| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Искам да си сложа термопомпа  (Прочетена 15408 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Искам да си сложа термопомпа
« -: 16 Юни, 2022, 12:29:25 »
В началото на лятото тук при нас основния въпрос е не къде да отидем да се печем, а как ще се отопляваме през зимата. Миналата година купих дърва през февруари, сега вече е средата на юни дърва няма.Любовният период на кълвачите продължавал до края на юли, кога ще секат, доставят, съхнат.За цени няма да пиша за да не ме отрежат модераторите. Имам въпрос към колеги, отопляващи се с термопомпи какви са за предпочитане във връзка с цени, разходи, дълготрайност и възможности за обслужване.В и К съм правил сам преди години, сменил съм доста котли на твърдо гориво, пелетите ги прескачам.Тук имаме един монтажник на термопомпи-мой бивш възпитаник-който ме излъга два пъти досега.Сега вече не ми отговаря.Претоварен е.Ако има колега който сам да си е монтирал термопомпа да сподели опит.Това което ще се види на снимките са само разпалки.Днес ми ги доставиха, топола е не е сериозно дърво.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #1 -: 16 Юни, 2022, 14:27:17 »
Слагай два климатика /което си е термопомпа въздух - въздух/ и не се занимавай с друго. Няма да спестиш нищо като разход за отопление. Евентуално може да спестиш малко шум от вътрешно тяло, но това е частен случай. Обикновено слагат и вътре топлообменници с вентилатор, поради ниската температура на водата, с цел висока ефективност.
Лично скромно мнение. :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #2 -: 16 Юни, 2022, 14:44:42 »
Слагай два климатика /което си е термопомпа въздух - въздух/ и не се занимавай с друго. Няма да спестиш нищо като разход за отопление. Евентуално може да спестиш малко шум от вътрешно тяло, но това е частен случай. Обикновено слагат и вътре топлообменници с вентилатор, поради ниската температура на водата, с цел висока ефективност.
Лично скромно мнение. :drinks:
Термопомпата дава везможност да имаш конвектори на много места, както и топла вода, а може и подово отопление да си направиш...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #3 -: 16 Юни, 2022, 20:17:23 »
Термопомпата дава везможност да имаш конвектори на много места, както и топла вода, а може и подово отопление да си направиш...

Така е. Всеки сам си решава.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #4 -: 16 Юни, 2022, 23:32:57 »
Струва си да се замисли човек / чисто е и не случайно толкова хора ползуват климатици - тока се оказа да сега като стабилно (все още) най=ефтината енергия.
Помпите се отличават най-вече по коефициента си на ефективност - в Германия се нарича JAZ и означава преведно нещо като КПД (СОП на английски - coefficient of performance). Този коефициент се движи между 1 и 5 за термопомпите и показва колко топлинна енергия в годишно измерение се получава при вкарването на единица електрическа енергия. Например 5 означава на един киловат ЕЕ получаваш пет киловата топлинна енергия. Измерителна единиза квч/г.
Изчислителната методика е проста и я има в интернет прдеполагам.
Единственият вид термопомпа, която се доближава до пет е водно / водната помпа. Най неефективна е въздушно/водната - под три, но от нея се печели най-добре (Като строител имам пред вид от нея печелят строителите най-добре и затова рекламата е голяма).

В конкретния случай бих първо проверил, дали имам вода в парцела и колко лесно се стига до нея.157724-0

Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #5 -: 17 Юни, 2022, 12:13:40 »
Система вода-вода тук не става. Теренът е чакълест-т.н. "валчести камъни" и не задържа вода,абсолютен дренаж е. През лятото който има градина трябва да полива максимум през три дни-по улиците има вади, където няма има чешми.Ако в районът има вода сондата трябва да е нелегална, иначе сметката не излиза.Плаща се данък за изпомпана и върната вода т.к. водата е общонационално богатство, макар сондажа да е в твоя парцел. Аз имам предвид въздух-вода но кой я е произвел е важния въпрос. Най-масови са LG,като най-добри се препоръчват ДАЙКИН и МИТСУБИШИ.Има и много други фабрично произведени, също и климатици преработени за работа като термопомпа. Друго което е важно- система моноблок или сплит? Моноблок се монтира много лесно-няма фреонови връзки, но дали ще признаят гаранции ако аз я монтирам? Друг въпрос-ако е моноблок трябва ли да пълня системата с антифриз? И при двете системи-трябва ли да е високотемпературна тъй като повечето радиатори са ми чугунени? С дървеният котел не съм вдигал повече от 50 градуса. И още много други.Досега в нашата страна са отпаднали като невъзможни за масово използване едни от най-добрите горива-газ и нафта, при 700лв. за тон пелетите също не са избор.Ако сложат лимит 200 квч/семейство ефтин ток какво правиме? Ти като често пребиваващ в Германия кажи какво е там положението, но не в Берлин а в някое село като Банско? Тук също има централа на биогориво, но има стотина абоната, защото няма мрежа. И нейната цена едва ли ще остане старата при сегашните цени на дървата.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #6 -: 17 Юни, 2022, 22:29:42 »
Високотемпературна термопомпа и висок КОП, са две несъвместими неща. Това първо. Второ - Иван е написал някои неща които просто не са верни. Трето - с какво мислиш че въпросната термопомпа въздух-вода, ще бъде по добра от прост и евтин климатик? За чугунните радиатори забравяш...освен ако имаш излишни, и наредиш още три пъти повече от досегашната система.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: с.Житен близо до София
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #7 -: 17 Юни, 2022, 23:49:27 »
Е кво ти пречи да топнеш още един смукател с друга помпа, пък си плащай по официалната некви пари като поливаш цветята. Само че за термопомпа вода-вода ти трябват две сонди, е може и с една но има вероятност да падне много температурата в сондата и от там да ти падне и КОП-а ма машината.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #8 -: 18 Юни, 2022, 12:27:55 »
Колега PANSIM,седем стаи плюс коридор могат ли да се сгреят с два климатика? Това е един етаж, аз като огняр съм долу, близо до котела-още една стая,на един друг етаж пребивава поне 3-4 пъти в месеца дъщеря ми. Термопомпата плюс котела за най- студените дни, друга алтернатива няма.Ти щеше да идваш и ако беше го направил сега нямаше да тормозя клавиатурата.Сандански е друга манджа, Петрич също. Все пак благодаря за отзивите, не са много, още по-малко конкретни.Има при теб някаква фирма която продава термопомпи и други подобни, ако познаваш собственика питай го за 10-12 Квата помпа каква пара но да не е Грее.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #9 -: 18 Юни, 2022, 17:25:54 »
Аз не съм се отказал и ще дойда!
Но както ми обясняваш, тези квадратури + сериозната зима при вас...не те виждам с термопомпа. Честно. Ще ти дам инфо на лични за термопомпи, ама от един друг човек, не е от нашия град. :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #10 -: 20 Юни, 2022, 18:00:26 »
Имам нещо в района на Банско, адски студ е. Понеже съм съботно-неделен виладжия, карам на дърва.
Климатиците и термопомпите са за други географски райони.
Само дърва, въглища, пелети или нафта, но какво да правиш - съдба  :)

Неактивен ценков

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #11 -: 20 Юни, 2022, 19:00:04 »
    Един от големите хотели в Банско се отоплява стермо помпи... Пил съм кафе в него , но не помня името.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #12 -: 20 Юни, 2022, 22:47:04 »
Дал съм телефон на човек който си изкарва хляба с термопомпи. Нека изчакаме да видим колегата какво ще каже от разговора с него. :drinks:

http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #13 -: 20 Юни, 2022, 23:39:37 »
Аз си сложих. От ноември2021 се отопляваме  с ТП.
Отопляваме  два етажа по 75 м2 на къща с добра изолация и посредствена пвц  дограма. Макс.сметка за ток 280 лв за месец.
За инсталацията: само разкачихме пелетницата и закачихме  машината.
Използвам панелните радиатори от съществуващата система. Сега глася да подменя два от радиаторите с конвектори за да има и охлаждане.
Инвестицията не е малка -около  10000 за  12квт машина на Висман и то с промоции и отстъпки.
Не е невъзможен и вариантът за преработка на климатик от ваздух на вода. Има много такива любителски реализации. Цената излиза на половина при равни мощности.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Искам да си сложа термопомпа
« Отговор #14 -: 21 Юни, 2022, 10:46:55 »
Имам нещо в района на Банско, адски студ е. Понеже съм съботно-неделен виладжия, карам на дърва.
Климатиците и термопомпите са за други географски райони.
Само дърва, въглища, пелети или нафта, но какво да правиш - съдба  :)

Това не е точно така:

https://www.osti.gov/etdeweb/servlets/purl/20442140

Друг е въпроса, че ефективните термопомпи изискват висока първоначална инвестиция  и малко хора в България могат да си го позволят, а не че са за други географски райони. Всъщност в България климата е доста мек и зимата е 2-3 месеца - това помага за подържането през по-голяма част от годината на висок COP, дори само с климатик (термопомпа въздъх-въздух, която е най-малко ефективна и от там най-ефтина - ефтина, ефтина, колко да е ефтина, ако сметнеш за кубатурата, която ти е необходима за цяла къща и ефективни климатици, излизат пак там парите - 9-10 000 лева минимум). Минуса при климатиците за цяла къща е многото външни тела, който и заемат място и вдигат нивото на шума. За плюс може да се смята, че там, където в моемнта не ти трябват, не ги пускаш и сметката е по-малко. При централна система, също може да се изключват части, които не се ползват, но става по-сложно и може би не толкова ефективно (няколкото киловата мотор (10-15кВ)пак си работи, макар и в облекчен режим).


Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 21 Юни, 2022, 10:54:36 от lz3sf »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |