| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Commodore 64  (Прочетена 2248 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Commodore 64
« -: 09 Юни, 2021, 08:33:41 »
Ще ремонтирам Commodore 64, но явно е с много проблеми — над 50 прекъснати места на +5V шината, 2 памети махнати с 3-4 писти надигнати, сменян ROM...
Така че преди да започна искам да тествам колкото може повече от основните интегрални схеми, разполагам с DeadTest карта за после, но трябва да знам колко са здрави схемите за да продължа.
Разполага ли някой с такава машина със ZIF сокети или поне сокети и желане да се видим да помгне.  :help:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Commodore 64
« Отговор #1 -: 09 Юни, 2021, 09:46:09 »
Можеш ли да публикуваш снимка да видим за какво става въпрос?

За съжаление аз нямам такава машина и не мога да помогна с тестването на чиповете. Вероятно е излишно да го пиша, но от многото видеа с ремонт на C64, които съм изгледал, първите заподозрени чипове са произведените от MOS. Използвали са некачествен производствен процес. PLA чиповете са с най-висок процент дефекти. Хубавото е, че има съвременни варианти ако не се намери оригинален.

Успех в ремонта! Аз лично ще селедя с интерес как се развива.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Commodore 64
« Отговор #2 -: 09 Юни, 2021, 10:17:28 »


PLA ще правя по гореописания метод (имаше в сокета 1 преходник 24->28 пина и то обърнат неправилно, предполагаме  опукан) имам чиповете, ще поръчам платки в Микрон20, но искам да знам другите чипове наред ли са (междудругото почти всички са MOS :)

В тази връзка откъде най-евтино (с данъчна фактура) мога да купя "TL866II Plus Chip Tester and EPROM programmer: (The MiniPro)"

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Commodore 64
« Отговор #3 -: 09 Юни, 2021, 10:37:36 »
В тази връзка откъде най-евтино (с данъчна фактура) мога да купя "TL866II Plus Chip Tester and EPROM programmer: (The MiniPro)"

Май само тези го предлагат в БГ и цената не е никак евтина: https://www.bulcomp-eng.com/Programator-MiniPro-USB-TL866II-Plus-Programmer-support-NAND-Flash-and-AVR-16087-3-komputri-34-160-0

Adrian има и едно друго видео https://www.youtube.com/watch?v=dNWpPImDbys с доста универсален заместител, но и по-скъп. Вариантът с GAL чиповете е доста по-евтин.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Commodore 64
« Отговор #4 -: 09 Юни, 2021, 11:00:27 »
Тук го им малко по-евтин (120 лв.): https://www.programatoribg.com/TL866/index.htm

Иначе е около 75 лева от Алито с доставката, но сега с този нов закон за ДДC-тo от 1-ви юли може да излезе и малко повече.
« Последна редакция: 09 Юни, 2021, 11:06:04 от CVT »

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Commodore 64
« Отговор #5 -: 09 Юни, 2021, 11:20:37 »
Тест на 6510 и други полезни трикове :)

http://www.breakintoprogram.co.uk/hardware/fixing-a-poorly-commodore-64-part-2

Аз имам "гола" или по-точно оглозгана платка и от много време се каня да я започна. Може би е моментът.

РАМ паметите може с ардуино, не знам при тебе с каква памет е, при мен са 2 с организация 4х64 не намерих готов тестер за тях - ще трябва преработка.

Поздрави.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Commodore 64
« Отговор #6 -: 09 Юни, 2021, 11:38:33 »
Програмиране на 21V EPROM с TL866II Plus -> https://www.youtube.com/watch?v=VwxCpSt-3RQ

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Commodore 64
« Отговор #7 -: 09 Юни, 2021, 12:39:53 »
За кое поколение по-точно става въпрос? Разделят се на два варианта - старият на който викат "кутия за хляб" със MOS схеми от 6xxx серията и новите след 85г. които са с MOS 8xxx. Ако имаш работещ SID чип значи си ударил джакпота - те станаха доста скъпи в последно време защото са се ползвали само в C64 и никъде другаде. Единственият начин да се сдобиеш с такъв е да го свиеш от неработеща платка.

PLA чипът при всички случаи е за смяна, просто са много ненадежни и рано или късно дават дефекти. Понякога има такива, при които всичко стартира нормално, но дават странни произволни проблеми при зареждането на софтуер.


РАМ паметите може с ардуино, не знам при тебе с каква памет е, при мен са 2 с организация 4х64 не намерих готов тестер за тях - ще трябва преработка.

Има страшно семпъл тест с Ардуино тук, както и за някои други схеми.


Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Commodore 64
« Отговор #8 -: 09 Юни, 2021, 12:44:56 »
407 кутия за хляб, довечера снимки, стар е преди 1984

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Commodore 64
« Отговор #9 -: 09 Юни, 2021, 15:37:23 »
Моят е точно такъв, ревизия 250407 от 83г. Сложил съм цокли на част от чиповете, но не са ZIF. Не знам дали има смисъл да се реставрира платката ако е с толкова много прекъсвания - в eBay могат да се намерят опоскани платки без чипове, с видимо непрекъснати пътечки за сравнително евтино.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Commodore 64
« Отговор #10 -: 09 Юни, 2021, 17:30:05 »
Ето и снимките, за всички, които се вълнуват  :crazy:

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Commodore 64
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2021, 17:38:00 »
За кое поколение по-точно става въпрос? Разделят се на два варианта - старият на който викат "кутия за хляб" със MOS схеми от 6xxx серията и новите след 85г. които са с MOS 8xxx. Ако имаш работещ SID чип значи си ударил джакпота - те станаха доста скъпи в последно време защото са се ползвали само в C64 и никъде другаде. Единственият начин да се сдобиеш с такъв е да го свиеш от неработеща платка.

PLA чипът при всички случаи е за смяна, просто са много ненадежни и рано или късно дават дефекти. Понякога има такива, при които всичко стартира нормално, но дават странни произволни проблеми при зареждането на софтуер.

Има страшно семпъл тест с Ардуино тук, както и за някои други схеми.

Памети съм купил 20-тина, а и тези са били едни от най-надеждните, ако е от памети проблема DeadTest ще го хване, но преди това видеочипът трябва да е наред за да генерира честота на всичко друго и сед него трябва да съм сигурен във всички други схеми...

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Commodore 64
« Отговор #12 -: 09 Юни, 2021, 17:46:11 »
Подготовката:

(има още неща, но не са ми под ръка...)

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Commodore 64
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2021, 18:00:45 »
Това с ROM-а изглежда като преходник за стандартен ЕПРОМ - оригиналният MOS-овски KERNAL ром по спомен беше с някаква шашава разпиновка и не позволяваше да се поставят стандартни чипове. Превключвателят острани вероятно сменя версията на kernal-a между оригиналния и някои от подобрените като JiffyDOS и т.н.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Commodore 64
« Отговор #14 -: 09 Юни, 2021, 18:18:11 »
Това с ROM-а изглежда като преходник за стандартен ЕПРОМ - оригиналният MOS-овски KERNAL ром по спомен беше с някаква шашава разпиновка и не позволяваше да се поставят стандартни чипове. Превключвателят острани вероятно сменя версията на kernal-a между оригиналния и някои от подобрените като JiffyDOS и т.н.

И аз така мисля това е била идеята, но го намерих надолу с главата в тази машина, разпиновката съм я сравнявал почти еднаква е с тази на 24 пиновите чипове, но просто епромовете са основно 28 и оттам преходника, между другото е стандартен някакъв...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
2191 Прегледи
Последна публикация 01 Декември, 2014, 22:40:33
от Pichaga933
4 Отговора
2639 Прегледи
Последна публикация 16 Март, 2018, 19:22:31
от FlyingToasters
15 Отговора
2994 Прегледи
Последна публикация 26 Юли, 2019, 20:26:34
от lz2xl
12 Отговора
1979 Прегледи
Последна публикация 06 Юли, 2023, 22:29:54
от lopesbroko
Commodore Amiga 500

Започната от help40 Колекции

11 Отговора
2642 Прегледи
Последна публикация 16 Януари, 2023, 15:11:57
от freesofia

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |