Първо ни трябва анализ, какво поражда завал във високите честоти:
1. Капацитивен завал
2. Индуктивен завал
Капацитивният завал е в паралел с товара и зависи от общия шунтираш паразитен капацитет на трансформатора (Cp + Cs). В тази ситуация реактивното съпротивление X намалява с честотата на сигнала през трансформатора.
Индуктивният завал се дължи на последователна на трансформатора индуктивност на разсейване, (Ls). Тук X се увеличава с честотата.
За да намалим Ls, най-често секционираме хоризонтално. Другият ефективен начин е намаляването на общия брой навивки, тъй като Lpri и Ls зависят квадратично от броя на навивките. Прикачих популярен и полезен документ от Norton Crowhurst, където е илюстрирано изменението на Ls спрямо секциите.
За да се достигне абсолютният минимум Ls за конкретно секциониране, то трябва навивките на най-външните пакети да са 1/2 на вътрешните. Например еднобобинен трансформатор с 12 слоя първична и 8 слоя вторична се секционира по следния начин:
а) S4-P12-S4 (Да)
а) P6-S8-P6 (Да)
а) P3-S4-P6-S4-P3 (Да)
б) S2-P6-S4-P6-S2 (Да)
в) P2-S-P4-S-P4-S-P2 (Не може, тъй като 8 не е кратно на 3)
г) S1-P3-S2-P3-S2-P3-S2-P3-S1 (Да)
Естествено при въвличане в хоризонтално секциониране, капацитетът Cs между първични и вторични слоеве нараства. Този капацитет според разпределението си в слоевете предизвиква най-разнообразно поведение във високите честоти. Поведението във ВЧ, според импеданса на крайното стъпало и товара към трансформатора, заедно със самия трансформатор са способни да образуват всякакъв вид ВЧ завал, от Бесел, Батъруърд и Чебишев. Какъв ще бъде завалът - зависи от идеята на конструктора, как самият той ще разпредели Ls, Cs и Cp между секциите.
Тук (на английски език) съм писал повече за паразитните параметри.
https://musecoils.wordpress.com/2020/04/26/parasitic-parameters-of-audio-transformers/Прикачих и екселски симулатор, в който са въведени повечето полезни формули, включително Ls. Ако решите да използвате симулатора, няколко забележки:
-Не използвайте капацитивния симулатор, който е правен само за конкретно секциониране и връзване на секциите. Паразитния капацитет изчислявам с молив на хартия.
-Ls е пресметнат само за първичната намотка. При изходните трансформатори Ls вторична не е от такава значимост, но при междукаскадни или понижаващи трансформатори става сериозен.. При 1:1 междукаскадник, очаквайте Lstot = Ls^2.
Данните на ТАН 28 и на другите ШЛ ги има тук:
http://tortrans.com/catalog/1057.html
Съветските трафове имат много разнообразни характеристики, и не са масови на нашият пазар. Има ги излизат понякога, ама или не са чифт. Иначе ТАН, ТА и ТН са идеални за макети и не само.
Благодарско!