| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии  (Прочетена 1314 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Здравейте колеги
Имам нова придобивка - радиопиремник ПУ-2.
Радиоприемникът е в много добро състояние и е комплектован със ЗИП-комплект радиолампи.Едната лампа
от ЗИП-а  DF96 е "глътнала" въздух
Радиото работи на мрежово захранване.
Реших да направя анодна и отоплителна батерия.
За анодна батерия използвах  21 годни броя акумулаторни елементи от преносим къмпютър.Направих специална кутия за тяхното съхранение.Общото напрение е около 90 волта .
За отоплителна батерия използвам един елемнт 1,5 волта,но съм подготвил и акумулаторна батерия  от таблет с регулируемо добавъчно съпротивление.Стойността на добавъчното съпротивление е около 22 ома  за да се постигне 1,4 волта.
Радиото работи много добре на батерии.Измерена е отоплителен ток   125 мА при напрежение 1,4 волта.
От анодната батерия се черпи ток около 20 мА.
Сменене са всички електролитни кондензатори.
При включване на анодната батерия  трябва да се внимава за спазване на поляритета.
На клемите за включване на анодната батерия знака за минус (–) беше скрит под клемата и веднага във видимата зона под него е поставен знака за плюс (+) .Показвам на снимките как знака минус (-) е поставен зад горната клема и не се вижда при фронтално гледане.Това бе причината да допусна грешка при първоначалното свързване на анодната батерия,което предизвика изгаряне на съпротивлението 1ком.След замяна на съпротимлението радиото заработи отново .




Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #1 -: 14 Април, 2022, 20:07:17 »
Прилагам още снимки

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #2 -: 14 Април, 2022, 20:14:22 »
 :drinks:
Ето ти и инструкцията. Разпечатваш двустранно, изрязваш и защипваш с телбода.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #3 -: 14 Април, 2022, 22:04:12 »
Благодаря Любо.
За зареждане на анодната и отоплителната батерия  мой приятел /от който всъщност получих ак.батерии/ ми приготви два блока от  импулсно захранване на които е направил подходящи за целта  доработки.За мен остава да ги поместя в подходяща кутия и да предам завършен вид.
Тъй като  в Пловдив има много смущения и нямам подходяща антена, утре планирам да изляза извън града и да пробвам как се приема на средни вълни.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #4 -: 14 Април, 2022, 23:18:31 »
Честито Драгане, хубаво попадение! Ще ми е интересно как приема на СВ извън Пловдив? Щото аз, без mini-whip тук, почти нищо.
0888981645, 072365106

Неактивен morski

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
  • Населено място: Варна
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #5 -: 14 Април, 2022, 23:42:30 »
Браво Драгане, тебе никакви санкции не то ловят вече, имаш си достатъчно радиа на батерии, че и все едни такива дето не казваш къде ги пазиш. :D

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #6 -: 14 Април, 2022, 23:44:26 »
За зареждане на анодната и отоплителната батерия  мой приятел /от който всъщност получих ак.батерии/ ми приготви два блока от  импулсно захранване на които е направил подходящи за целта  доработки.
На мен ми стана интересно как ще се зареждат 21 li-on батерии от един блок? При разряд ще се разпояват поеденично и включват на  заряд паралелно до 4,2v ?.
73!

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #7 -: 15 Април, 2022, 00:29:34 »
Анодните батерии ще се зареждат, както са свързани в блок последователно.
Все пак това са батерии събрани от отпадъци.!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #8 -: 15 Април, 2022, 08:17:53 »
Честито.
И аз искам такова  :) ;)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #9 -: 15 Април, 2022, 08:37:32 »
Анодните батерии ще се зареждат, както са свързани в блок последователно.
Все пак това са батерии събрани от отпадъци.!
Ами тая работа с литиевойонните батерии няма да стане. Рискуваш да се запалят. Всяка трябва да бъде следена по отделно от контролер и температурата им също. Знам че нищо не ти струват но не пренебрегвай особеностите им при заряд.
Иначе страхотна придобивка с радост да си го слушаш и му се кефиш.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #10 -: 15 Април, 2022, 14:36:53 »
Здравейте колеги.
Току що се връщам от парка,където беше изпробвано радиото.
Радиото работи на всички обхвати.
С външна антена от 5-6 метра проводник опънат между дърветата на височина 1,8 метра на средни вълни се хваща предавателя във Видин и други станции.На КВ1,2 също има висока избирателност.Звукът е чист и без смущения.Съжалявам ,че не мога да представя клип.
По отношение на зареждането на анодната батерия съм получил указания от моя приятел /имащ с 30г. опит по захранващи у-ва/, който ми ги подари заедно със зарядните устройства.
Зарядните устройства специално са настроени от него за случая и осигуряват заряден ток  150-175 мА. Действително процеса на зареждане трябва да се наблюдава,като се проверява с ръка на усет тяхната температура.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #11 -: 15 Април, 2022, 15:37:37 »
              Честито Драгане,
Много добър апарат ти се е паднал! И при мен една лампа е побеляла, но продължава да работи. Може би ги произвеждат побелели, за заблуждение на противника! :rofl:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #12 -: 15 Април, 2022, 17:23:47 »

За отоплителна батерия използвам един елемнт 1,5 волта,но съм подготвил и акумулаторна батерия  от таблет с регулируемо добавъчно съпротивление.Стойността на добавъчното съпротивление е около 22 ома  за да се постигне 1,4 волта.
Радиото работи много добре на батерии.Измерена е отоплителен ток   125 мА при напрежение 1,4 волта.

Според мен това не е добра идея.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ПУ-2-нова придобивка и работа на батерии
« Отговор #13 -: 15 Април, 2022, 21:06:25 »
Цитат
Ами тая работа с литиевойонните батерии няма да стане. Рискуваш да се запалят. Всяка трябва да бъде следена по отделно от контролер и температурата им също. Знам че нищо не ти струват но не пренебрегвай особеностите им при заряд.
Точно,на една 3,7v на друга последователно например 17V на трета 2V и т.н... . При последователното без контролер за следене си има 21 сериозни бомбички в метален корпус. Отделен е въпроса че над 4,2в дори при краткотраен заряд lik-on батерии се повреждат без възможност за въстановяване.При прегряване гърмят и вонят много сериозно.
Хубава предобивка си има обаче най добре да се захранва с инвертор на напряжение и обикновена акумулаторна батерия на 12v.
Имаше причина да си правя инвертор на 12в в този пост  https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16662.0
Бих ти препоръчал 6 броя ли-on в паралел по 2 и инвертор. Зарядно за подобно свързване може да се намери в стари лаптопи или алиекспрес,те следят параметрите на всяка батерия (може и сдвоена).


« Последна редакция: 15 Април, 2022, 21:13:09 от lz1tka »
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |