| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лудите на стадиона  (Прочетена 2360 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Лудите на стадиона
« -: 20 Януари, 2022, 14:52:15 »
Има много причини, които карат хората да се занимават с ремонт и реставриране на стара техника – напр. за удоволствие, от аматьорски или професионален интерес, техническо предизвикателство, а често и носталгия по миналото.
Обаче… причината за възстановяване на нещо, само защото е направено върху платка от ФОЛИРАН ГЕТИНАКС, не е от най-често срещаните и определено не е от най-нормалните. 
И така… това е някакъв ретро НЧУ усилвател, който щях да изхвърля при „Петата вълна“ на финалното разчистване, но реших да го „подкарам“.
Някой може ли да разпознае платката и по този начин да даде началото на нейното оживяване  :)

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #1 -: 20 Януари, 2022, 15:10:54 »
Машина на времето :). И аз си пазя една такава платка някъде. И в други апаратури го имаше.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #2 -: 20 Януари, 2022, 17:33:34 »
Ха имам я същата,от времето когато бях ученик,произведена в В Търново.
Горил съм и чиповете няколко пъти-нямат защита от късо в изхода.
Скоро си купих чипове за резерв А210к

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #3 -: 20 Януари, 2022, 21:01:14 »
Ха имам я същата,от времето когато бях ученик,произведена в В Търново.
Горил съм и чиповете няколко пъти-нямат защита от късо в изхода.
Скоро си купих чипове за резерв А210к
Тази платка ще надживее всички съвремени такива. Както винаги проблема на А205 както и 810(УН7)  е в прегряването.Навремето с лопати се ринеха да се подменят във всякакюв вид НЧ апаратура.
73!

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #4 -: 20 Януари, 2022, 22:28:44 »
При нас беше обратното: с К174УН7/TBA810AS във всеки един локален радио-TV сервиз заместваха всяка една дефектирала ИС/крайно стъпало (която по друг начин не можеш да намериш). Монтаж: обемен, с телефонни едножилни проводничета, радиатор - на капака. Монтажът беше една плетеница между наличните ел. компоненти по платката от старата, дефектирала ИС и необходимите нови компоненти за TBA-то. Така много апаратури си продължиха животa (автомобилни и домашни радиокасетофони, TV и др.). Още си спомням обемно свързаният резистор 100 Ома на 1-2 извод :). Трябва паметник да й се издигне :).

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #5 -: 20 Януари, 2022, 22:58:46 »
И като се появи TDA2003  нещата станаха много по лесни: пет  чарка и музиката свири.....

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #6 -: 22 Януари, 2022, 14:49:56 »
Цитат
veso74  И аз си пазя една такава платка някъде. И в други апаратури го имаше.

Благодаря за схемата! 
При мен чиповете са А210К, а не А205К, но всичко друго подозрително съвпада. Не виждам захранващото напрежение, но т.к. кондензаторите са на 16 V, мисля да започна с 12 V.
Най-искрено се надявам и двата чипа да са изгорели и много бързо да затворя темата ;)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #7 -: 30 Януари, 2022, 14:11:58 »
Намирането на оригинални части съвсем не е проста задача!
Реших да се обадя на един стар познат, хем да се видим, хем да потърсим това-онова от частите, които ми трябват. Човекът нагло се подсмихна под мустак и уклончиво ми отговори „Абе… може и да имам, но са много дребни, а аз вече недовиждам!“. Всъщност, не знам дали се е усмихвал, защото говорихме по телефона, но съм сигурен, че точно това е направил. Разбрах тънкия намек и го попитах, дали една бутилка домашна ракия ще помогне, а той ми отговори, че хубавата ракия е  отличен „усилвател“ на зрението.
И така… хапнахме, пийнахме, стана късно и тъкмо си тръгвах, когато моят познат се сети, че всъщност съм отишъл при него за някакви радиочасти. В първия момент реших, че е пиян и се зачудих, за какви части ми говори, но после и аз се сетих, за какво бях отишъл.
Защо ви разказвам това… искам да ви предупредя да внимавате  с ракията, когато търсите радиочасти! За два кондензатора, един резистор 10 к (с надпис) и оригинален потенциометър TESLA, се наложи да стоим на тежка софра цели 4-5 часа! В крайна сметка се оказа, че единият чип е изгорял и сагата с търсенето продължава.

Всъщност, повече ми трябва  моно стъпало с тези или подобни чипове, но задължително на платка от гетинакс. Ако някой има и иска да се раздели с него, да ми изпрати цена.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #8 -: 30 Януари, 2022, 14:52:18 »
 :alko:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #9 -: 30 Януари, 2022, 15:10:03 »
Тази платка е от грамофон "ГЕС 321" личи по електролитните кондензатори в изхода за високоговорителя.При грама фона "Опал" те са монтирани външно закрепени на долният капак.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #10 -: 07 Февруари, 2022, 17:54:34 »
Днес си купих два чипа А210К по 1 лв (от магазина на ул. "Цар Симеон", София) и видях, че в кутията останаха още 3 бр. - само за информация.
Ако никой няма за продаване НЧУ моно стъпало на гетинаксова платка, някой би ли качил поне снимки на страна елементи и страна спойки на такова стъпало, както и информация от каква апаратура е?
Ще я копирам 1 към 1, защото сегашната стереоплатка ми трябва за друго  :)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #11 -: 14 Февруари, 2022, 11:13:11 »
Смених изгорялата А210К с нова и десният канал пак не работеше. Бърза проверка показа, че проблемът е в транзистора на входа.  Не знам защо е изгорял, но намирането на оригинален 59С4 е трудна работа. Тъй като имах проблеми с предишния доставчик на оригинални части, този път реших да използвам друг – от трън, та на глог. Ако с предишния трябваше да ядем и пием, този успя да ми пробута самоделни платки на стерео усилвател с TCA940 и моно с неизвестен чип, понеже му било жал да ги изхвърли. Аз обаче нямам никакви скрупули в момента и ще ги дам в „металния музей“, но искам да разгледам моно усилвателя – на платката виждам тръбен кондензатор и реотан, навит върху един резистор - майсторска работа от времената, когато елементите са били дефицитни  :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #12 -: 14 Февруари, 2022, 12:52:24 »
Е не е 59С4,69С4.Български 2Т3169 пълен нашенски аналог на  BC109.Разликата е в корпуса.Качествени транзистора правехме някога си :good: Може да сложиш и 2Т3167 или 68.Достатъчно малошумящи са като за там.По горе в темата я има схемата с означението на транзистора.Понеже ние тука сме повече племе реставратори и се стремим след наша намеса да е най близко до оригинала може да си го поръчаш оригиналния.Струва жълти стотинки.Успех :drinks:
https://elimex.bg/product/5890-2t3169
https://protonbg.bg/2t3169-n25v01a02w150mhz-analog-bc547-355
https://ksp-electronics.com/products/1394920-pnp-chanel/2t3169-to-92
http://kipa-bg.com/product/20028/2t3169.html
https://www.pentod.com/product/4261/tranzistor-2t3169s-npn-0-1a-25v-150mhz-0-2w.html

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #13 -: 15 Февруари, 2022, 12:50:37 »
Понеже ние тука сме повече племе реставратори и се стремим след наша намеса да е най близко до оригинала...
Запоих оригинален транзистор, а кюстендилките кондензатори мислих да ги направя, както съм ги правих едно време и както съм показал на втората снимка. 
Вече излизам от това хоби и го карам през просото - сложих китайски.
Платка вече е напълно изправна, но проблемът е, че не е моно.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Лудите на стадиона
« Отговор #14 -: 15 Февруари, 2022, 21:59:09 »
Получило се е добре,какъв е проблема да е моно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |