| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: MFM CM5508 (ИЗОТ) за Правец 16 - правилен синтаксис за "low format" ?  (Прочетена 3405 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 128
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Здравейте, видях че има една много стара тема, в която се разисква форматиране и инициализация на този модел диск за Правец 16, но никъде не намирам това което търся.
А то е - правилната "магическа" комбинация в синтаксиса след изпълняване на команда:

a:\debug
-g=c800:5

Минавам рпоцедурата с Formatting...

157647-0

И стигам до задаване на параметри за структурата но не ми е ясно как точно се изписват данните за инициализация!

157649-1
157651-2
Тук намирам Инфо за стандартния ST-225 - (Вижте маркираното в червено) !!!

157653-3
Търся някой запознат да ми каже правилната конфигурация за CM5508

Благодаря предварително на отзовалите се!




Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Просто отговори с НЕ и на двет запитвания .контролерът мисля че работи с 10МВ и 20МВ дискове .

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 128
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Просто отговори с НЕ и на двет запитвания .контролерът мисля че работи с 10МВ и 20МВ дискове .
Ами не се получи и накрая му дадох 306 4 306, и стана!
Тоест форматна, инициализира (не знам дали е правилно но се получи и fdisk видя диска), направих партишън, форматнах, sys-нах и квото се сетите + DOS 4.01, но за повечето приложения казва че не му достига RAM :)
В момента машината е с 2 платки по 64KB.
 8)

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 128
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Ще постна това тук, че може да е от полза за "нуждаещите се" :)

Не е точно за диска който мъчих, но е добра насока.


http://minuszerodegrees.net/manuals/Western%20Digital/WD1002-27X%20-%20INFO%201.TXT


Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
a:\debug
-g=c800:5
Бих искал да направя следното уточнение.
Цитираната команда стартира програмата за инициализация на диска, която е записана в MFM КОНТРОЛЕРА, който се ползва в конкретния случай. Програмите на различните контролери са различни, но на практика би трябвало да правят едно и също. Това означава, че резултатът може да е различен с различни модели контролери. Във всички случаи трябва да се спазва геометрията на диска. Неписано правило е, че за тези стари системи е най-добре, веднъж инициализиран диск да се ползва с контролера, с който е инициализиран. Но това не е догма и разбира се, че не е възможно. Някои по-добри контролери имат профили за набор от дискове, но това е рядко изключение. След това уточнение прилагам данни за геометрията на СМ5508, както и неговия паспорт. На практика СМ5508 е копие/аналог на Seagate ST-412/506. Затова прилагам данни и за него. В заключение прилагам и една от най-добрите програми за инициализация на MFM дискове - SStor. Тя има профили за много от популярните тогава дискове. И еще една екстра. Понеже MFM дисковете не се паркират сами, и главите не се заключват при изключване, прилагам и една програмка за целта.
« Последна редакция: 14 Юни, 2022, 20:05:50 от Грет »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
СУпер! И аз го имам съшяит диск, ще взема да пробвам. Че изглежда мъртъв иначе :(
Иначе си виш конфигурацията за RAMта . DOS 3.31 ще е по-подходящ, че ползва по-малко RAM , тури си него 4рката и без това била бъгава съм чел :)  :disk:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
И аз имам един полу работещ СМ5508.
Навремето сторих грях, като извадих стъпковия двигател за позициониране на главите на един СМ5508. Кой да предположи, какви времена ще дойдат ???. Двигателят така и не послужи за нищо и даже не мога да го открия, но механиката и контролната платка останаха. Последната дори я ползвах за донор (Боже на ИЗОТ-ите, прости ми!!!). Благодарение на колегата @lz1tka се сдобих с работеща механика. Възстанових елементите по контролната платка и дискът "запали". За съжаление, крачето на датчика за нулевата пътечка беше разместено и се наложи да го нагласявам на сляпо. Нещото тръгна, инициализацията минава (пълно форматиране на ниско ниво), FDISK създава дяловете и MBR, но не мога да кача ДОС с грешка, че няма достатъчно място за системата. И затова казвам, че е полу работещ :о). Но мога пак да се опитам да го подкарам. Прилагам снимки преди възстановяването, на механиката без двигател и платката с липси. Но иначе имам два работещи ST-225 (20MB) без нито един повреден сектор след толкова години (моля не ми завиждайте).
Относно операционната система, колегата @FAMICOM_87 е прав. Аз ползвам модифициран вариант на ДОС 3.30, както се вижда на последната снимка, и машинката работи много добре.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
И още малко по темата за инициализация (low level format) на MFМ дискове.
Освен на геометрията, трябва да се обърне специално внимание на два параметъра:
  • block/sector interleaving - има огромно значение за бързодействието на тези дискове, особено на по-старите. Ясно е, че не се очаква да литнат, но разликата в скоростта на четене/запис при неподходяща стъпка е в пъти.
  • write precompensation cylinder - важен е за надеждно четене/запис във вътрешните цилиндри, където плътността на записа се увеличава
Затова е по-добре да се ползват програми с профили за модели дискове. Има и такива, които тестват диска и предлагат оптимална стойност. По спомен SStor има и двете възможности. Междувременно изрових и още две програмки от онова време - LLFORMAT и SPINRITE. Първата е за инициализация от Western Digital, а втората - за диагностика, възстановяване и инициализация от Gibson Research. Имам още много подобни от Seagate и др., но не мога да ги намеря из архивите. А и тези са напълно достатъчни. Вършеха страхотна работа на времето, пък и сега :о)

P.S. Винаги сканирайте за древни буби :о)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Ами не се получи и накрая му дадох 306 4 306, и стана!
Последно по темата, за да отговоря на първоначалния въпрос. Макар че е близо, параметрите трябва да са:
306 4 307 128  -> cylinders, heads, start reduced write current cylinder, start write pre-compensation cylinder
За block/sector interleave factor се указва 4.

Надявам се, че не съм досадил/отегчил/наводнил с обясненията.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Относно операционната система, колегата @FAMICOM_87 е прав. Аз ползвам модифициран вариант на ДОС 3.30, както се вижда на последната снимка, и машинката работи много добре.

То и аз всъщност съм с DOS 3.3, но колега от форума ми обърна внимание, че версия 3.31 поддържа дялове до цели 512МВ FAT16 ! Докато 3.30 е само до 32МВ на дял. :) Да го имаш предивд, особенно щом разполагаш и с XT-IDE.
Аз си кретам с 20 мегабайтови на Правец 16ката, та не ми е от значение.
Единият ми е Segate ST-225, a другият KALOK KL-230

:)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
... Аз си кретам с 20 мегабайтови на Правец 16ката, та не ми е от значение....
То и аз съм така. Както се похвалих, ползвам 2 х Seagate ST-225, а паметта ми е 640 KB. :o)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
И аз съм с 640KB  8)
Е го моят красавец   :music:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Ашколсун!!!  :drinks:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
И аз съм с 640KB  8)
Е го моят красавец   :music:
...

Хмм, тук има нещо странно...

Направи ми впечатление че при теб демото на Commander Keen върви забележимо по-бавно от моя Амстрад PPC640. При теб първото ниво на демото върви от 3:32 до 5:00, демек 1 минута и 28 секунди. На моето клипче е от 1:13 до 2:05, което е само 52 секунди. Разлика е че моя процесор е V30, a твоя V20, но и двата са на 8 MHz. Единствената друга разлика е че при мен звука е от PC говорителчето, тъй като нямам звукова карта.

Ето моето клипче (демото започва от 1:13) :


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Твоята машина е доста по-бърза, даже при тебе Кееn 4 върви почти перфектно .
V30 е 16 bit и по шина и вътрешни регистри има и повечко инструкции.
А при мен V20ката изобщо не е оползвотворена по никакъв начин, въпреки че е на 8MHz.
Дъното ми е ИМКО4 и е бавничко, каквото и да му туриш се работи с производителност около 5MHz.
Та съм му върнал AMDто на 4.77МHz
Иначе имам едно малко дънце Turbo XT , дето като му туря V20 и с първото ключе на дъното от 8те в едното положение го бичи на 11MHz, а в другото го спуска на 5MHz, та там Keen върви както при тебе :)
На другите стандартни ХТ дъна (включително ИМКО4) това ключе е за някакъв тестов режим с непрекъснато циклене на POST.
 :master2:
« Последна редакция: 16 Юни, 2022, 01:58:39 от FAMICOM_87 »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9016 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8570 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22129 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
12 Отговора
8757 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
4525 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |