| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Монитор ВКП 170  (Прочетена 5915 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Монитор ВКП 170
« -: 14 Август, 2021, 16:13:05 »
Днес се сдобих с един ВКП 170. При включено положение без сигнал, показва тъмен екран и не се виждат сканиращите линии даже и на максимален контраст и яркост, за разлика от работещия ми ВМЧ-001. Единствения му признак на живот е че при бързо увеличаване на контраста екрана нацяло светва за около секунда, но след това пак става тъмен. Този ефект го няма при ВМЧ-001 и не ми се вижда нормален.

Тъй като е в доста добро състояние поне визуално, иска ми се да го съживя. Още не съм му пуснал сигнал, защото кабела му е без земя която да е свързана за шасито! Някой знае ли това дали е нормално при тези монитори? Мисля да му сменя кабела и да свържа земята за шасито преди да го пробвам със сигнал.

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Вероятна пвреда
« Отговор #1 -: 14 Август, 2021, 20:42:37 »
Както го описваш това, най-вероятно е кинескопът да е заминал...

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #2 -: 14 Август, 2021, 22:04:57 »
Не знам какво му беше, но тръгна! Само смених кабела с трижилен, но не е от това, защото след това пробвах с удължител без земя и пак си работи.

Ще трябва малко фокусиране и нивелиране, но иначе вади супер ярка картина. Също чувам ТХО-то от време на време, което ме води на мисълта че има изтекъл восъчен кондензатор. При ВМЧ-001 беше същата работа.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #3 -: 14 Август, 2021, 23:01:55 »
Да не земеш и него да го разтягаш... ;) .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #4 -: 14 Август, 2021, 23:23:11 »
Мина ми през ум, но няма да изглежда добре разпънат заради липсата на рамка около кинескопа.  :)

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #5 -: 15 Август, 2021, 11:32:31 »
Между телевизор София 31 и този монитор ВКП има ли някава разлика или са едно и също нещо?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #6 -: 15 Август, 2021, 12:21:31 »
Конструктивно почти еднакви,монитора е правен на базата на София 31.По спомени телевизора е с презредова развивка,а мониторите май бяха с прогресивна.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #7 -: 15 Август, 2021, 12:34:53 »
Пробвах го и с презредова развиква на PAL - справя се идеално. Иначе други разлики спрямо София 31 които се забелязват са:

1. Монитора е със зелен екран.
2. Премахнат е тунера и на мястото му е залепена табелата "ВКП" за да не се виждат отворите на бутоните и скалите.
3. Премахнат е говорителя, а на мястото му има мощен транзистор с радиатор. Мисля че и аудио-усилвателя липсва.

Виждал съм обаче снимки където Правец 82 е свързан за София 31, така че сигурно лесно се пригажда. Продавача предлага и такъв, ако някой търси: цък! (Монитора в обявата е този който купих.)
« Последна редакция: 15 Август, 2021, 13:01:14 от CVT »

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #8 -: 15 Август, 2021, 14:41:14 »
Снимайте платката да видим по какъв начин е реализиран композитния сигнал. Най добре да свалите схемата. София 31 няма възможност за външна синхронизация. Купих си черно-бяла камера през един кондензатор я свързах към Видеоусилвателя излезе идеално изображение.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #9 -: 15 Август, 2021, 16:25:46 »
Трудна работа по снимка на платката. Има много обемисти елементи и куплунги "Жигули" които най-вероятно ще се строшат ако се опитам да издавя.

Ето снимка с високо разрешение на която съм отбелязал къде влиза видеосигнала. Мога да снимам още неща докато е отворен. Черния кондензатор на транзистора на ТХО-то е пукнат, точно както беше при ВМЧ-001.
« Последна редакция: 15 Август, 2021, 16:32:55 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #10 -: 18 Август, 2021, 23:56:31 »
И двата черни кондензатора на ТХО-то се оказаха спукани и със завишен капацитет. По-големия който беше сцепен само от едната страна беше станал от 220nF на 255nF, а по-малкия който е на транзистора и съм снимал по-горе от 22nF на 32nF. При него корпуса беше на 2 парчета. Смених ги с нови полипропиленови Wima.

След доста настройки и нивелация на кинескопа като цяло монитора работи доста добре и ТХО-то не се чува, обаче остана един проблем който го имаше от самото начало и не иска да си тръгне!

В опита си да го отстраня изкарах на цокъл и смених интегралната схема на редовата развивка TBA920 с TBA920S, която имах налична. Смених и половината електролитни кондензатори, повече от които бяха със значително завишен капацитет, понякога 60% отгоре. Проблема обаче си остава непроменен.

Прикачвам две снимки на един и същ сигнал от Правец 82, първата на ВМЧ-001 който показва картината идеално, а втората от ВКП 170. Проблема са вертикалните линии, които се виждат най-добре когато имаме инвертиран текст, но се забелязват винаги и не могат да бъдат премахнати с никаква комбинация на яркостта и контраста. Те са част от сигнала и се движат с картината. Винаги са точно в центъра на буквата. Когато буквата не е инвертирана, представляват тъмна линия. Ще съм много благодарен ако някой може да помогне с идеи къде да го търся.

« Последна редакция: 19 Август, 2021, 00:13:39 от CVT »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #11 -: 19 Август, 2021, 00:12:46 »
Българските електролитни кондензатори обикновенно са с -20+50% заводски допуск така че са си били наред и не е било нужно да се сменят ( в интерес на истината са си били много добри кондензатори за времето си ) .

Какъв кабел използваш за връзката между Правеца и монитора ?

Дали от твоето ESP сигнала съдържа пак тези вертикални линии ?
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #12 -: 19 Август, 2021, 01:09:02 »
Кабела който ползвам е оригиналния на ВКП 170. Той е запоен за буксата на гърба му, но съм пробвал и с друг кабел. Там имаше и един 80-омов резистор между сигнал и корпус, който замених с потенциометър за да пробвам различни стойности, но проблема го има на всички стойности, даже и ако тотално го разкарам. (ВМЧ-001 монитора няма такъв резистор и натоварва чак когато се включи.)

Сигнала от ESP-to също има този проблем, както и 80-колонната карта. Обаче при тях е по-трудно да се забележи, защото още не мога да покажа инвертиран текст. Ако обаче се намали контраста се вижда. Също забележи курсора на 80-колонната карта по-долу.

Мисля че този вид проблем идва от "звънене" в сигнала, обаче това става някъде в самия ВКП 170 монитор.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #13 -: 19 Август, 2021, 16:38:21 »
Да както предполагах серийно свързани кондензатор и резистор. R104 определя размаха на Y сигнала. Ако може да ми кажете каква стойност е за да се установи 0,222. Какъв е капацитета на кондензатора C101? Друго нещо има ли включени развивки, синхронизация? При монохромния монитор куплунга е 8pin Но там кабела влиза директно в процесора. Интересува ме защото трябва да включа един София 31 към компютър.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #14 -: 19 Август, 2021, 17:26:48 »
Първо на самата букса на гърба на монитора между сигнала и масата има 75 ома резистор (80 ома измерена стойност). След това сигнала отива на платката при R101 който е 100 ома. Той е свързан серийно към C101 който е 10uF. След него сигнала се разтроява и отива на базата на транзистора V101, на резистора R102 (21 K) и на резистора R103 (15К).

До тук всичко е почти същото като на монитора ВММ 3107, на който имаме цялата принципна схема.

Видео входа на всички монитори от поколението на Правец 8 е само един коаксиален кабел. Ти към какъв компютър се опитваш да свържеш тази София 31?
« Последна редакция: 19 Август, 2021, 17:32:51 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |