| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E  (Прочетена 3198 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Добрин

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: София
Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« -: 28 Май, 2021, 19:50:29 »
Здравейте колеги, моля за помощ.
Радио Hitachi TRK-W24E (прилагам подобна схема, същата не можах да намеря).
Радиото беше с прекъснал кондензатор в кръг Т101, замених го с подобен от друг приемник. След смяната пристъпих към настройка (правя това за първи път). От необходимите уреди разполагам само с генератор (синус 18.6 MHz) и осцилоскоп (лента 200 MHz), вобел и честотомер нямам (засега). 
Подадох сигнал 10,7 MHz от генератора между колектора на Q102 и 10-ти пин на ТА7640 (частта с Q201 при мен липсва. От Т101 през 100 Ом във филтъра). Осцилоскопа свързах на 15-ти пин на ТА7640 и настроих филтъра (Т101) на макс амплитуда на сигнала. Кръга на детектора настроих "на слух", но резултата от моята намеса е незадоволителен.
В момента радиото "лови" всички станции, но настройката е лоша според мен. Когато ПК е в положение на добър и чист сигнал индикатора за стерео не свети, когато светне сигнала е с пращене. Още не ми харесва и начина по който приемника "влиза" и "излиза" от станция. Прилагам видео: https://drive.google.com/file/d/10yyV0wtTofjdNqyhS1DNAbKGJ1PDTwfT/view?usp=sharing

Какава е правилната методика за настройка на детекторния и МЧ контур, както и за спрягането на хетеродина с входния кръг?

Предварително благодаря на всички, които ще помогнат за разрешаването на проблема. ???

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #1 -: 28 Май, 2021, 20:43:41 »
Ще е необходим честотомер. По възможност: с висока чувствителност, за безконтактно измерване (сонда до/около хетеродина/бобинката или най-много: вход през кондензатор 1..5 pF). Осцилоскоп не е необходим. С вътрешния си капацитет сондата често размества настройката. Евентуално със сонда 1/10 може да е в полза, но пък там нивата са ниски и допълнителното затихване само влошава измерването.

Бих подходил по следния начин:

1. Настройваш приемника върху силна местна станция с предварително известна честота.
2. Измерваш честотата на хетеродина, която трябва да е "отгоре" с +10,7 MHz спрямо честотана на известната станция. Донастройваш до предварително сметнатата честота. Ако звукът там глъхне или изкривява, не обръщаш внимание.
3. Настройваш кръга на дискриминатора, чест. детектор (изв. 11 TA7640) за минимум изкривяване, може "на слух", като не е задължитлно да съвпада с най-силен звук, грубо: в центъра на двете положения, където станцията вече започва да заглъхва.
4. Свързваш постояннотоков волтметър на извод 6 на ИС TA7640 и настройваш въпростния кръг за максимум показание. Следиш с честотомера честотата да не се е изместила и евентуално коригираш настройката върху станцията.
3 и 4 повтаряш неколкократно.

След това бих повторил настройката и за друга станция (напр. в другия край на обхвата).
Следва евентуална настройка на стереодекодера (тример-потенциометър) с отчетливо "палене" на stereo "по средата".

Тези настройки "на слух" са само при здрав /с непроменени параметри във времето/ пиезо-керамичен филтър на 10,7 MHz. Наличието на АДЧ ще ти направи настройката по-трудна, така че ако има такава възможност (копче/бутон), я изключи по време на настройката.
« Последна редакция: 28 Май, 2021, 21:05:12 от veso74 »

Неактивен Добрин

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: София
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #2 -: 28 Май, 2021, 21:48:14 »
Благодаря за изчерпателния отговор.
Въпроса с честотомера ще бъде "открит" около 15-тина дни. Ще отложа ремонта до тогава.

Стъпки от 1 - 4 - засега нямам други въпроси.

Керамичния филтър никой не знае колко е в параметри (вероятно не е), Засега ще се огранича с настройките, които ми казахте, а резултата ще опиша и ако имам още проблеми ще ги решим след евентуалното им възникване.

За АДЧ няма отделен бутон, освен това не се ориентирам как точно работи за да я прекъсна (изключа) принудително за да не ми пречи. Ако не Ви затруднявам много покажете ми на схемата.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #3 -: 28 Май, 2021, 22:24:20 »
... покажете ми на схемата.
В тази схема: Hitachi-TRK-6801-E-Schematic, АДЧ/AFC няма. Но в първото намерено в нета описание за Hitachi TRK-W24E:
Цитат
TRK-W24E ... Notes: 4-Band-Stereo-Radiorecorder mit Doppelcassette und 10 Watt Musikleistung, AFC, RIF.
« Последна редакция: 28 Май, 2021, 22:37:41 от veso74 »

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 799
  • Населено място: София
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #4 -: 28 Май, 2021, 22:38:37 »
Тази схема TA7640 ми създаде много голям проблем! Аз съм си играл много с тази схема, никога не съм могъл да извадя от нея максимална чувствителност. До сега нито едно радио с тази схема не съм видял да свири качествено. Използваше се масово в авто-радио-касетофоните през 90те. Точно такъв дефект имаха, много лоша чувствителност. Тя е широколентова има само два кръга за настройка. Предполагам че става някакъв дефект в схемата! Ако някой има такова радио с тази схема което да свири качествено да пише.
« Последна редакция: 28 Май, 2021, 22:58:21 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #5 -: 29 Май, 2021, 11:19:46 »
... дефект имаха, много лоша чувствителност ...
... не съм видял да свири качествено ...
И с двата засегнати параметъра не съм съгласен. (Мога да приложа собствени сравнения на няколко чипа, но не в тази тема).

По-долу цитирам данни из pdf-а.
Настройката се свежда до: избор (корекция) на качествен фактор на кръга на дискриминатора и подстройване в центъра на х-ката.
Чувствителността на приемник се определя от първите звена (УВЧ, смесител).

Неактивен Добрин

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: София
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #6 -: 29 Май, 2021, 12:17:40 »
Ако някой има такова радио с тази схема което да свири качествено да пише.
При мен проблемите се свеждат до настройка и евентуално още повреди (променени параметри на елементи). Това е второто ми радио (сега го ползва майка ми) и не съм имал оплаквания от лоша чувствителност. Вярно е също, че оценката ми е субективна. Като го възстановя ще видим...

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 799
  • Населено място: София
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #7 -: 29 Май, 2021, 12:28:28 »
Защо ли в литературата пише друго че чувствителността на приемника зависи преди всичко от междинночестотния усилвател! Има описание в литературата как конструкторите разпределят усилването във всяко едно стъпало. Разбира се имал съм повреди в резонансния усилвател свързани с лоша чувствителност. Да за дискреминатора и ВЧУ съм съгласен! Важното че я има тази тема за TA7640 имам подобна платка с тази схема, ще видя какъв е проблема и ще пиша.  Преди 30г. нямах и подходяща апаратура за да я изследвам по подробно. Благодаря за схемата! През 90те. нямаше интернет и съм свалял схемата на TA7640 от платката.
« Последна редакция: 29 Май, 2021, 12:57:46 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #8 -: 30 Май, 2021, 00:51:26 »
След като има някакво приемане, не ти трябва нищо друго за настройката освен осцилоскопа.
Ако изпълниш точно каквото ти пиша, ще заработи както трябва, няма къде да ходи...
Свържи осцилоскопа на изхода на ПКФ, или както сам казваш - на крак 15 на интегралната схема. Хвани силна станция и гледай осцилоскопа. Търси максимум на амплитудата на изхода на ПКФ, не се съобразявай с това, че звукът не е най добър. Амплитудата там е малка, но се вижда хубаво при най-големите усилвания на осцилоскопа. Като настроиш (от променливия кондензатор) на максимум, тогава завърти филтъра Т101, който си ремонтирал, и го настрой на максимум по осцилоскопа. Това ти е настройката на Т101, повече няма да го пипаш. Ако кръгът на осцилатора е разстроен, ще го настроиш така, че станциите да си дойдат на местата. Като им знаеш честотата (ако не я знаеш, може да я разбереш от някой приемник с цифрова индикация на настройката), не е проблем да настроиш осцилатора така, че скалата да показва правилната честота в момента на приемане на съотвтната станция. Пак ще кажа - не се интересуваш от добър звук, а само от максимална амплитуда на изхода на ПКФ. След това следва да съгласуваш и входния кръг, ако и тои е разстроен...
Накрая остава да настроиш кръга на детектора (Т202). Точно там е вероятно проблемът ти в момента - той или е разстроен, или кондензаторът му се е окислил и на практика все едно е без него. Как да разбереш... Като хванеш силна станция с добра амплитуда (на максимум на изхода на ПКФ), завърти кръга така, че звукът да стане добър едновременно с максималната амплитуда, като същевременно и стереодекодерът би трябвало да се включи. Ако не се получава, пробвай да сложиш кондензатор (обикновено 10-15 пико) паралелно на бобината отзад на платката. Ако така се получи, това е потвърждение на хипотезата, че кондензаторът в кръга си е отишъл. Но ще е добре ако свалиш кръга и премахнеш кондензатора вътре в него, той се намира обикновено в гнездо от долната страна. За точна настройка на кръга на детектора, свържи осцилоскопа на изхода на детектора (9ти крак), примерно на 2В/дел и с DC, за да гледаш постоянно напрежение. Напрежението на изхода зависи от стойността на честотата и ако кръгът е настроен точно на 10.7, тогава напрежението ще е в средата на линейния наклонен участък. Ако настройваш радиото от променливия кондензатор в рамките на станцията, напрежението на изхода ше се изменя  примерно от 2В до 6В, ако МЧУ се захранва с 9В, и ако кръгът е правилно настроен, при максимална амплитуда на изхода на ПКФ, на изхода на детектора напрежението ще е точно 4В (в средата между 2 и 6). За да настроиш кръга, намери силната станция и максималната амплитуда на ПКФ, свържи (без да пипаш вече настройката)  осцилоскопа на изхода на детектора, с въртене на кръга  се убеди, че намираш минималното и максималното напрежение (ако не, значи кондензаторът трябва да се промени в някаква посока),  пресметни средата и настрой кръга така, че на изхода да излиза точно толкова. Това е цялата настройка...
!!! Ако има АДЧ, добре е да я блокираш - иначе, макар и малко, промяната на настройката на кръга на детектора ще изменя честотата на осцилатора!!! Блокирането - като окъсиш напрежението, което регулира варикапа на АДЧ.
 

Неактивен Добрин

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: София
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #9 -: 30 Май, 2021, 01:38:23 »
@NHB Благодаря за изчерпателния отговор. Възможно е кръга на дискриминатора да е със "заминал" кондензатор (радиото е на 30+ години). Ще проверя и напиша резултата.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #10 -: 30 Май, 2021, 13:02:11 »
Сега видях, че схемата се захранва само с 4.5В и че на 6ти крак има напрежение, показващо нивото на сигнала. Значи не ти трябва осцилоскоп, свързваш волтметър на 6ти крак и по показанието му следиш за максимум. А напрежението на изхода на честотния детектор би трябвало да се променя примерно от 1 до 3В...

Неактивен Добрин

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: София
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #11 -: 30 Май, 2021, 14:07:19 »
Сега видях, че схемата се захранва само с 4.5В и че на 6ти крак има напрежение, показващо нивото на сигнала. Значи не ти трябва осцилоскоп, свързваш волтметър на 6ти крак и по показанието му следиш за максимум. А напрежението на изхода на честотния детектор би трябвало да се променя примерно от 1 до 3В...
В този случай спрягането как ще стане (имам разместване на станциите спрямо скалата)? От едната секция на ПК лесно ще преместя станцията на някъде (вероятно ще се загуби) после от секцията на хетеродина я намествам отново и така докато ми хареса? Струва ми се малко неправилно без да зная честотата на гетеродина. Също ми се струва логично измерването на тази честота преди да правя друго защото нямам представа дали и там няма нужда от настройка (да не го "закарам" към краищата на характеристиката на филтъра). От друга страна пък няма да имам максимум на 6-ти ако "отиде" в царевицата.

Как го "виждам" - Волтметър на 6-ти, настройвам станция от ПК (около 100 MHz) по максимума, настройвам двете секции на ПК така, че да съвпадне със скалата (следя максимума), после Т101, после детектора и повтарям, накрая (ако е необходимо) стерео декодера. Като се сдобия с честотомер проверявам.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #12 -: 30 Май, 2021, 14:15:56 »
Защо започнах с честотомера и измерване на хетеродина?

Защото можеш да подстроиш кръга, както и дискриминаторния кръг на честота, различна от междинна честота 10,7 MHz (което най-вероятно вече е факт).
Не че приемникът с близка МЧ (напр. 10, 11 MHz) няма да приема -> приемникът ще приема "някак си", но нито ще е с максимално възможната чувствителност, нито МЧУ ще е в ограничение, нито ще има необходимата ширина на канала за нормално стерео (38 +/- 15 kHz). При възможни дефекти по звука по много причини.

Затова предполагаме, че един компонент (ПКФ 10,7 MHz) е останал с параметри, непроменени във времето при стареенето (централна честота, лента на пропускане) и подстройваме другите възли/компоненти по него, с ясна честота по входа/ефира и ясна предполагаема честота на хетеродина за нея -> там търсиш максимум на нивото, минимално изкривяване и нормално "запалване" на stereo. (Не, че и ПКФ не стареят ...)
« Последна редакция: 30 Май, 2021, 14:26:01 от veso74 »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #13 -: 30 Май, 2021, 16:56:47 »
Момчета, дайте да се разберем...
Лентата на пропускане на МЧУ се определя практически изцяло от пиезокерамичния филтър. Тоест - междинната честота е такава каквато е и няма как да се разстрои. Освен керамичния филтър, участва и кръга Т101 - колекторен товар на смесителя, но разстройването му може само да понижи чвствителността и селективността, но няма как да промени стойността на междинната честота. Меренето с честотомер ще помогне да се разбере дали осцилаторът е близо до правилнаата настройка, но ако керамичният филтър не е настроен точно на 10.7, а примерно на 10,65, настройването с честотомера към 10,7 ще даде лош резултат...
Как да настроиш осцилатора?
Имаш два елемента за настройване - тример кондензатора, паралелен на променливия кондензатор на осцилаторния кръг е единия елемент и бобината на кръга - втория. С бобината се 'преместват' станциите наляво-надясно едновременно, а с тримера се мести повече високочестотния край на обхвата, отколкото нискочестотния - тоест с тримера обхватът се разтяга или свива.
Може би за теб ще е по-лесно ако първо се справиш с проблема с честотния детектор, чак след това се занимавай с настройване на осцилатора и спрягане на входа.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радио-касетофон Hitachi TRK-W24E
« Отговор #14 -: 30 Май, 2021, 17:05:55 »
ПКФ за 10,7 MHz са достатъчно пропускливи (и неточни) без да са там, където трябва. При високо поле на предавателя, в градски условия (миливолти в антената), и на повече от 50 kHz отклонение може да се чува станцията. А ето един филтър "където трябва" и един: "изместен" с 10 kHz "нагоре" - дефектен ли е, състарен ли е, нямам представа, надписът е същия и на двата. Приборът е калибриран по честота и по ниво, филтрите са съгласувани. При настройка "на слух" и "по ниво" при втория филтър напр., междинната ще е вече вероятно 10.77 MHz. Затова започнах с "необходим е честотмер" - да се премахнат вероятните грешки и МЧ да е точно 10,700 MHz "математически": Fif = Fhet - Frf.
---
Тест без честотмер: можеш да слушаш хетеродина с друг приемник, напр. с точна скала, за предпочитане с цифрова индикация. Направи измерванията си за станция в ниската част на обхвата (напр. станция на 90 MHz), а с помощния приемник, близко разположен, ще регистрираш носещата честота на хетеродина, вероятно +10,7 MHz "отгоре" -> 90,0 MHz + 10,7 MHz = 100,7 MHz. От показанията, разликата до честотата на познатата станция, съди за стойността на МЧ на върпросния приемник, макар че се свежда до много грубо определяне, FM-приемник със скала с деление в младшия разряд, по-малко от 50 kHz не съм виждал.
« Последна редакция: 30 Май, 2021, 17:31:00 от veso74 »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
2388 Прегледи
Последна публикация 29 Април, 2019, 14:27:21
от azop_v
3 Отговора
3968 Прегледи
Последна публикация 22 Януари, 2020, 14:28:56
от kristov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |