| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Монтаж на укв радио в кутия от лампов приемник  (Прочетена 14184 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Здравейте отново,

колегата Лъчо Минков ми подари на скоро една кутия от радио АЕГ, но без карантията. Има шаси и копчета и е доста запазена външно. Искам в нея да монтирам укв радио, но искам да сменям станциите с копчето, което по принцип си е за смяна на станциите. За целта ще ми трябва някаква платка от транзисторно радио и много помощ от вас. На шасито ще изградя НЧУ по схема, която до сега не съм правил, но още не съм решил с какви лампи да е. Питането ми е на някой да му се намира работещо радио, което да мога са ползвам за тази цел ?
« Последна редакция: 07 Май, 2013, 18:33:59 от mano »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Имаше тема за лампов укв приемник с една лампа... що не се пробваш?

дадоха ми я като питах за кутията на пионера какво да я правя, виж в архива на стария форум
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Тука също я има,аз бях писал там.Валери я беше правил и още някой от форума.Ако трябва ще я кача тука.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Не беше ли за регенеративен приемник ? Валери я прави, но не остана много очарован, а на мен ми трябва да работи добре защото мисля да го подарявам.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Голяма бъзикня е,по добре някакъв нискочестотен усилвател с едночипов УКВ приемник.Примерно TDA7000 или подобен

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Точно така! Няма да стане така качествено с едноламповия регенеративен УКВ приемник. Имам идея как да стане. Има едни радиа китайски по магазините с две бутончета scan и reset с които се избират станциите, те са на принципа на броячния радиоприемник с ниска междинна честота - 70 килохерца. В сайта на силиструнските радиолюбители има тема за преработката на такъв:
http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_fm_radio_88_108.html
Тук в къщи ми се мотаеше един такъв и реших да пробвам, резултата беше отличен  :) настройката става с многооборотен потенциометър който може лесно да се монтира където е удобно за да се задвижва от оригиналното копче за настройка. Приемника приема много чисто дори слабите станции с проводник половин метър за антена, т.е. в повечето случаи може би дори няма да се нуждае от външна антена а само един проводник опънат вътре по контура на кутията. Естествено в сайта НЧУ е интегрално, но не е никакъв проблем схемата да се свърже към лампов НЧУ. Иначе имам УКВ, СВ, ДВ приемник платка която мога да ти дам, но мисля че ще ти е по-трудно да го пригодиш към радиото, защото настройката е с променлив кондензатор монтиран на платката. Освен това усещането да си го модифицираш ти е незаменимо. Иначе може и да си направиш от нулата такова радио, но за съжаление TDA7000 вече трудно се намира.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Да, правих я в кутия от "Пионер":
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29097975
Не работи много добре, (а и аз не съм специалист  8) ), пускам го понякога, здраво смущава другите радиа ако работят в близост на УКВ.
Тези радиа за които говори ориго (със скан и резет) са много чувствителни, хващат доста станции. Но за какъв многооборотен потенциометър говориш, нали скан и резет се натискат само?
« Последна редакция: 07 Май, 2013, 19:44:37 от Валери »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Освен това е доста скъпа,около 6 лева.Има един жокер,повечето от китайците по 5 лева са или с TDA7000 но за smd монтаж или с нейн клонинг.В тоя вариант обаче ползват автоманиката за сканиране която е вградена в чипа.Практически всички укв сапунерки с бутони Scan-Reset са някакъв клон на тоя чип.Възможно е да се разпой и да се ползва без SCAN само с променлив кондензатор..............ама са много дребни :) Може варианта с TA2003 само че и има повече елементи

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Аз така вградих едно китайко радио с промелив кондензатор в кутия от "Пионер" лампов НЧУ, в работилницата ми е и почти само него слушам. Всъщност аз и затова търсех кутия от "Комсомолец"  :) .
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.27468641

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
И при мен има нещо такова в кашоните :)

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Многооборотен потенциометър мисля, че знам какво е. Въртиш и превърташ, а той "усилва" много бавно и така за да усилиш до край трябва да завъртиш потенциометъра доста на брой пъти. Но с него не разбирам как ще стане номера, който origo обяснява. А и дали в този случай ще мога да ползвам оригиналната стрелка на радиото и скалата му ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Това е най-трудната част, кинематиката на стрелката. Трябва така да се изчисли предавателното отношение, че да съвпадне хода на стрелката и половината оборот на променливия кондензатор на УКВ-радиото. В този "Орфей" така го направих:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.25524321

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами ако многооборотния се свърже с предавка 1:1 или нещо близо до това отношение към ръкохватката ще стане, а показалеца ще се върти нормално само за да показва без да прави нищо друго, а може и друг вид конструкция, който както го измисли. Точно това е най-лошото на тия китайски радиа - бутончетата скан и ресет, за това се прави модификацията описана в силистренския сайт така че настройката да се извършва с многооборотен потенциометър. Модификацията се състои в същност в премахване на един резистор или мостче, забравих вече какво беше, и свързване на многооборотния потенциометър. Така разбираш в същност колко добре работи това радио, защото иначе си прескача станции както си иска и дразни много. И иначе се намира по 2лв в магазините и ИС вътре е аналог на TDA7000 но за повърхностен монтаж, а в някои случаи дори залят със смола кристал бондиран директно на платката. Елементарно става, единствено трябва да се вземат много сериозни мерки за блокиране на мрежовите смущения и такива генерирани от комутация на изправителните диоди, защото иначе представянето се влошава много!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Приемниците на укв по пазарите за по няколко лева ги правят с TDA7088.Повечето от евтините.Тези с бутоните scan reset.Правят ги по тая схема.


how to do a screen shot

Функцията scan reset не е задължителна за работата на приемника.Просто не я връзваш.Вместо нея обикновен променлив кондензатор около 50 пф


free screen capture

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Ще потърся по магазините за лев какво има и ще видим какво ще правим.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |