| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Влачене на грамофон  (Прочетена 1881 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Dennislaw91

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 92
  • Населено място: София
Влачене на грамофон
« -: 04 Ноември, 2021, 23:48:22 »
Здравейте отново, имам проблем с грамофонна, който влачи само на 33 оборота, ролката е сменена с чисто нова , понеже да се уверя, че не е от нея смених още 3  такива дори -ефект 0, почистил съм го и съм го смазал навсякъде, мотора също, пробвах с различни плочи , но  ефект няма, моля за съвет, имам съмнения, че самата ос на мотора , която прави контакт с ролката е "изядена"с някакви стотни  с времето и от там идва влаченето, грамофона е руски
на Клипа се чува влаченето

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #1 -: 05 Ноември, 2021, 09:32:16 »
Здрасти ,
така , щом не е от самата гума на задвижващата ролка , може да провериш дали автостоп механизма не закача някъде . Също е възможно  ролката да губи контакт със платера по някаква причина - може да пробваш да натегнеш пружината .

Това не е от мотора , ако въртеше със грешни обороти щеше просто да върти по бавно - или бързо . Нямаше да влачи така периодично .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #2 -: 05 Ноември, 2021, 13:29:16 »
Виж лагера /  гнездото на оста / на   платера . На дьното има топче метално . Може да го няма .
При 33 об ., фрикциона се повдига нагоре ,  и може да опира в сгьвката на платера .

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #3 -: 05 Ноември, 2021, 18:07:29 »
Оста на самия мотор която определя скоростите е направена от бронз и с течение на времето се износва и колкото повече е износването толкова повече влачи.Едно време калайдисвах оста,но се стремях да бъде равномерно и влаченето се оправя.Това е от мен.Успех

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #4 -: 05 Ноември, 2021, 18:31:41 »
Оста на самия мотор която определя скоростите е направена от бронз и с течение на времето се износва и колкото повече е износването толкова повече влачи.Едно време калайдисвах оста,но се стремях да бъде равномерно и влаченето се оправя.Това е от мен.Успех
Тези оси НЕ СЕ смазват никога . Ако се смажат се износват много бързо. В бронзовия материал на втулката има графит.
Предполагам някой  се е ''погрижил'' да смаже остта.
Същото е и при касетните магнетофони.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #5 -: 06 Ноември, 2021, 00:00:00 »
И аз да се изкажа по проблема на Денислав. Както го описва, ако влаченето е само на 33 об/мин., а другите са нормални, най вероятно е степента за 33 об да е износена?! Нямам спомен как бяха направени тези шасита, но трябва остта на мотора да си е стоманена ос (правилното е вал!) а върху нея да е монтирано бронзова степенчата ос (вал) за скоростите?
0888981645, 072365106

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #6 -: 06 Ноември, 2021, 07:45:17 »
Върху оста на електромотора е набита една бронзова втулка,която е с различен диаметър за съответната скорост.За смазване изобщо не съм споменавал.Споменах,че такова износване съм го остранявал с поялник и калай като калайдисам износената част и то с много малко наслагване с калай.Нещата се получават и има дълготраен ефект.Това е изпитано.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #7 -: 06 Ноември, 2021, 13:34:35 »
Пробвай с термошлаух на степента за 33 оборота.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #8 -: 06 Ноември, 2021, 15:37:18 »

   Погрешно съм разбрал помислих че става дума за бронзовите втулки (лагери) на валовете.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #9 -: 06 Ноември, 2021, 19:23:18 »
Не се сърдя,че не сте ме разбрали случва се все пак сме хора.По въпроса за термошлауха съм правил опит с него но някак преплъзва с него и оборотите са непостоянни даже един път беше излязъл от оста.Но нека опита колегата

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #10 -: 06 Ноември, 2021, 22:01:44 »
 Шлауха е само за проба, няма да издържи дълго време. Струва ми се,че ролката е с по-малък размер,или моторчето по неизвестни причини губи мощност.Можеш да кажеш гумената част на ролката със спиртен разтвор на колофон, тогава ще се разбере дали приплъзва.

Неактивен Dennislaw91

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 92
  • Населено място: София
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #11 -: 06 Ноември, 2021, 22:12:10 »
пробвал съм с термошлаух, изплъзва се след време , иначе има ефект, но някои тонове влачат пак, относно гумичката, имам над 20 такива, пробвах с няколко, няма ефект, другаде ще е проблема,всичко е смазано и изчистено със спирт, все си мисля, че е от самия  мотор

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #12 -: 06 Ноември, 2021, 22:31:53 »
Не е от мотора, Дениславе. И не е от износване на степента  за 33 оборота. Износването води до намаляване на оборотите, едва забележимо, но не до влачене. При теб влаченето се получава само при едно определено положение на платера, но не става ясно от клипа ти дали е заради 'затягане' или опиране в нещо на самя платер или просто поради това, че плочата е крива и се налага в този момент рамото да се повдигне нагоре заради кривата плоча. Много ми е чудно, откъде си намерил нови ролки? В смисъл, може да си намерил неизползвани, ама ако са на по 40-50 години, пак за нищо не стават... Гледай сега, гумата старее и се втвърдява и престава да се държи като гума. Обаче, ако изшлайфаш повърхността на ролката, докато диаметърът и намалее примерно с половин милиметър, тогава отдолу ще излезе 'по-прясна' и по-съхранена гума, която ще контактува много по-пълноценно с вала на мотора и вероятността за влачене ще намалее многократно. Шлайфането става най-лесно като завъртиш ролката на струг, или на оста на някакъв мотор примерно, но задължително да се върти центрично, и като опреш към периферията на ролката парче грапав шмиргел или шкурка грит 100-200. Ще започнат да падат черни стружки и като паднат достатъчно, че да излезе 'прясната' гума под втвърдената повърхност, си готов.

Неактивен Dennislaw91

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 92
  • Населено място: София
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #13 -: 07 Ноември, 2021, 07:44:54 »
Изкупувам такива радиа с грамофони доста години и се е случвало да има резервна чисто нова гума в някои от тях в пликче , но си прав, все пак гумата е на 60години близо, ще пробвам освен да изрежа от автомобилна гума на  шмиргела да я изпиля със същитв размери

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Влачене на грамофон
« Отговор #14 -: 07 Ноември, 2021, 09:44:33 »
До сега, всеки колега изразил мнението си, в различна степен е прав. Но не стана ясно влаченето на всички обороти ли го има или само на 33? Според мен,така по-ясно ще отсеем причините.
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |