Ще се опитам да отговоря...
Наличието на 3 проводника към контакта предполага и наличие на ДТЗ. Иначе трипроводното свързване е безсмислено... При наличие на ДТЗ нещата са ясни - при свързване на пробна лампа между фаза и земя, ДТЗ трябва да падне.
Какво обаче, ако все пак няма ДТЗ?
Тогава има два варианта:
1. За заземяване се използва заземяването на нулевия проводник и няма отделно, независимо и несвързано с проводник към нулата заземяване. В този случай няма особено значение кой от двата проводника, различни от фазата, за какво ще ги използваме - те са свързани на другия си край към една и съща точка. Ако искаме да разберем кой къде е свързан, трябва да намерим таблото и да проследим проводниците.
2. Има отделно и независимо заземяване, което не е свързано директно към нулата с проводник, мост, шина или друг метален предмет, и единият от нашите проводници е свързан именно към него. В този случай свързването на товар между фазата и този проводник ще предизвика пад в заземяването и напрежението върху товара ще е по-малко, отколкото ако свържем товара между фаза и нула. Колкото е по-мощен товарът, толкова по-голяма ще е разликата... В този хипотетичен случай обаче, аз лично не бих се замислил дали да свържа клемата на контакта за защитното заземяване към земя или към нулата. Земята в този случай ще защитава по- добре само при наличие на ДТЗ и точно това трябва да се направи - да се постави ДТЗ