| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Подариха ми копче, сега трябва да му ушия и палто .... SPS intellext  (Прочетена 1472 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
колегата стършел ми подари кутия от SPS intellext

като гледам сайта https://www.amuseum.bg/katalog/sps-intellext

го дават че е с дъно ХЛ7 ТУРБО или негов клонинг , аз имам такава платка за ремонт , надявам се да я подкарам и да я сложа в тази кутия ... :)

жалко че някой е изрязал квадратна дупка в пластмасата ,....но каквоа да се прави.

Имам въпрос обаче, какво трябва да има от долната страна на кутията , там имам квадратна и кръгла дупка в метала , но не знам какво е имало там ... ?
ако някой знае да каже ?

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
преди време в базара продаваха такъв компютър  .... обавята вече не е активна и снимките не могат да се разглеждат, но бившият собственник имам галерия в друг сайт  и там се вижда дъното, странното там е че дъното е  XL7 turbo ,  а биоса е  ДЖУКО .... , струва ми се странно ... , ето снимки от там

Но и там не се вижда какво е имало от долната част на кутията ... там където са дупките на моята ...

 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен asasas

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
:) Ми нищо нямаше ...предвидено е за фронтална клавиатура с вътрешно удължителен кабел DIN и превключвател на 4,7/8 /10 Mhz
  Май ще ти отпусна ламарината за диска и флопито.Мернах я скоро из офиса..

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: София
Това не е XL7 Turbo платка, това според мен е дискретния вариант на JUKO платка, в последствие която я правят с "чипсет" VDL 500/562 (която ти си възсртановявал).

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
:) Ми нищо нямаше ...предвидено е за фронтална клавиатура с вътрешно удължителен кабел DIN и превключвател на 4,7/8 /10 Mhz
  Май ще ти отпусна ламарината за диска и флопито.Мернах я скоро из офиса..

И аз така си мисля, можеш да сложиш DIN порт и бутонче на итя места :)  8)

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 335
  • Населено място: София
Цитат
Имам въпрос обаче, какво трябва да има от долната страна на кутията, там имам квадратна и кръгла дупка в метала , но не знам какво е имало там ... ?
ако някой знае да каже ?

на дъното по-скоро е отвор за (пасивно) охлаждане на твърдия диск.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
на дъното по-скоро е отвор за (пасивно) охлаждане на твърдия диск.
Имам някакъв спомен, че там стоеше високоговорител, но не мога да го заявя със сигурност, минаха много години...
Освен това, макар че дисковете загряваха, тези машини нямаха нужда от охлаждане. Цялото "проветрение" се осигуряваше от вентилатора в захранването. А по-големите кръгли отвори са за достъп до винтовете, с които твърдият диск е прикрепен към спомената по-горе стойка. Друг е въпросът, че по-лесно се сваляше стойката заедно с диска, отколкото да се целят тези винтове в "тъмното" :о). Между другото тези дискове (Seagate ST-225) са голяма работа. Имам два и не е за вярване, но след 35+ години единият няма лоши сектори, а другият има един, който е упоменат от производителя върху етикета.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Забравих да поздравя @help40 за придобивката. Тези системи са доста редки и почти завиждам  ???

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Това не е XL7 Turbo платка, това според мен е дискретния вариант на JUKO платка, в последствие която я правят с "чипсет" VDL 500/562 (която ти си възсртановявал).

да признавам грешката е моя, аз не знаех че има Джуко-та които са с дискретни компоненти само ...

до колкото за дупките , имах предвид първата снимка , 2дупки (една квадратна и една кръгла с неста за болтове около нея)
и най-вероятното е това което казват колегите .... букса за клавиатура и копче ...  за турбото може би

и за да е полезно съобщението ми .... ще добавя инфо за гумените крака
на един немски сайт продават крачета гумени  ,  от време на време поръчвам работи от там ,
следващия път когато поръчвам нещо ще добавя и от крачетата няколко бройки  ... в аликеспрес не съм намерил аналог , може и да има , но не съм ги намерил

https://www.reichelt.de/bg/en/rubber-feet-for-pc-enclosures-pack-of-4-black-inl-59909b-p143653.html?&nbc=1

ако някой знае къде имам другаде кажете ? 

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
до колкото за дупките , имах предвид първата снимка , 2дупки (една квадратна и една кръгла с неста за болтове около нея)
и най-вероятното е това което казват колегите .... букса за клавиатура и копче ...  за турбото може би
Извинявам се, сбърках дупките, както казвахме за телефоните с шайба :о)
Клавиатура + "турбо" е най-веротният отговор, макар че такива компютри се ползваха за различни разработки и системи за "народното" стопанство, така че не е изключено да имат и друго предназначение.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |