| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Къде са ми детските книжки?  (Прочетена 3553 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #15 -: 16 Юни, 2021, 20:31:38 »
Радиото работи отлично, но и антената е сериозна.
Предполагам, че регенеративният приемник ще приема и с по-малка антена.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #16 -: 20 Юни, 2021, 17:49:09 »
Хрумвало ли ви е да приключите с  радиохобито и да разпродатете, подарите или изхвърлите всичко? Много бързо става с изхвърлянето на кашоните, от една - две седмици се занимавам с това.
Най-невероятната причина, защо не мога да направя все още детекторния приемник, е, че май съм изхвърлил и кашона с ВЧ частите – кондензатори, бобини, диоди и т.н.  Това пак ме връща в древността, когато намирането на въздушен кондензатор беше доста трудно. Още не съм изхвърлил всичко и имам диоди, но не и германиеви : -)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #17 -: 20 Юни, 2021, 18:51:50 »
Хрумвало ми е, но е било в моменти на слабост и винаги съм си поемал въздух преди да постъпя прибързано. Предполагам, че няма да е проблем ако се разкаете в последствие, защото с малко усилия човек може да си набави отново всичко нужно да продължи, но все пак би ми оставило за в бъдеще горчив вкус в устата ако наистина това не е било най-доброто за мен. Имам и кондензатори, и диоди, искате ли? :)
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #18 -: 21 Юни, 2021, 10:17:46 »
Хрумвало ми е, но е било в моменти на слабост и винаги съм си поемал въздух преди да постъпя прибързано. Предполагам, че няма да е проблем ако се разкаете в последствие, защото с малко усилия човек може да си набави отново всичко нужно да продължи, но все пак би ми оставило за в бъдеще горчив вкус в устата ако наистина това не е било най-доброто за мен. Имам и кондензатори, и диоди, искате ли? :)
 :drinks:

Явно в период на умопомрачение смело съм изхвърлял от кашоните.
Ако имате един излишен въздушен променлив кондензатор и един - два германиеви диода… и бакър :D 0.3-0.35 мм, около 4 – 5  метра, казвайте цената и да действаме, преди да съм започнал да си правя кондензатор!


Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #19 -: 21 Юни, 2021, 21:33:53 »
 :D
Велико! Насмях се от сърце!
Имам няколко вида, ще трябва да си съобразите индуктивността на бобината със стойността му. Ще ви я измеря и ще я запиша на самия кондензатор преди да го пратя. Диоди имам много, ще сложа няколко, а за медта трябва да проверя, но защо 0.3? Искате ли да Ви пратя бобината от това видео?
А Вие да направите с нея един красив детектор? :) Можете да и направите бобина за връзка с близка индуктивност и ще стане много селективен, с две настройки, т.е. антена и първи трептящ кръг, индуктивно свързан с втория и детектора. Имам и трафчета 100кОм/10кОм, ще сложа едно, за изхода, да има повече сила в слушалките. Вашите в добро състояние ли са?
Къде да пращам и на кого?
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #20 -: 22 Юни, 2021, 06:24:16 »
... да направите с нея един красив детектор

Бобината много ми харесва и се изкушавам да я взема, но така през годините харесвах разни неща, напълних с тях един гараж до горе и сега се чудя, какво да ги правя. Затова моят отговор е твърдо НЕ!  :D

Планирам само два приемника - един с германиев диод и един с лампа. 
Избрал съм ето тази схема и от там са тези 0.35 мм.

Неактивен Niakoi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #21 -: 22 Юни, 2021, 11:52:21 »
Аз като малък правих точно това, и никога няма да забравя, че търсих (и намерих) 0,41 за бобината. И работеше перфектно... :-)

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #22 -: 22 Юни, 2021, 22:40:01 »
Вашите слушалки са 4 килоомови по добре ще е бобина без извод свързана изцяло. Тази схема е поредица. Първо на слушалки 1600 или 800 в паралел. После еволюира с транзистор. След това още два транзистора и така нататък. Руски измислици.
  Правиш схемата ето тук. Работи перфектно. Паралелно на слушалките 10 нанофарада кондензатор. Стирофлексен.
 Ако се налага по-голяма мощ вместо слушалки 10 килоома резистор и през 100 нанофарада на базата на елементарен дарлингтон. И в колектора слушалките.
 Като дете си играх доста. Бобините с извод и (или)с малък диаметър макар и със сърцевина не чуваха силно.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #23 -: 23 Юни, 2021, 07:24:20 »
Вашите слушалки са 4 килоомови...
Ще пробвам различни схеми, но все още събирам частите, което никак не е лесна задача... ако вече си изхвърлил над 20 кг радиочасти в кофите за боклук. :D


Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #24 -: 23 Юни, 2021, 16:38:28 »
Привет!
Препоръчвам една от схемите на Дейв Шмардер:

Само заместете серийния входен кръг с паралелен, както втория (Ld + 365pF), същата бобина, с променлива връзка между двете. Капацитета за връзка с антената трябва да се уточни на място.
Ето статията за този сет: http://makearadio.com/crystal/20.php
А тук е съкровищницата с всичките му схеми накуп - http://makearadio.com/crystal/crystal-schematics.php
(Има и с лампи! :) )
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #25 -: 24 Юни, 2021, 19:18:11 »
Специални благодарности на колегата ahedproductions, който не само ми подари въздушен кондензатор, германиеви диоди и трансформатор, но и ми ги донесе. Отдавна не бях срещал толкова голям радио-ентусиаст : -)

Почти съм събрал частите...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #26 -: 24 Юни, 2021, 20:13:09 »
 :-[ Гледам големия радио-ентусиаст е забравил тотално да ти даде проводник за бобината?!
Ако искаш може да ти пратя? Този е дебеличък за бобина с висок качествен фактор, а ще имаш нужда от всяка единичка Q в твоите условия!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #27 -: 25 Юни, 2021, 08:34:41 »
Това е ПЕЛ 0.41, но го мерих с шублер. Предполагам, че нещо между 0.2 - 0.3 мм ще е идеално. В този форум ли беше, или някъде другаде, съм виждал калкулатор за бобини и ще направя някакви бързи сметки за средни вълни и максимално Q.
Съвестно ми е да се разкарваме из София за 3 м ПЕЛ, а изпращането по куриер е странно :D.
А помните ли тези изолатори? Вече имам два броя за антената.






Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #28 -: 25 Юни, 2021, 16:09:52 »
И след като просвири с германиевия диод, просто така за експеримента, пробвайте с шотки, да видим как ще е спрямо германиевия. Поради относително голямата утечка, може би няма да е толкова добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 239
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #29 -: 26 Юни, 2021, 22:29:55 »
А защо търсите фабрични диоди? Забравихте ли галенитовия детектор? Малко сяра и оловни стружки в стъклена епруветка, спиртна лампа, пружинка и готово. Но аз в началото започнах с ножче за бръснене и графит от молив! И проработи! 25м антена от комина на два етажа и половина до съседната круша и с 250 нав. върху собственоръчно направена макара от картон и лепило с диаметър около 50мм хванах Брашов (около 150kHz ДВ). Де го този мерак сега?...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |