Мисля че има нужда, за това ще напиша няколко реда...Това е защото упражнението е добро, резултатът е отличен, но има риск да си направиш грешни изводи, а това не е правилно.
Добре, на входа на стабилизатора имаш 16В, а на изхода 11В. Токът през товара е 1А, токът през стабилизатора е същият - 1А. Простата сметка показва, че регулиращият елемент (стабилизаторът) ще разсейва мощност (16В-11В) Х 1А =5 Вата.
До тук нещата са абсолютно точни. От тук нататък ще говоря в първо приближение, с уговорката, че това няма да се отрази сериозно на крайния резултат. Така... Разсейването на мощността с прости думи е отдаване на топлинна енергия от твоето устройство към околната среда, или просто загряване на въздуха, а чрез него на цялата планета. Елементът, който в крайна сметка върши тази работа, е радиаторът. И забележи - ако имаме избран конкретен радиатор, при разсейване на тази конкретна мощност 4 Вата и дадена температура на въздуха, примерно 20 гр., от този избор вече ще имаме и конкретна температура, до която ще се нагрее радиаторът. Температурата му ще зависи от площта и топлопроводността на радиатора, от степента му на свързаност с въздуха и т.н., но ще зависи само от параметри на радиатора. И така, вече знаем колко ще се нагрява радиаторът, а още даже не сме мислили какъв точно стабилизатор ще ползваме, колко броя от него и т.н.
Ако не вярваш - пробвай! Можеш да откачиш проводниците на двата крайни стабилизатора и така да оставиш да работи само средния. Провери колко ще се нагрее радиаторът и дали ще има значима разлика.
Истината е, че ако даден стабилизатор е способен да пропусне максималния ток, който би протекъл през товара при даденото изходно напрежение, и ако може да издържи максималната мощност, която се пада върху него при този ток, тогава този стабилизатор е подходящ и ще върши работа. Виж, ако през товара трябваше да текат 4 А (тогава мощността за разсейване щеше да е 20 Вата), тогава би имало смисъл да ползваш три стабилизатора в паралел, но с много по-голям радиатор.
Друг е въпросът дали е нужно лампите, като крайни консуматори, да се захранват със стабилизирано напрежение и доколко това е целесъобразно, дали не е достатъчно само управляващите схеми да се захранват стабилизирано, а за лампите да се ползва нефилтрирано изправено напрежение, но сега ще говорим само за стабилизатора...