| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка  (Прочетена 1280 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,

Хванах се да ремонтирам и пренастроя Радио за кола жхраждано в Жигулите и Ладите
videoton_rd_3613.

Нещо обаче не мога да се ориентирам в МЧ тракт.
Изграден е с TAA691.
L128 явно е АМ детектор. L85 и L102(на схемат има грешка. Изписано е С102) вероятно са МЧ за АМ.
L118 май е за МЧ за ЧМ, а L119 детектор.

Правилно ли расъждавам?

Освен това на трета страница от файла има табличка със стойности на кондензатори за различните обхвати на УКВ, но не мога да разбера кой за какво е.

Давайте акъли.

Прикачвам схема и снимка на платката
« Последна редакция: 17 Юни, 2022, 11:59:08 от rolling_heads »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #1 -: 17 Юни, 2022, 13:14:56 »
Според мене правилно разсъждаваш. Явно радиото е произвеждано в 4 варианта. Нищо не успях да намеря и аз с чичко жужъл. От схемата се вижда че са два варианта на УКВ обхвата според мене. Западен и източен. От схемата се вижда от 65МХц до 73МХц. Какъв е бил другия по тия времена не знам. Среща се до 106МХц май също и до 102МХц. Но мисля че до 108 по ония години май е нямало. Както се вижда от табличката варианти ОН-OR, CH-CR са с еднакви компоненти. Би следвало да са на едни и същи честоти. Ако се разбере на какви коли е слагано може би ще се види и обхвата в съответната страна по онова време. Очевидно УКВ блока е с BF244, а средните и дълги се настройстват с променливите бобини. А и двата варикапа от табличката са от УКВ блока. Може ли една снимка на долната страна на платката. На УКВ блока се виждат рисувани компоненти май. Това е лошо за ремонта, но пък място за вграждане на нови такива има.
« Последна редакция: 17 Юни, 2022, 13:25:09 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #2 -: 17 Юни, 2022, 15:50:23 »
Снемата е с два варианта на АМ. Разделих ги ба два файла за по пригледно.

Ще трябва да се смеят варикапи По табличка трябва да сложа варикап BB139 който го дават 4,3-29p
https://www.web-bcs.com/diode/dv/ba/BB139.php?ssize=
Дайте съвет какъв заместителда взема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #3 -: 17 Юни, 2022, 15:52:43 »
Цитат
На УКВ блока се виждат рисувани компоненти май. Това е лошо за ремонта, но пък място за вграждане на нови такива има.
Това не е УКВ модула, а АМ променливите бобини.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #4 -: 17 Юни, 2022, 18:52:42 »
Защо не си купиш оригинални, пише че праща извън Германия и не е скъпо.
https://www.ebay.de/itm/122672670685
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #5 -: 25 Юни, 2022, 21:58:17 »
Започнах пренастройката. Хетеродина до докарах от 87,5 - 108
Следва спргането.
Я кажете къде да измер нивото на сигнала. Или с други думи къде му е АРУ на това чудо.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #6 -: 26 Юни, 2022, 12:13:12 »
........
Я кажете къде да измер нивото на сигнала. Или с други думи къде му е АРУ на това чудо.
Виж на извод 12 на ТАА691 дали не се променя напрежението в зависимост от нивото на сигнала.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #7 -: 27 Юни, 2022, 10:45:36 »
Цитат
Виж на извод 12 на ТАА691 дали не се променя напрежението в зависимост от нивото на сигнала.
Нищо не се променя там.
По скоро имам някакво изменение върху С146, където е АРУ на АМ.

Да разкажа малко за ремонта до тук.
Относно таблицата със стойности на схемата. Буквите OH CH OR CR са з модел. Това което правя е CR.Изписано е на скалата.
Като H и R са варианти на АМ частта, а О и C на УКВ.
За УКВ‘то си мисля че:
О означава OIRT, а
С означава CCIR

При опит за развиване на феритните сърцевини две се счупиха. Нищо неестествено, освен че са с резба м2,5 и не мога да открия такива.

Хетеродина, смесителя и входните кръгове са по схемата на videoton rd 3614
158130-0
Тук всичко тръгна от раз. Междинната честота е 465KHz. Междинната честота настроих на максимум. Хетеродина влезе лесно в обхват и със спрягането нямах проблеми.

Започнах УКВ‘то.
Детектора L119 нагласих точно със Sweep генератора и осцилоскопа.
L118 има ясно изразен максимум при 10,7MHz

Първоначално УКВ модула мълчеше.
Оказа че всички малки и важни кондензатори са деградирали. След подмяната им модула тръгна.
При тази манипулация се наложи да извадя МЧТ в FM модула, защото пречеше при смяната на кондензатори и освен това сърцевината му се беше счупила.
Сеха този трансформатор няма изразен максимум при 10,7MHz. Чудя се дали не съм объркал краищата на намотките. Монтажа му е със стърчащите изводи на намотките.

За да вкарам хетреодина L41 в обхват извадих сърцевината, развих една намотка и настройвах със смачкване и разтягане на намотката. Долния край нагласях от P90, горния от L41.
Варикапите фабрично бяха BB139.

При опит за спрягане, при въртене на L13 не усещам разлика в нивото. При въртене на С22 се случва нещо, но е много ясно какво.
Входния кръг още не съм мислил как ще спрегна.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #8 -: 27 Юни, 2022, 11:37:25 »
"При тази манипулация се наложи да извадя МЧТ в FM модула"
Какво визираш, L43 или L74. Ако е първата бобина няма да има резонанс това е смесителния кръг и е нормално да няма такъв. Ако визираш втория 74 там трябва да има резонанс. Ами входа иска вобел за да можеш да го видиш къде е. Може да го сметнеш там има един кондензатор последователно свързан на вариката. Виж какво е напрежението на варикапа в двете крайни положения и виж по даташита на варикапа какъв трябва да е капацитета. За по лесно измери капацитета на варикапа при нула волта. с разпоен крак и капацитет метър така ще знаеш едната стойност на капацитета със сигурност и така си смяташ индуктивноста колко трябва да е. Нея също трябва да измериш разбира се. Така ще вкараш кръга в приблизителните параметри и мериш със сигнал генератор дали входното стъпало усилва. Може и BF200 да е деградирал и да не усилва. За целта преди години си купих от Япония DER EE DE-5000 High Accuracy Handheld LCR Meter. С него много неща стават лесно.
https://www.ebay.com/itm/195067956111?hash=item2d6af4cb8f:g:HNAAAOSwZkRihwiK
ПС: освен това намирам по-горе дадената схема за грешна. Виж другата схема и там ше видиш един кондензатор 6Пф между входната бубина и този 4,7нф на варикапа. Тука го няма. Няма как да работиш на УКВ с резонансен кондер 4,7нф.
« Последна редакция: 27 Юни, 2022, 11:49:30 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #9 -: 27 Юни, 2022, 12:49:34 »
Цитат
Какво визираш, L43 или L74. Ако е първата бобина няма да има резонанс това е смесителния кръг и е нормално да няма такъв.
Визирам L43. Не трябва ли да имам някакъв максимум там.

Цитат
Ами входа иска вобел за да можеш да го видиш къде е
Вобла ми е до 30MHz. не става с него.

Цитат
Може и BF200 да е деградирал и да не усилва
При сегашното положение хващам слабо далечните предаватели,което ме на вява на мисълта, че първия BF224 трябва да е здав, но ще го премеря за по сигурно.

Цитат
ПС: освен това намирам по-горе дадената схема за грешна. Виж другата схема и там ше видиш един кондензатор 6Пф между входната бубина и този 4,7нф на варикапа. Тука го няма. Няма как да работиш на УКВ с резонансен кондер 4,7нф.
С24 ли визираш?

Цитат
За целта преди години си купих от Япония DER EE DE-5000 High Accuracy Handheld LCR Meter. С него много неща стават лесно.
https://www.ebay.com/itm/195067956111?hash=item2d6af4cb8f:g:HNAAAOSwZkRihwiK

Нямам такъв уред. Досега съм позвал метните радиостанции за репер и винаги съм получавал отлични резултати.

Нека първо се преборим с проблема в L43. Защо там нямам максимум?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #10 -: 27 Юни, 2022, 13:32:55 »
Нямаш резонанс защото е смесител и товар на биполярен транзистор. Диода там?, как да има резонанс. Това не трябва да те притеснява. Както предполагам УКВ блока си е по оригиналната схема дадена в началото на темата. Там на входа има лентов филтър и резонанса е само в колекторната верига. Тоест голям резонанс няма да има, идеята е да усилва в определен честотен обхват. Та въпросния лентов или както му казват банд пас филтър в базовата верига на първия транзистор трябва да се преизчисли за новия обхват и преработи. Но там без вобел няма да се справиш. Освен да намериш друго някакво радио с такъв готов филтър, но пак е тегаво трябва да се напасне с входното съпротивление на транзистора. Знам че има програми за това и става лесно. Мисля в една тема за приемник на 21Мхц колега беше публикувал изчислен филтър с такъв софтуер. Сигурно може да ти сметне и на теб нужния филтър. В съвременните радия на входа слагат такива филтри готови като модулчета с 3 или 4 крака, но не знам как ще пасне в случая. Сигурно си ги виждал изглеждат обикновено като корпус на хибридна интегралка. Без апаратура е трудно, не знам какво да посъветвам. На тия честоти възможноста при работа на сляпо да попаднеш на хармоник е много вероятна и затова да имаш малко усилване. Защо не пробваш по бабешката, с едно разделително кондерче 10пф да подадеш антената директно на базат, дали няма да се подобри усилването. Така ще видиш дали филтъра пречи или е универсален и за двата подобхвата. Да С24 визирам. Всъщност кажи по коя точно схема е реализиран УКВ блока ти да знам къде да гледам.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #11 -: 28 Юни, 2022, 14:37:29 »
Цитат
Нямаш резонанс защото е смесител и товар на биполярен транзистор. Диода там?,
Съгласно табличката за CCIR диода се маха и аз съм го махнал.
Цитат
Там на входа има лентов филтър и резонанса е само в колекторната верига. Тоест голям резонанс няма да има, идеята е да усилва в определен честотен обхват. Та въпросния лентов или както му казват банд пас филтър в базовата верига на първия транзистор трябва да се преизчисли за новия обхват и преработи.
Според табличката С16 от 68p става 56p. L2 L3 и L4 са настроени оригинално а разпъване. И аз така ще ги настройвам. Настройката ще е в средата на обхвата. Ще се търси максимум на сигнала.

Цитат
Да С24 визирам. Всъщност кажи по коя точно схема е реализиран УКВ блока ти да знам къде да гледам.
158186-0

Роди ми се идея.
В това радио не мога да измеря нивото на сигнала, затова ще вкюча УКВ модула към Selena B216.
На селената има точки за измервания и познавам подробно къде какво има като сигнали и нива.
Но първо трябва да спретна една селена.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #12 -: 28 Юни, 2022, 19:05:40 »
Пробвай също да подмениш кристалния филтър на 10,7Мхц може да е сдал багажа от годините.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #13 -: 29 Юни, 2022, 10:32:17 »
Цитат
Пробвай също да подмениш кристалния филтър на 10,7Мхц може да е сдал багажа от годините.
Това пък защо. Нали писах че МЧ работи. Силните станции ги чувам добре.

Вчера подадох сигнал към една селена. Вече виждам рекция при върене на сърцевините.
При подаване 10,7MHz на С24,при въртене на сърцевината на L43 има ясен максимум.
С промяна на С22 също намирам максимум в горния край на обхвата. От L13 тябва да развия една намотка. Сменийх и сърцевината с месингова.

Получава се много добре, ще стане. :--- :--- :---

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: videoton_rd_3613 ремонт и пренастройка
« Отговор #14 -: 30 Юни, 2022, 21:11:19 »
готово е.
ето една снимка за ориентаци, кое къде е.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |