| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Консулт с часовникар.  (Прочетена 3325 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #15 -: 03 Декември, 2021, 15:05:56 »
         За мен тази тема е много полезна, защото преди няколко години ми изпадна истинско швейцарско масло за часовници. понеже и аз имам някой и дру древен часовник, изпосмазах де що видях часовник. Всички проработиха - кой добре, кой не толкова, но след година и нещо повечето спряха. сега от време на време навивам един Маяк от 50 те и един китайски от 70 те години. Много добре работят и цепят секундата, Маяка не се чува как работи.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #16 -: 03 Декември, 2021, 17:18:27 »
Нещо не схващам, какво точно си направил с пилата? Пилил си зъбите на колелото или палетите на скобата? Чудя се, защо се е наложило да правиш такова нещо? Вероятно не си знаел как да го регулираш...Да, от дълга работа палетите се износват. Могат да се заточат и полират, като после положението им трябва да се регулира наново, но се съмнявам да са били така износени, че да са спира от това часовникът.
За информация, часовниците Метрон са с ход на Грахам, който е по принцип много по-изохронен и по-добър по характеристики и по резултат в сравнение с простия Щварцвалдски ход, с какъвто е Юнгхансът на автора на темата. По-специфична настройка има, но ще ти обясня всичко, ако е нужно.
Месинговото колелце със зъбците което се прибутва с кобилицата ту отсам ту оттам. Все пак е работил доста години бяха се вдълбали отгоре зъбците и под микроскоп коригирах доколкото може за да приплъзва острието.Там беше причината знам какво правя. Работи си вече.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #17 -: 03 Декември, 2021, 18:28:24 »
Добре...
Това, което наричаш кобилица, е скобата. Месинговото колело със зъбите, което наричаш секундно, се нарича ходово. Това колело не се завърта за една минута, механизмът не е проектиран да има секундна стрелка...
Не скобата прибутва зъбите на колелото, а зъбите на колелото биват спирани от палетите на скобата. При движението на махалото, когато върхът на зъба попадне на импулсната плоскост на палета, в който се опира, при движението си по тази плоскост,зъбът отдава на палета (бутайки го) и чрез него на скобата и на махалото, порция енергия. Така енергията от пружината, на порции при всеки пропуснат зъб на ходовото колело, попада в системата на резонатора (махалото) и колебанията му се поддържат незатихващи...
Това износване, което описваш, съм го виждал май не веднъж, но не се получава при работата на механизма. Когато някой разхлаби винтовете на мостчето на скобата и го повдигне, така, че колелото да се освободи и да се развърти с голяма скорост, този някой може да се уплаши и инстинктивно да върне мостчето надолу, палетите тогава зацепват зъбите на колелото и ... точно в този момент става поразията. Иначе, виждал съм не малко Метрони, но никога до сега не е имало значимо износване на ходовото колело, колкото и дълго да са работили.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #18 -: 04 Декември, 2021, 12:40:27 »
Благодаря NHB за точното и подробно описание на манипулациите. Както писах целта ми не е да ставам часовникар,доста сложна ми се струва даже ролята притежател на такъв уред. Всъщност писах че за да го предам на на истинския собственик и за да не го разочаровам трябва да опитам да го приведа в изправност.Днес или утре ще опитам да го разглобя и снимам от различни посоки. Може би снимките ще свършат работа за по-добро ориентиране.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #19 -: 04 Декември, 2021, 15:17:39 »
NHB  вероятно се е случило това което казваш спомням си че ходи на поправка веднъж заради скъсана пружина поради пренавиване.
В момента има  друг проблем . Не отброява достоверно греши в броя на ударите на камбаната.
Къде може да е причината?

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #20 -: 04 Декември, 2021, 19:26:24 »
Отстрани има едно лосче с ушенче леко дърпаш надоло и бие принудително до нагласяване на съответствието.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #21 -: 04 Декември, 2021, 19:52:54 »
Отстрани има едно лосче с ушенче леко дърпаш надоло и бие принудително до нагласяване на съответствието.
  Бие неадекватно. В цели часове  недостатъчно. На половинките  е нормално по два пъти. След сверка.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #22 -: 04 Декември, 2021, 22:39:09 »
При Метрона боят е по принцип винаги синхронен с хода, това с лостчето няма да промени нищо. При всяко задействане на лоста, ще бие толкова пъти, колкото е часът според механизма. За да разбереш какво се случва, трябва да свалиш циферблата и да наблюдаваш процеса на подготовката на боя. Подготовката се случва 5-10 мин. преди началото на боя. При нея гребенката се освобождава и пада, докато лоста й със щифта се опре в съответното стъпало на охлюва, който стои на часовото колело. При боя с всеки удар гребенката се изкачва с един зъб, така броят на ударите се определя от височината на стъпалото. Мога да предположа, че лагерът на гребенката е клеясал и задържа, като гребенката не успява падне до край. Но ти ще кажеш какво се случва реално...

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #23 -: 04 Декември, 2021, 23:27:11 »
Това колело задава броя на ударите.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #24 -: 04 Декември, 2021, 23:29:08 »
А това, което е запоявано повдига и пуска чукчето.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #25 -: 04 Декември, 2021, 23:34:17 »
Това колело, свързано със стрелките задейства предишните две колела,заедно с регулатора на оборотите.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #26 -: 04 Декември, 2021, 23:48:56 »
  Така изглежда моя учебен Юнханс.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #27 -: 05 Декември, 2021, 14:34:50 »
Да, това е Юнгханс от Вюртемберг, произведен в първата половина на 1921. Вероятно и на автора на темата изглежда така. При него обаче, боят е с бройно колело. Това е колелото от първата снимка на Лъчо, и наистина задава броя на ударите. Този тип бой е измислен най-рано исторически и се е използвал през цялото време до сега . въпреки, че има недостатък. Ходът стартира боя, но боят няма представа колко часа показва часовникът. Той бие следващото число удари, което следва след вече отбитото. Ако предният път е ударил 2 пъти за два часа, следващият път ще удари един път за два и половина. Ако по някаква причина се загуби синхронът, примерно забравите да навиете часовника и боят е спрял преди хода, като го навиете, боят трябва наново да се синхронизира с хода...
Часовниците Метрон са със съвсем друг бой, с гребенка, който е синхронен с хода по принцип.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #28 -: 05 Декември, 2021, 15:30:42 »
И аз мисля че е същия модел. Направих няколко снимки, ще има и още.След като го извадих от кутията и го сложих на масата той тръгна (снощи към 21 ч.) и все още си върви въпреки че два пъти го съборих и работих и други неща около него. Работи без махало и естествено доста по-бързо. От снимките които пускам се определя годината на производство и се вижда общото му състояние. Биенето действа, но с грешки, това не е основния му проблем. Пружината му също може да се види и евентуално да се третира с бензин.Според мен когато е напълно развита. Имам още един Ханс- мисля че са го кръстили Жокер-той е напълно омазан с някакво масло. Той обаче върви напук на всичко, даже и музика пуска. Няма една стрелка и скалата му е доста захабена. И двете неща сигурно могат да се оправят.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Консулт с часовникар.
« Отговор #29 -: 05 Декември, 2021, 15:36:10 »
Дали е грешно- незнам- бие 7 пъти на кръгъл час и веднаж на половин. Когато го превъртя бързо за сверяване понякога се разменят -бие седем пъти на половин час и веднаж на кръгъл. И той има конец за принудително биене. Чукчето му удря по един прът- незнам от какво е направен- звука му е вълшебен.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |