| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II  (Прочетена 3626 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« -: 04 Август, 2021, 18:05:14 »
Сдобих се с тази карта от иБей и искам да разбера дали ще мога да я сложа на моя Правец 82, обаче не мога да намеря никаква документация за нея. Гледам че има още 2 теми в този форум за 80-колонна карта, но и двете се отнасят за българската версия, която ми се вижда доста различна. Те имам лентов кабел който трябва да се сложи на мястото на някой чип, докато тази има чип на цокъл свързан само с два кабела:




Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #1 -: 04 Август, 2021, 18:39:59 »
Това чудо въобще работи ли? Че като ги гледам тия 2 EPRОМ-а без лепенки, може да са се повредили записите на тях. На твое място бих им залепил нещо, ама вече може и да е късно.  :(

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #2 -: 04 Август, 2021, 19:24:46 »
Продавача не знаеше дали работи - купих я като такава. Диагностиката я вижда на слот 3, но не я разпознава като 80-колонна, а я дава като неизвестна.

Лепенки ще сложа, стига да тръгне!  :D

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #3 -: 04 Август, 2021, 21:32:29 »
Тръгна, обаче картината е деформирана в горната част на екрана. Със сигурност проблема не е в монитора. Според мен това е по-скоро аналогов проблем отколкото цифров, така че ще започна с подмяна на аналоговите елементи по картата. Кварца и транзистора ще са първи.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #4 -: 05 Август, 2021, 09:56:13 »
Не мисля, че кварцът ти е проблем. Аз бих направил копие на EPROM-овете на първо място.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #5 -: 05 Август, 2021, 12:10:49 »
Залепи ли им лепенки?
Иначе на мен ми прилича баш на прпоблем от телевизора/монитора.
Пробвай с друг.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #6 -: 05 Август, 2021, 12:15:06 »
Картината движи ли се ?

Пусни една такова таблица без картата и виж дали има изкривяване.

На мен прилича за не добре настроен монитор . Виж магнитните на кинескопа или дали на било нямаш нещо генериращо магнитно поле.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #7 -: 05 Август, 2021, 14:02:47 »
Започни от това, разкарай тоя възел от коаксиалки върху транзистора. Запой двата чинча така, кабелите да са със максимално къси краища без екранировка. Виж някъде близко до спойките на активните жила да намериш маса за ширмовката.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #8 -: 06 Август, 2021, 12:10:29 »
Разкарах кабелите и чинчовете, тъй като вътре в тях беше 50-омова трагедия. За съжаление резултата е същия.

Нямам втори монитор с кинескоп да пробвам, но ще обясня защо съм толкова убеден че не е от монитора, въпреки че в момента на мога да го изключа като възможност.

1. Този монитор беше много зле като го взех. Картината му беше изкривена, нецентрирана и леко завъртяна. Също единия му черен кондензатор до ТХО-то беше пукнат и с изтекъл восък. Преди няколко месец го му смених всички кондензатори, двете интегрални схеми + транзистора на ТХО-то и сега работи идеално. Доста си играх също да го настроя, така че картината да е линейна и центрирана. Затова и когато картината идва от Правеца е идеална, центрирана е без никакви изкривявания. Но тогава разбира се хоризонталното разрешение е по-ниско.

2. Имам една експериментална карта самоделка с ESP32 модул, който също може да генерира PAL сигнал с хоризонтално разрешение 640 пиксела. Когато сигнала идва от нея, също няма никакви изкривявания. Направих един тест където автоматично превключвам между нея и тази 80-колонна карта през 2 секунди за да се види разликата. Превключването става с реле, затова монитора се налага да синхронизира. Иначе и двата сигнала са на PAL.


Забелязах обаче нещо странно. Когато генерирам 640 пиксела хоризонтално разрешение от ESP32, картината не се събира на екрана с една буква, тъй като от настройките на монитора нарочно съм разпънал картината на максимум. Тази 80-колонна карта обаче по някаква причина успява да я събере, даже и има свободно разстояние до ръбовете.

Смених и кварца, пак без резултат. Второто странно нещо е че са сложили 16 MHz кварц, докато при всички други 80-колонни карти е 17,430 MHz, включително и българската.
« Последна редакция: 06 Август, 2021, 12:27:57 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #9 -: 07 Август, 2021, 08:29:22 »
Малко ъпдейт: мисля че вече съм на ясно със ситуацията - наистина е от монитора! По-точно на 16 MHz този ВМЧ-001 е на самия ръб на възможностите си и затова започва леко да изкривява картината.

Разрових се из кода на ESP32-то за да разбера защо когато то генерира сигнала картината не е изкривена, a е само малко по-широка. Открих че максималната честота на неговия ЦАП е 13,333 MHz. Тази честота определя максималното хоризонтално разрешение на картината, тъй като от нея зависи колко дискретни семпъла могат да се съберат в 64-те микросекунди през които трябва да се генерира един хоризонтален ред на PAL. Монитора се оправя с 13,333 МHz, но 16 му идват малко множко.

Реших да пробвам монитора на други честоти за да видя точно къде между 13,333 и 16 MHz започва да изкривява, затова поръчах от Квазер 4 различни кварца: на 13,531, 14,7456, 15,000 и 15,860 MHz. Мисля че с поне един от тях картата ще произведе идеална картина.

Единствения наличен кварц който имам в този диапазон е на 17,734 MHz, но реших да го пробвам от любопитство. С него картината стана още по-тясна и по-изкривена:

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #10 -: 07 Август, 2021, 09:19:47 »
Ти като смени тоя пукнатия кондензатор черния на ТХО-то, какъв сложи. ТРЯБВА ДА Е СЪЩИЯ ПО ВИД И СТОЙНОСТ! Защото там го играе резонансна верига с ТХО-то. След смяна трябва да се настрои веригата в резонанс на пета хармонична е. това става с регулиране на една бубина и следене тока през транзистора на ТХО-то да е минимум.
« Последна редакция: 07 Август, 2021, 09:36:07 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #11 -: 07 Август, 2021, 10:48:10 »
Този 0,22uF не беше с изтекъл восък, само с напукан корпус, затова смених и него със полиестерен Wima със същата стойност. Спомням си много добре че това го бях прочел в този форум за този кондензатор, може би в твой пост в темата за ВМЧ мониторите. Затова сравнявах картината преди и след смяната, но нямаше никаква разлика.

Тогава това което ме дразнеше най-много беше огромните празни полета между ръбовете на екрана и картината на Правеца. Бяха цели 3 сантиметра отляво и отдясно с напълно извадена сърцевина на бобината която контролира ширината. Не знам дали това е било проблем само с моя монитор, защото почти всички снимки на работещ Правец 82 в Нета са с такива огромни празни полета. Затова направих 2 модификации с цел да разширя картината и да свия полета:

1. Нацяло отпоих бобината която контролира ширината на картината и я за замених с мост. Това разпъна картината с цял сантиметър.
2. Сложих още един 0,22uF полиестерен последователно на първия, така че капацитета да стане 0,11uF. Това я разпъна с още един сантиметър и полетата станаха 2 сантиметра, което ми се видя вече допустимо.

Тогава разбира се хоризонтално разрешение 640 пиксела не беше на дневен ред и затова сега при 640 хоризонтално буквите са точно на ръба, но ако се наложи знам как да свия картината. Напълно е възможно преди тези промени монитора да е можел да се справи с тази карта на 16 MHz, но това е нещо което вече не мога да проверя.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #12 -: 07 Август, 2021, 13:11:40 »
А реално замислял ли си се че този монитор не е Multi-Sync и се настройва на фиксирана честота на която да работи ?
Това ще отговори на твоите въпроси.

Реално правейки модификации без да разбираш какво правиш си променил параметрите на монитора за които е проектиран и настроен.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #13 -: 07 Август, 2021, 16:34:42 »
Благодаря не всички които се включиха с идеи!

Проблема е решен - вече имам идеални картини на 16 MHz от 80-колонната карта, на 14,??? MHz от самия Правец и на 13,333 MHz през ЦАП-а на ESP32. Като добавим и автоматичното синхронизиране при превключването между PAL и NTSC, оказва се че този монитор напълно задоволява определението на Multi-Sync в Уикипедията. Дали фабрично е проектиран и настроен така или това е резултат от моите модификации без да разбирам какво правя остава неясно. ​😆​

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II
« Отговор #14 -: 07 Август, 2021, 18:36:25 »
Остава и на всички режими в които го пускаш кръгчето на екрана да е кръгче а не елипса,  и ще е перфектен MultiSync ;) .

Не се заяждам ама наистина има причина монитора фбрично да не е разтеглен както ти се опитваш да го направиш .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |