| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоапарат "Романс"  (Прочетена 1795 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Радиоапарат "Романс"
« -: 10 Март, 2022, 08:54:11 »
Ето един „Романс“, който не е уникат с интересно схемно решение или лампи, затова нямах никакви притеснения, когато реших да го изхвърля.
Преди това пробвах да го продам, да направя бартер, а после и да го подаря, но нямаше желаещи. В случаен разговор  се  появи възможност това радио да получи достойни старини и макар с нежелание, реших да се опитам да го реставрирам.
Специални благодарности на колегата lager, който ми подари не един, а два клавишни блока, т.к. клавишният блок на моето радио е видимо повреден.
Надявам се да намеря време за обстоен преглед на „пациента“, да му поставя диагноза и да започне лечението :)


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #1 -: 17 Март, 2022, 13:56:07 »
Някой би ли споделил технология за запушване на дупки от дървояди?
Освен клечки за зъби и С200  :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #2 -: 19 Март, 2022, 14:28:59 »
Oops!... I Did It Again

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #3 -: 24 Март, 2022, 18:35:57 »
И аз я подкарах през просото, това не никаква реставрация, а чиста проба ТНТМ.
Ще подменя плата с оригинален радиоплат, но друг вид, не като фабричния... а някога познавах хора, които при реставрации използваха калая от старите спойки, дори ги лакираха, където трябваше  :)

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #4 -: 24 Март, 2022, 22:20:51 »
Ами това е едно много приятно свирещо радио според мен. И е лесно за ремонт. Не знам защо толкова негативни мнения има за клавишния блок, но при мен е перфектен: супер леко и прецизно включва. На моето му беше прекъснал изходния траф, по-точно първичната намотка, но много лесно я оправих. Освен това му добавих тънък слой слюда във въздушната междина, може би затова ми се струва, че свири така добре.
ПП: браво, мисля че ще стане симпатично. Точно защото не е нещо специално, човек може да се позабавлява без да се притеснява от крайния резултат...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #5 -: 25 Март, 2022, 07:33:54 »
Точно защото не е нещо специално, човек може да се позабавлява без да се притеснява от крайния резултат...
На финала съм решил да претупам нещата и вече работя с нови, още по-ниски критерии  :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #6 -: 25 Март, 2022, 07:36:52 »
Колегата lager ми подари два резервни блока и след като разглобих единия, после разглобих и моя, на който липсваше копчето за КВ II.
Оказа се, че двата блока имат различно разположение на пъпките за СВ, вероятно защото същият клавишен блок е бил използван в различни приемници.
Някой може ли да ми подскаже,  в какви позиции  са били разположени контактните пластинки за КВ II за този Романс?
Как почиствате контактните пластини, който са потъмнели? (без посребяване, не ми се занимава пак с този процес)


Активен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #7 -: 25 Март, 2022, 07:58:45 »
За почистването: най-лесно е търкане с гумичка за молив. Друг вариант е парцалче напоено с някаква почистваща течност, примерно WD-40.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #8 -: 25 Март, 2022, 16:52:30 »
...Някой може ли да ми подскаже,  в какви позиции  са били разположени контактните пластинки за КВ II за този Романс?...
Както на КВ I. Ако не е ясно, мога да направя и снимки.
Ето и малко данни за приемника:

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #9 -: 26 Март, 2022, 19:00:03 »
Както на КВ I. Ако не е ясно, мога да направя и снимки.
Ето и малко данни за приемника:

Здравей,
Благодаря за систематизираната информация и специално за схемата - аз попаднах на някаква за Концентрино.
Ако наистина не те затруднява, би ли качил снимка на клавиша за КВ II?
Също така ме интересува  и как изглежда стрелката на скaлата (моята липсва) и как е закрепена към кордата.
Виждам, че и при теб катодния резистор на ECL82 е почернял, при мен също и май е изгорял. Освен това в схемата е 560 ома, а при мен е 510 ома.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #10 -: 26 Март, 2022, 19:02:02 »
За почистването: най-лесно е търкане с гумичка за молив. Друг вариант е парцалче напоено с някаква почистваща течност, примерно WD-40.

Дано да стане с гумичка. Мога да посребря контактите, но в случая това е безсмислено. 

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #11 -: 27 Март, 2022, 17:45:43 »
Здравейте, колега тези снимки са на Концертино но шасито е същото. Ако желаете мога да ви предложа от плата който съм поставел на моето.
« Последна редакция: 27 Март, 2022, 17:55:27 от Петко »

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #12 -: 27 Март, 2022, 19:26:27 »
...Виждам, че и при теб катодния резистор на ECL82 е почернял, при мен също и май е изгорял. Освен това в схемата е 560 ома, а при мен е 510 ома.
Това, че е почернял не значи че е повреден. Измерете го. Причината за това може да е от лампата. Ако след загряването на приемника напрежението върху  катодния резистор продължава да расте, то лампата е за подмяна.
Ето и снимки на клавишите и скалния механизъм:
П.П. Мисля, че на Петко разположението на кордата е по "истинско".
« Последна редакция: 27 Март, 2022, 19:44:16 от Любо Божков »

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #13 -: 28 Март, 2022, 13:13:45 »
Това, че е почернял не значи че е повреден. Измерете го. Причината за това може да е от лампата. Ако след загряването на приемника напрежението върху  катодния резистор продължава да расте, то лампата е за подмяна.
Ето и снимки на клавишите и скалния механизъм:
П.П. Мисля, че на Петко разположението на кордата е по "истинско".
И все пак да не забравяме очевидното - ликажен разделителен конденазатор...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Радиоапарат "Романс"
« Отговор #14 -: 28 Март, 2022, 14:41:32 »
Здравейте, колега тези снимки са на Концертино но шасито е същото. Ако желаете мога да ви предложа от плата който съм поставел на моето.

Вече залепих плата-менте, а и не си струва да се хаби хубавия плат точно за това радио - кутията е проядена от дървояди, има и други дефекти.

Много добре си направил Концентриното - дано да има зрители, които да го гледат  :D

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
8656 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22319 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
12 Отговора
8873 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
4587 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC
"Philips PHILETTA" BD254U

Започната от Валери « 1 2 3 4 » Колекции

54 Отговора
8629 Прегледи
Последна публикация 06 Април, 2024, 09:16:57
от radostin.kolev

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |