| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Смесване на втори аудио сигнал преди говорителя на Правец 8  (Прочетена 1103 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Тъй като не съм много на ти с аналоговата електроника, искам да попитам има ли някакъв лесен начин да се използва говорителя на Правец 8 за втори аудио сигнал без да се прекъсва този от Правеца? Иначе мисля просто да направя превключване с 2 релета, но няма да е зле ако двата сигнала се смесят.

Втория аудио сигнал идва от ЦАП-а на ESP32 и е спрямо маса, докато говорителя на Правеца е свързан от едната страна на постоянно +5V. Мисля че това усложнява ситуацията.

Ето как е свързан говорителя според официалната схема на Правец 82, а по-долу схемата която съм реализирал за втория аудио сигнал. Говорителя на моя Правец 82 е 4 ома за разлика от схемата, но това не мисля че е от значение. Захранването на усилвателя който използвам идва от Правеца, но минава през един диод на Шотки и затова пада на 4.5V.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Ето смесител. Така можете да смесите двата източника на входа на оригиналния усилвател. Ползвайте първата схема че е с разделителни кондензатори. Много сложно сте го направили с монтиране на втори усилвател. Това е много по просто решение.
« Последна редакция: 16 Юли, 2021, 13:19:28 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
От друга страна вашата схема е много по добра от това еднотактно крайно стъпало схема "Дарлингтон" Бих ви препоръчал да оставите вашата схема и да свържете смесителя на нейния вход. Ако нивата на двата сигнала не се регулират по електронен път може да сложите потенциометри за усилване и на двата входа.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Този втори сигнал,е цифров за да предаде правеца звук за запис на касетофон когато се задейства!Няма никакъв смисал да се прослушва на говорителя, според мен.Нито е приятен мелодичен звук.Едно цифрово пюукащо пъркане.
Иначе от изходите на двойния тригер-шмит,може с по един неелектролитен кондензатор да смесиш двата изхода както е дал колегата по-горе и да ги вкараш на входа на твоя нов усилвател който си направил с чипчето!Даже от говорителя през няколко килоомен резистор може и на чинч да си изкараш-аудио изход!
« Последна редакция: 17 Юли, 2021, 00:36:55 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Под "втори сигнал" визирах този който произвежда ЦАП-а на ESP32, а не "Casette Data Out" на Правеца. Идеята е ESP-то да свири през говорителя на Правеца.

Иначе колегата GRIDLIC ми даде чудесна идея как да смеся аудио изхода на Правеца на входа на моя усилвател, за което му благодаря! Даже ще се опитам да взема сигнал от самия говорител и да му намаля нивото. По този начин интервенцията върху Правеца е проста, универсална за всички модели и може да се обясни с едно изречение.


Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
... докато говорителя на Правеца е свързан от едната страна на постоянно +5V. Мисля че това усложнява ситуацията.
Във великотърновските телевизори с импулсно захранване за цветно и чернобяло изображение за галванично развързване на аудиосигнала се използват разделителни трансформатори, монтирани на плочката на антенния вход. Не съм проверявал с какво качество предават сигнала, но в случая вероятно ще е достатъчно.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Благодаря на всички които се отзоваха! Двата сигнала вече са смесени.

Оказа се че този LM386 e неподходящ за целта, тъй като хваща страшно много смущения когато Wi-Fi-то работи. Наложи се да го заменя с LM4862, който е стабилен в режим "юнити-гейн" и при него смущенията почти ги няма. Взех аудио сигнала на Правеца от самия изход за говорителя и му сложих един мощен 8-омов резистор да мисли че е свързан за говорител. По този начин няма нужда от сложна интервенция - кабела на говорителя просто влиза в платката и след това излиза. Също ако случайно се обърне поляритета му на входа нищо няма да изгори, просто няма да работи.

Ето схемата която реализирах:
« Последна редакция: 04 Август, 2021, 15:49:20 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |