| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Замяна на кварцов генератор 18.432 MHz в Правец 8С  (Прочетена 5174 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Стават, стига да има налични. Звънни им и ги питай.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Ето това ти трябва,заместител!Слагаш какъвто кварц ти трябва.С каквато честота кварц се монтира,такава честота вади на изхода.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Ето това ти трябва,заместител!Слагаш какъвто кварц ти трябва.С каквато честота кварц се монтира,такава честота вади на изхода.

Тук си леко в грешка , с тази ЛА3 18.432MHz които ше излязат ( ако въобше успее да генеритра ) ще са с много интересна форма и амплитуда , това важи и за 14.318MHz даже защото и те са на ръба на възможностите и . Затова в фабричните генератори слагат поне 74S00 или 74S04 или специализиран бърз чип.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
То е ясно,че трябва да е бърз чипа,давам само пример за схемичката на осцилатора.Даже с ниско пикофараден променлив кондензатор,може да варира честотата в малки граници.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Някои източници дават други макс. честоти на нормалната серия TTL. (За S-серия потвърждавам с използването й (преди 100 лета, хи!) до 120 MHz).

S2 Speed & Power in Logic Families
https://www.brown.edu/Departments/Engineering/Labs/ddzo/speed.html

Lecture No 7 Logic Gates Recap n n
https://slidetodoc.com/lecture-no-7-logic-gates-recap-n-n/

По-долу: бързо сглобяване на генератора с К155ЛА3 на 18,432 MHz като начин "как не трябва да се пробва ВЧ-схема" ;). И в този си вид обаче ИС генерира - с компоненти с дълги изводи, с високи капацитети между редовете на бредборда и поне 5-10 pF паразитен капацитет между електродите на кварцовия резонатор :).
« Последна редакция: 10 Юли, 2021, 00:12:54 от veso74 »

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 122
  • Населено място: гр. Куклен
Аз ли бъркам или 1лб00шм си е точно ls серия ?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
И аз имам спомени за Ш/(ШМ) в обозначението като "... Шмит". В нета приравняват към -LS- екивалент, но ми се ще да се намерят "официални" справочни данни.
Т.е. 1ЛБ00ШМ е с по-скоростни х-ки от К155ЛА3.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Някои източници дават други макс. честоти на нормалната серия TTL. (За S-серия потвърждавам с използването й (преди 100 лета, хи!) до 120 MHz).

S2 Speed & Power in Logic Families
https://www.brown.edu/Departments/Engineering/Labs/ddzo/speed.html

Lecture No 7 Logic Gates Recap n n
https://slidetodoc.com/lecture-no-7-logic-gates-recap-n-n/

По-долу: бързо сглобяване на генератора с К155ЛА3 на 18,432 MHz като начин "как не трябва да се пробва ВЧ-схема" ;). И в този си вид обаче ИС генерира - с компоненти с дълги изводи, с високи капацитети между редовете на бредборда и поне 5-10 pF паразитен капацитет между електродите на кварцовия резонатор :).

Аз не казвам че няма да генерира , някога в вестник Септемврийче имаше и схема на радиоприемник с ЛА3  :) а когато бях студент звънеца на входната ми врата беше с ЛА3 пусната на 12В и си работеше .Въпроса е  каква ще е формата и амплитудата на сигнала , особенно ако го натовариш с няколко ТТЛ входа и до колко стабилно ще е всичко това . Иначе всичко може ама защо човек да си създава неудобства като хората са измислили бързи чипове ?
Не се заяждам , споделям просто моият скромен опит .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Вероятно е LS, вижте справочната информация:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 204
  • Населено място: SF
вестник Септемврийче
8)

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Моя правец 8с съм го направил с 74s00, и генерира перфектен правоъгалник на изхода.Не е проблем да се сложи и руски чип от серията к555,то ест LS.Пък и чак такова натоварване на изхода тук нямаме , за да променим изходния сигнал.Чиповете са проектирани да издържат и на по висока честота от дадената граница.Друг е въпроса за подвеждането и организацията на елементите и платката,които са важни за да не се промени честотата и формата на сигнала в изхода.По горе колегите са описали за капацитетите.При по високите честоти е важно. Още повече тия интегрални схеми са стотинки и ги има всеки техник тук в изобилие.
« Последна редакция: 11 Юли, 2021, 07:12:44 от lopesbroko »

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Наситих платката на Правец8с с липсващите елементи за RS232. Вместо генератор на 18.432MHz сложих на 1.8432, като елиминирах 74LS90. Свързах 8c с PC с "null modem" кабел с три проводника (GND, TxD, RxD). От станата на PC COM порта е настроен на 9600 8N1.
При команда "PR#3" екрана на 8с се разделя хоризонтално на две. Въведените символи се изобразяват в горната част на екрана. Но при "Return" не се изпращат към PC, обратно от PC също не се получават данни.
На 16pin 8250 пристига тактов сигнал 1.8432MHz. При при "Return" на изхода 11pin SOUT на 8250 няма реакция /импулси/.
Моля за съдейстие, че идеите ми се изчерпаха. :(

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Цитат
кабел с три проводника (GND, TxD, RxD)

Пробвай с "пълен" кабел.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
още един вариант за осцилатор

https://github.com/schlae/ClockInACan

използва чип 513-NJU6311RB2-TE1 , даташита е дава до 50 мхц

тези дни ще я пробвам , поръчал съм си от Маузер чиповете

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Благодаря на всички колеги за предложените варианти на генератор на 18.432MHz.
Мисля, че варианта с генератор на 1.8432MHz без 7490, би трябвало да работи както е посочено в описанието.

Опитах с "пълен" NullModem кабел, но не се получи комуникация м/у Правец 8C и PC.

Може би да греша нещо при теста връзката?
На 8C правя следното:
- стратирам на вградения терминал с PR#2
- екрана се разделя на две части
- въвеждам символи от клавиатурата
- натискам "Enter"
- очаквам да получа данните на PC
 
По време на "Enter" на осцилографа няма промяна състоянието на 11 pin /SOUT/ на 8250. (Serial Output)
За проверка са сменяни 8250, 75150, 75154.

Приятел ми обеща платка RS232 за Правец 82. Тези дни се надявам да я взема и да сравня работата на двата модула.
Надявам се да помногне в намирането на проблема.

Може ли да ми подскажете "тестова" програма за серийния порт и програма "терминал" за 8C.
Имам съмнение, че 8250 не се инициализира правилно /напълно/.

Още веднъж благодаря на всички колеги които ми помагат да възстановя моя 8C в пълен обем

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |