Няма проблем в хоризонталната развивка. ВКП 170 монитора спокойно си показва 640 пиксела хоризонтално разрешение на 16 MHz както съм показал на няколко снимки по-горе (тази на 80-колонната карта и тази с Интернет радиата). Хоризонталното разрешение на VGA е също 640, така че няма проблем да се покажат 640 отделни пиксела на един ред. Проблема е вертикалното разрешение поради ограничението на PAL стандарта както вече обясних по-горе.
Ако говориш за редовата честота, тя е в килохерци и е 16 kHz при този монитор. Но тя определя вертикалното разрешение, не хоризонталното.
Имате много странни, бих казал революционни разбирания по въпроса.
Хоризонталното разрешение на всеки CRT монитор зависи само от две неща - хоризонталната (редовата) честота и честотната лента на видеоусилвателя в него. Тук става въпрос за максималния брой вертикални светли и тъмни линии, които изобщо може да се различат и преброят на екрана. Вертикалнаото разрешение на CRT мониторите обикновено не се обсъжда, по-скоро се говори за броя редове в растера. Примерно, за телевизионния стандарт, разпространен в Европа, който май наричате PAL (а всъщност PAL е ситема за цветност), хоризонталната (редовата) честота е 15625 херца, вертикалната (кадровата)е 50 херца и като разделим едното на другото, се получава 312,5 реда. Понеже развивката е презредова, броят редове е 625. Друг пример - най-ниският VGA e 640/480@60Hz, при него хоризонталната честота е 31500 херца, вертикалната е 60 и като се раздели едното на другото, получаваме 525 реда.
Броят пиксели (примерно 640/480)няма нищо общо с монитора, а с матрицата на видеопаметта във видеокартата. Паметта е организирана като таблица с 640 реда и 480 колони и всяка клетка от тази таблица отговаря за един пиксел от изображението. На изхода на видеокартата, обаче, излиза аналогов сигнал и се подава към монитора и мониторът няма никаква представа в дадения момент кой точно пиксел изобразява и т.н. Това, че сигналът е построен по цифров път и излиза от ЦАП, по никакъв начин не противоречи на твърдението, че сигналът е аналогов. Аналоговият сигнал попада в аналоговия монитор и на екрана му се получава аналогово изображение. Това е както при възпроизвеждане на музика, записана на CD: записът е цифров, има честота на дискретизация, поток от данни, но на изхода на ЦАПа получаваме аналогов сигнал и подаваме сигнала на аналогов усилвател с аналогов говорител на изхода му.
Това, заради което изобщо се хванах да пиша по въпроса е, че монитор, предназначен за телевизионния стандарт (комплексен видеосигнал с редова честота 15625 и хоризонтална 50), какъвто е въпросният ВКП 170, или пък обикновен телевизор в качествово си на монитор, по никакъв начин не може да се свърже директно към изход на VGA карта. Не говорим за това, че VGA има отделни изходи за трите цвята и синхроимпулсите за редове и кадри, общо 5 отделни изхода. Възможно е да сумираме сигналите за цветовете в един сигнал Y и да подадем синхроимпулсите така, че да попаднат където им е мястото. Пак нищо няма да се получи, при VGA редовата честота е поне двойно по-голяма от тази, на която работи въпросният монитор. Изобщо няма да се получи нормално изображение. Ще се получи само ако се използва някакъв конвертор - процесорно устройство, което да преобразува от VGA в комплексен видеосигнал по телевизионния стандарт. В това устройство неминуемо ще се извършва преизчисление на пиксели и ще има загуба на резолюция, но по-лошото изображение по никакъв начин няма да се дължи на някаква неспособност на монитора да покаже нормално 640/480, а на самото преизчисляване в устройството.