| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на електропастир  (Прочетена 10968 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #30 -: 22 Юли, 2024, 15:52:13 »
Наложи ми се да си направя и аз подобен екетропастир, като за генератор на импулси ползвах таймер 555 а за бобина ползвах такава от кола (лада, жигула) на 12в. Всичко работеше добре около месец и половина докато бобината не изгоря. Дали може да ми предложите някоя по-подходяща?

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #31 -: 22 Юли, 2024, 16:52:59 »
Дайте схемата с 555 и бобината.

А за бобина от ЗИЛ 130 се сещам незнам ако не става и с нея.

Аз си мисля че трябва да ограничите тока през първичната намотка на бобината за да не загрява и изгаря. До безопасно значение например Б117А за ВАЗ2101 "ЖИГУЛИ" с "ЧУКЧЕ" има ток 3-4А на 12 волта и е масленонапълнена - по-добра защита има от сухите модерни бобини на БОШ, каквито сега се слагат със затворен магнитопровод има такава на снимките в предните страници в темата.
« Последна редакция: 22 Юли, 2024, 17:17:23 от hris »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #32 -: 22 Юли, 2024, 17:03:11 »
Наложи ми се да си направя и аз подобен екетропастир, като за генератор на импулси ползвах таймер 555 а за бобина ползвах такава от кола (лада, жигула) на 12в. Всичко работеше добре около месец и половина докато бобината не изгоря. Дали може да ми предложите някоя по-подходяща?

Я дай да видим какво си направил, за да се опитам да ти помогна.
Вероятно има причина. Просто ей така не се повреждат бобините.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #33 -: 22 Юли, 2024, 17:46:59 »
Я дай да видим какво си направил, за да се опитам да ти помогна.
Вероятно има причина. Просто ей така не се повреждат бобините.
Това което съм направил е точно същото което го има на клипчето
За схема съм ползвал това което е дал автора на клипа директно за печатницата за изработка на платката.
https://mega.nz/folder/GjxC2Jpb#AH7qxyENjRoKBEmM-YAinw

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #34 -: 22 Юли, 2024, 18:36:39 »
Това което сте дали не е за автомобилна бобина как сте го излъгали нямам на представа но като го гледам е за бобина от Телевизор правена схемата:

Активен cvasilev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Бяла Слатина
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #35 -: 22 Юли, 2024, 19:43:30 »
Това което сте дали не е за автомобилна бобина как сте го излъгали нямам на представа но като го гледам е за бобина от Телевизор правена схемата:
Само да кажа че бобината на клипа е от скутерче.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #36 -: 22 Юли, 2024, 21:47:01 »
Не знаех, че бобината има толкова значение. Къде мога да намеря такава бобина от телевизор ТХО или за мотор?

Активен cvasilev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Бяла Слатина

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #38 -: 23 Юли, 2024, 07:22:04 »
Обикновено електропастирите работят на единичен импулс през някакво време, примерно секунда пауза.
Тази схема позволява доста повече, ама това дали не е причина за нагряване и повреда в бобината?
В какъв режим се използва? И загрява ли въпросната бобина?
И разбира се - винаги може да се уцели некачествена бройка.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #39 -: 23 Юли, 2024, 11:43:49 »
Точно така с помощта на двата потенциометъра се задава времето за което имаме импулс и времето между два импулса т.е. колко продълвително да държи искрата и през какво време да е искарата. Бих казал, че е настроена почти на макс. Тоест почти максимално дълго да държи искра през почти минилано време между две искри. Може би това е което товари бобината. Също така като напрежение на оградата вдига между 2 и 3kV. В мякой схеми срещнах, че поставят паралелно на бобината и кондензатор, мисля около 330nF между 250 и 650v. Това незнам дали би подобрило работата на бобината.
« Последна редакция: 23 Юли, 2024, 11:54:55 от Koceto8_5 »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #40 -: 23 Юли, 2024, 13:07:46 »
Моето мнение е да се остави на един импулс през секунда.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #41 -: 23 Юли, 2024, 13:59:23 »
При 4 цилиндров двигател на 3000 оборота в минута, бобината дава 100 импуса в секунда! това е нормалната и работа. Друг е въпроса че при старите запалителни системи с чукче и наковалня, бобината  работи с последователно свързан  допълнителен резистор, който ограничава тока ако прекъсвача осране затворен. Този резистор се шунтира при стартиране за да се получи по-мощна изкра в началото.
Така че един импулс в минута е нищо работа, трябва да се съобрази колко дълго трябва да стои затворена веригата, защото бобината може да зареди точно определена енергия, оставането включена след това е безмислено.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #42 -: 23 Юли, 2024, 14:06:29 »
До колкото разбирам е добре да намаля времето за което има искра. А дали да ползвам пак същата бобина или да търся такава от мотоциклет?

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #43 -: 23 Юли, 2024, 17:11:12 »
Друг е въпроса че при старите запалителни системи с чукче и наковалня, бобината  работи с последователно свързан  допълнителен резистор, който ограничава тока
Така че един импулс в минута е нищо работа, трябва да се съобрази колко дълго трябва да стои затворена веригата, защото бобината може да зареди точно определена енергия, оставането включена след това е безмислено.

Само при Москвич, ЗАЗ и разни УАЗ-ки Означението е Б114 или Б116 вече съм забравил. При Лада няма резистор и бобината е с друг номер - Б117.
За един импулс в минута никъде не се споменава даже. Говорим за единичен импулс и пауза една секунда. Така работят всички електропастири.
Наистина няма нужда да тече ток продължително време през бобината. Нещо от порядъка на 20-30 милисекунди е даже със запас.
А защо е дефектирала бобината можа само да гадаем.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Ремонт на електропастир
« Отговор #44 -: 23 Юли, 2024, 17:21:45 »
До колкото разбирам е добре да намаля времето за което има искра. А дали да ползвам пак същата бобина или да търся такава от мотоциклет?

1. Купуваш нова бобина, може и от мотор, може и от автоморгата.
2. Пускаш осцилоскопа и настройваш един импулс с дължина 20 милисекунди на всяка секунда. ПРИБЛИЗИТЕЛНО
3. Тестваш.
4. Нарязваш си домати и пиеш една ракия за добре свършената работа

ПП Последната точка не е задължителна. Аз например не пия ракия :D

Сетих се и още - важно за получаването на мощна искра е скороста на прекъсване на тока през бобината. Не знам какъв транзистор си използвал и с каква скорост успява да се управлява той от 555. Дай осцилограма.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |