| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: съвместимост на игри и програми за Правец8 и Правец16  (Прочетена 1965 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Интересно е да се знае и де се разбере,дали игри от Правец8 могат да работят на Правец16?
Например каратеката я има и за двата модела! Има и други игрички които са еднакви.
Днес ми попадна змията - на български.Стартирах я на Правец16 и интересно че е правена в родния ми град Толбухин,сега Добрич!Още при стартирането в логото изписва реклама на създателите.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Могат, стига някой да е седнал да ги пренесе и компилира. Иначе е невъзможно - двете архитектури са несъвместими. Популярни игри както Каратека и Принца на Персия можеш да намериш за най-различни компютърни платформи.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Ясно,значи дадена игра е разработена във времето за по нова генерация компютри.Като си запазва името.Нещо такова.
Никъде не мога да намеря арканоид за 8-битовите -например Правец8 или епъл2!От години я търся работеща свободно.По сайтовете има много варианти.Винаги са или демо или не тръгват.Явно и по него време са били платени или краквани за свободна игра.
Поне българската версия-Скачаща топка е безплатна и върви перфектно.А каратеката едва върви на 8 битов Правец,бавно и мудно не мога един удар да направя и винаги губя.На 16-ска има бълзина и се играе нормално.На всичките ми Осмици е така.Гледах един клип за бързина как регулират явно честотата на процесора - за бързина???
Преди много години махах кварцовете на компак-диск плеерите и слагах една платка(клок генератор с близка до кварца изменяща се честота).С един потенциометър ставаше пич-контрол и забавях или забързвах дадена песен от аудиодиск.
Може би принципът е същия,но при смана на честотата Правеца може и да не проработи щото има делители и т.н
Въпрос как да забързам каратеката да работи поне поносимо на осмица?
« Последна редакция: 10 Юни, 2022, 22:29:53 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Арканоид я имам за ProDOS - можеш да я запишеш на ProDOS картата.

Иначе колегата TheHungry май има ускорител:

« Последна редакция: 10 Юни, 2022, 23:00:50 от CVT »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Може да си забързваш/забавяш така https://www.youtube.com/watch?v=Z6goVefUzqI

Каратеката върви най добре за мен на 2.2-2.5 Mhz нагоре вче става по-трудно.

Няма лесен начин за забързването за Правец-а защото всичко е обвързано с системната честота и пипнеш ли я нея става мазало.Затова се прави така че процесора да работи асинхронно от останалата част от хардуера и когато трябва да се забавя до 1 Мhz за да може да се синхронизира с процесите които изискват точно 1Мхз ( например четене/писане по дискетата ) .
С две думи няма да стане само с кварца както ставаше в x86 вариантите .

Арканоид подобни  има поне  2-3 варианта и си работят , търси в Азимов или подобни места .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Да, специално Каратека и Арканойд са малко бавни на Правеца.

Версията на Каратека за Правец 16 (MS-DOS) работи много добре от гледна точка на скорост, но пък поддържа единствено гадните 4 цвята на CGA. Пробвал съм я също и на Nintendo Entertainment System - и там е добре като скорост, но пък звука много дразни (постоянно се чуват вълни от океана). Също вулкана Фуджи липсва в бекграунда. Каква Каратека е без Фуджи??  :rtfm:

От това клипче се вижда как изглежда Каратека на различни 8-битови платформи:


« Последна редакция: 11 Юни, 2022, 11:34:50 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
А, ако изградя осцилатор например на 2... мегахерца и да го подам само на 37 крак на процесора,където му е клок входа.Всичко останало да оставя да си бачка - фабрично както си е ???

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Даже и по бързи процесори имам на 2 и на 3 мегахерца.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
А, ако изградя осцилатор например на 2... мегахерца и да го подам само на 37 крак на процесора,където му е клок входа.Всичко останало да оставя да си бачка - фабрично както си е ???

Мога самото да ти пожелая успех в начинанието !
Пиши пак когато не стане , и прочети  по-горе какво съм писал .

Аз съм на мнение че за да модифицира нещо първо трябва да разбираш как то работи , явно нещо пропускаш.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
А бе не е винаги така. Не е нужно да разбираш от разлагане на протеини например за да си изпържиш яйца, въпреки че точно това правиш. В много случаи е достатъчна само рецептата.

В случая обаче единствената рецепта която съществува за повишаване на бързината на Епъл II чрез слагане на по-бърз осцилатор е за Епъл IIc+. За съжаление обаче този компютър няма Правешки еквивалент по хардуер.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Може да се прекъсне 37 крак на процесора и да се подаде външна честота от 2 мегахерца.Шината за един мегахерц ще си остане за достъп от другите нуждаещи се модули.И по този начин основната честота ,няма да се пипа,за да могат делителите да продължат да си изработват нужните клокове .
Дават в нета и примерна схема!

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Интересно е да се знае и де се разбере,дали игри от Правец8 могат да работят на Правец16?
Например каратеката я има и за двата модела! Има и други игрички които са еднакви.
Днес ми попадна змията - на български.Стартирах я на Правец16 и интересно че е правена в родния ми град Толбухин,сега Добрич!Още при стартирането в логото изписва реклама на създателите.

Това ми звучи като: "Ако сложа процесор от П16 в П8 дали компютъра ще почне да изпълнява програми за П16." Или пък обратно :)

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Може да се прекъсне 37 крак на процесора и да се подаде външна честота от 2 мегахерца.Шината за един мегахерц ще си остане за достъп от другите нуждаещи се модули.И по този начин основната честота ,няма да се пипа,за да могат делителите да продължат да си изработват нужните клокове .
Дават в нета и примерна схема!

10 HOME
20 PRINT "Няма да работи "
30 PRINT CHR$(7)
40 GOTO 30

]RUN
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Правец 8 и 16 нямат нищо общо помежду си освен името хаха. Иначе сигурно има още доста сходни портвани игри . Примерно Dave

/>

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
 :rofl: :lol: хаха е да като набуташ компютър в компютъра става. А в последствие и с емулатор , когато х86 става по-моюна платформа  :blum1: Дали го нямаше и обтатният вариант а Абълка 2 да набуташ ХТ платка ?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |