| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Замяна на кварцов генератор 18.432 MHz в Правец 8С  (Прочетена 5172 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Понеже не намирам в българските магазини за ел. елементи кварцов генератор на 18.432MHz, се замислих как мога да го заменя.
Разглеждайки схемата на RS232 на Правец 8С забелязах грешка в свързванто на D21 74LS90: 14 и 11 извод са включени към +5v както на схемата така и на графичния оригинал.
На платката е правилно: няма връзка на тези изводи към +5v и D21 работи като делител 10 (/5 /2). Т.е. на 8250 се подава тактова честота 1.8432MHz.

В магазините има наличен кварцов генератор на 1.8432MHz. Мога ли да монирам такъв на Правец 8С, като изхода му включа директно към входа на 8250?
Притеснява ме че формата на сигнала от генератора може да не е точно симетрична /меандър/, както например след делителя на 10.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Какво му има на оригиналния генератор на 18,432 MHz? Не работи ли? Трудно дефектират, но съм имал случай с пострадал механично (изтърван). След отваряне на корпуса му кв. пластина беше откършена. БГ генератор, на 14,920 MHz, със 74S00.

Ако кварцовият генератор на 1,8432 MHz може да се захрани на 5V (и е с правоъгълен изходен сигнал), то за фронтовете не се притеснявай. В изхода му със сигурност има буфер/инвертор, който може да "носи" няколко (напр. x10) TTL входа.

Оригиналният генератор aко е повреден, към 74LS90 можеш просто да свържеш външен генератор на 18,432 MHz, изпълнен с ЛЕ (напр. с една 74(LS)00). Kваровете са разпространени.
« Последна редакция: 04 Юли, 2021, 13:14:01 от veso74 »

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Как така 18Mhz? На Епъл съвместимите компютри кварцовете са 14.318Mhz(с леки разлики за NTSC и PAL моделите). Къде видя това 18 и какво пише на оригиналния кварц?

А иначе не може да сложиш с друга честота, тъй като различни честоти(деления) се използват за различни функции(например формирането на видео сигнала) - т.е. не ти трябва само 1Mhz за процесора.
Ако държиш на 18Mhz - тук има: https://elimex.bg/product/37158-kvarts-18-432-mhz-hc-49u

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Виж страница 13 от прикачения файл. Онова което си гледал в прикачената схема ми изглежда на грешка.

Активен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
В моя Правец 8С фабрично не са монтирани RS232, RGB, Joystick. В момента търся нужните елементи за тях, а в българските online магазини не открих кварцов генератор на 18.432MHz. /Може да не съм търсил достатъчно добре/

2sve:
Става въпрос за генератора за модула RS232 /UART/ който е на 18.432MHz, а не за генератора на самия компютър, честотата на който е 14.318MHz.
В магазина в който сте посочили има кварцов резонатор а не генератор.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
За sve:

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Благодаря за уточнението - просто не видях че става дума за RS въпреки че си го написал в първия пост.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Ако намериш кварцов резонатор на 1,8432 MHz, то може да пробваш с вътрешния генератор на 8250.
Лично бих възстановил схемата в оригинал.

Активен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
От любов към изкуството :) не бих искал да слагам допълнителни платки с "custom" генератор на Правеца.
Дори мисля да заменя фабрично монтираната платка генератор на 14.318MHz с "истински". За щастие него го имам наличен :)

Поради това искам да монтирам генератор на 1.8432 и да елиминирам 74LS90. На платката няма да личи че има каквато и да е интервенция, само една липсваща IC.
Като товароспособност няма да има проблем, защото към генратора ще има вързан само един CMOS вход. Обаче не съм убеден дали несиметричния изходен сигнал от генератора няма да повлияе на работата на UART-а?

P.S. Идеята с монтирането на 74LS00 в генератор е страхотна, но едва ли ще мога да го направя "красиво".

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
В моя Правец 8С фабрично не са монтирани RS232, RGB, Joystick. В момента търся нужните елементи за тях, а в българските online магазини не открих кварцов генератор на 18.432MHz. /Може да не съм търсил достатъчно добре/

2sve:
Става въпрос за генератора за модула RS232 /UART/ който е на 18.432MHz, а не за генератора на самия компютър, честотата на който е 14.318MHz.
В магазина в който сте посочили има кварцов резонатор а не генератор.

Има ги в Комет: цък!

Активен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
2CVT
Колега за съжаление отново това са "кварцови резонатори" а не кварцов генератор.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
А, моя грешка! Ето (пак от Комет, но от каталога на Фарнел): цък!

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 244
  • Населено място: Пловдив
Сега погледнах в архивите и намерих кварцов генератор 1.8432  ако го искаш твой е

Активен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Откакто Комет затвориха магазина в центъра ми е много неудобно да пазарувам от тях, опитвам се да намеря необходимото без тяхна помощ. Дори не се сетих да погледна там. Благодаря CVT!

Утре пътувам служебно до София, ще се отбия тук за генератор на 1.8432MHz, ще бъде по-бързо. Благодаря goldib!

Ще пиша за резултата от замяната.

Неактивен anma

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Русе
Здравейте!

Аз също търсих подобен. За съжаление никъде по магазините не открих.
Разлиствайки различни електронни магазини открих това:
http://ppetkov-sz.com/quartzgenerators.html
Дали някой от тези няма да е подходящ за целта?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |