| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: изпиране на плат пред говорителя на лампово радио  (Прочетена 826 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ntsolov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Видин
Здравейте,

тези дни придобих едно немско лампово радио Nordmende Turandot. Радиото е много запазено, дори свири на УКВ. Единствено платът пред говорителя е малко зацапан, което разваля визията. Знам, че този форум едва ли е за това, но все пак реших да питам някой по-опитен за съвет. Искам да изпера плата, но без да го свалям, ако може. Какви препарати бихте ми препоръчали, така че хем да свърша работа, хем да не повредя тъкънта? Не става дума за някакво сериозно замърсяваме, просто петна, вероятно от кондензи през годините (радиото е производство 1959-60г.).

Предварително благодаря за всякакви съвети!

ПоЗдрави,
Н.Цолов

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Покажи снимки :)
Аз на едно мое радио изпрах платът с прах за пране и сапун на ръка. Не се махнаха съвсем петната, но поне поизблрдняха и не са толкоз натрапчиви. Ама забелязах, че целият плат е избелял от слънцето както и скалата, като сравних от зад където е било на тъмно.
Иначе със се дървеният панел го размонтирах и изпрах, после го оставих да съхне няколко дена, че дървото се изкриви от водата, ама после се само изправи след хубавото съхнене.

Неактивен ntsolov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Видин
Ето го.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Защо трябваше тая тема в три различни раздела да я пускаш? Хвърли едно око на правилата на форума https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8.0 Това в този форум не се допуска!

Неактивен ntsolov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Видин
Много съжалявам! От неопитност. Първо реших да я пусна в общата дискусия, но после видях, че има специфична за радията. Реших да  пусна тям, но чисто технически сгреших и я пуснах при телевизорите. Накрая я пуснах където трябва и се опитах да я изтрия на останалите две места, ама не намерих начин :(

Съжалявам! Не е нарочно.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
 Изтрих другите две,пожелавам успех в реставрацията.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: Стражица
Когато бях по малък, така изпрах плата на едно българско радио и се разлепи и сви. Трябва да се внимава не се знае с какво е залепен тоя.

Неактивен ntsolov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Видин
Да, знам, затова и питам. Ама изглежда и тук нямат опит.
Между другото една позната ми каза да го трия със суха сода бикарбонат. Можело и със стрит аспирин. За такова нещо не бях чувал.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |