| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?  (Прочетена 2815 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Дъно на Правец  PCB0099C . прилича на .... някаква разновидност на Juko

има голяма корозия .... , по ИСА слотовете, тях ще ги сменям , сигурно не всичките , но има и корозия под "чипсета" или как се нарича тази главната схема

има ли някой рецепта за борба с корозията ?  някакви окиси ли са това ... де да знам

сигурно ще се наложи да го махна и да го сложа на ново  , за да махна под чипа боклуците

първата снимката на дъното се е получила малко замазана , но може да се схване за какво става въпрос
« Последна редакция: 21 Февруари, 2022, 23:41:25 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #1 -: 22 Февруари, 2022, 02:22:00 »
Отцет и сода за хляб. Стискам палци!  :good:

Неактивен radocadcam

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Русе
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #2 -: 22 Февруари, 2022, 10:46:09 »
След това хубаво измиване и сушене!

Неактивен radocadcam

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Русе
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #3 -: 22 Февруари, 2022, 10:48:05 »
Възтановяване на окислени дънни платки:

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #4 -: 22 Февруари, 2022, 11:24:55 »
- Корозия от потекли батерии или кондензатори обикновено се неутрализира с оцет.
- За нарушения на солдер-маската може да се използват онези тубички с УВ-реагираща солдер маска за самоделни платки
- Вдигнати/отлепени пътечки без нарушена цялост залепям обратно с поксипол
- За прогорени/липсващи vias мога да предложа следните нитове. Пресоват се със специални метални накрайници според диаметъра, които също ги има в този магазин. Използвал съм ги няколко пъти вече и вършат работа.

Успех!  :good:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #5 -: 22 Февруари, 2022, 17:44:29 »
Чипа сваляш с духалка и почистване,после обратно.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #6 -: 22 Февруари, 2022, 21:42:42 »
Чипа сваляш с духалка и почистване,после обратно.

абе така и направих , но то дъното не случайно беше в кутия на правец , пистите са отвратителни и се наложи да поправям 1-2 ...

но така се получи

154407-0

а иначе не би било зле ако има някакъв друг начин защото имам още един пациент дето чака ....

154409-1

П.С.  съмнявам се че ако го бях минал с  оцетна киселина *оцет или лимонена .... , щеше да се "размекне" още повече нещо , може да не съм прав
« Последна редакция: 22 Февруари, 2022, 21:50:57 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен radocadcam

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Русе
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #7 -: 23 Февруари, 2022, 08:43:41 »
Другият пациент колкото повече го държиш в това състояние, толкова шанса да оживее клони към нула. Махни поне батерията и неотрализирай електролита по платката, докато решиш как да го лекуваш.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #8 -: 23 Февруари, 2022, 09:00:12 »
да да , махнал съм я батерията ....  даже се опитах да  "калайдисам" малка част от пиновете на процесора .... защото оцета май не помага 

но "събирам" тук една ултразвукова вана , да видим какъв ще е ефекта ... то и там е сложно , дали ще заработи, дали ще намеря подходяща течност за чистене ...

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 335
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #9 -: 23 Февруари, 2022, 09:30:37 »
Оцета (или друга слаба киселина) не чисти, а спира процеса неутрализирайки електролита, който е основа. След това трябва да се измие обилно за да няма реакция с киселината.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #10 -: 23 Февруари, 2022, 17:16:08 »
Киселини и други химии не помагат,какво е под чипа и колко е оплескано отдолу никой не знае.Може да стане още по зле.Лошото е че текстолита не е от термоустойчивия и преди духалката трябва да да се свали температурата на топене на калая който използват.Сплав на Розе с поялника или в краен случай каланена паста на 183 градуса,флюс NC559 или поне RMA-218 иначе ще отлепиш някоя писта.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #11 -: 23 Февруари, 2022, 19:48:37 »
Киселини и други химии не помагат,какво е под чипа и колко е оплескано отдолу никой не знае.Може да стане още по зле.Лошото е че текстолита не е от термоустойчивия и преди духалката трябва да да се свали температурата на топене на калая който използват.Сплав на Розе с поялника или в краен случай каланена паста на 183 градуса,флюс NC559 или поне RMA-218 иначе ще отлепиш някоя писта.


да, да  аз първо го минах с сплав розе и после с духалката ....., така свалих и единия  ИСА слот , с розе 

но текстолита е много калпав и може би времето си казва думата .... и на чипа все пак едната пътечка се откъсна ....

но аз имам резервни  и го оправих де ... и УВ лак имам различни цветове за всякакви случаи ..

ще я пробвам днеска дали ще запали ....


ааа  като махнах  ИСА слота , такава мизерия имаше от долу ... , за това си мисля че трябва да има човек ултразвукова вана .... дори с дестилирана вода да го измиеш пак ще паднат всичките мизерии  , аз съм почнал да правя една , тя цялата платка няма да влезе , но на половина .... ще влезе мисля
аз даже я бях пуснал 1-2 пъти но явно "излъчвателите" не ги бях залепил хубаво и единия се отлепи ... но това е вече друга тема
един ден като я направя че чистя наред :)

а ето ги тези ....ремонтния комплект за скъсани пътечки ....

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #12 -: 23 Февруари, 2022, 21:09:38 »
Приготвил си се сериозно,ти за тази бангия имаш ли SIM.Имам някъде на работа,ама утре ще погледна.Иначе да,уважение за упорството,аз бих я зарязал.Мисля си имам едно такова работещо дъно или пак някакво 396 беше.Щом ги събираш може да го изкопая къде е навряно.До скоро го ползвах да давам сигнал като правя някой монтор :) Пожелавам успех :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #13 -: 26 Февруари, 2022, 16:53:32 »
Тия корозии се мият много лесно с Меглио, чисто не разредено, без вода. Даже няма нужда да търкаш с четка, за да падне патината... Напръскваш обилно и оставяш да изтече от платката, после с водица и готово, и под чиповете и в конекторите всичко лъсва като ново. Така миех ПРАвец 8 дъна, също платки от лампови уреди и какво ли още не,
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #14 -: 26 Февруари, 2022, 20:09:23 »
Аз имам една 286ца и искам да я набухам с 4МВ рам , иначе имам само 3 плочки по 1МВ .  :master2:  :(  имам дни 2 плочки дето не тръгват  :master2:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |