| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся човек, занимаващ се с пренавиване на трансформатори.  (Прочетена 4077 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Търся човек, занимаващ се с пренавиване на силови трансформатори, относно един траф от сравнително нова :D (1970) лампова техника.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Опитай при тези дето пренавиват мотори .

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Опитах и ми казават: няма да влезе в макарата. Ама тя няма стени тая макара. Не може да се направи макара. и тн.

Проблема ми е, че е на 110/115 първична, а аз искам да ползвам желязото за 230.
Трафа има едни клинове и "макарата", не е плътно около ламелите и искам да го пренавия ама не знам от какво се прави тая макара и как.
 Уж проучих размери /габаритни и мощностни/ и сега съм се навил да го пренавия. Искам да го ползвам за ПП с 6п6с или 6V6 (все пак имам изходните от джубокса). Джубокса е бил с 12ax7 x 2, 7868 x 4, 5u4gb x 1. Тези 7868 имат съветски аналог ама не точно :) и се отказах от първоначалната схема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Не разбрах само на първичната намотка ли искаш да промениш параметрите или на всички?
« Последна редакция: 23 Април, 2021, 10:20:54 от CVT »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Макара става много хубаво от нефолиран стъклотекстолит. Ето тук снимки на макара която правих за един импулсен трансформатор:

145883-0   145885-1


145887-2   145889-3


145891-4   145893-5


Вижда се конструкцията на макарата от какви елементи се изработва и как се оразмерява спрямо магнитопровода. Естествено острите ръбчета трябва да се запилят много сериозно, както да се положи и слой изолация тъй като те лесно биха могли да срежат тънкия проводник на първичната намотка.
Относно пренавиването на първичната намотка за 220 - 230 волта - следва да е възможно, тъй като ще има два пъти повече навивки, но проводника ще бъде с по-малък диаметър. Не си спомням обаче колко по-малък ще бъде диаметъра на проводника за същата мощност, и дали реално трябва да стигне същия прозорец. Но бобинарите пренавиващи мотори  не ги търси за трафове. В повечето случаи не разполагат с достатъчно тънки проводници и като цяло нямат опит с трафове изобщо още по-малко да преизчислят намотка за друго напрежение.
Поздрави и успех с трафа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Хм за това не се бях сетил. Ще променям всички напрежения, няма да имам място ако запазя оригиналните според мен. Въпрос изниква веднага - плътно около магнитопровода ли да направя каркаса на макарата или да има въздух като на оригиналната макара с клинове ?
Така според мен да увеличили дължините на една намотка, ама ми се струва доста неефективно като КПД.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
А не си мислил да ползваш готов траф който има първична на 220волта и да пренавиеш само вторичните.По-лесно е ако ползваш вит ламел.Тук някой ми беше подсказал как да изчисля останалите  намотки по бабешкия способ.Вития ламел лесно се разглобява и сглобява.Оставяш само първичната и върху нея без много да се стараеш навиваш примерно 1000, 1500 или 2000 навивки.Отчиташ волтажа  и изчисляваш  нав на волт.След това си изчисляваш броя на намотките за всяки волтаж.Аз от недоглеждане / не съм проверил един диод/пренавих цял траф и стана много точно.Осцилоскоп беше.
« Последна редакция: 23 Април, 2021, 14:21:28 от chav_chav »

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Имам съветски траф, ама този е доста по добре изглеждащ с капаци и ще пасне на готовото изделие. Потапя се в отвор на шасито. За съжаление дадох капаците за боядисване и нямам снимка. Замислил да го пренавия пробно. Ще взема тези дни да поръчам емайлиран проводник и ще направя макарата. EI 114 е ламелата с набор 44мм. Още се колебая за кенотронната намотка 5в. и ще попрегледам какви схеми има за ПП с EL84 или 6п6с, все пак имам и изходните за ПП(началната схема я дават 22,5 вата на канал) с различни анодни съпротивления и ще избистря концепцията.
Като цяло въпросът ми беше за макарата:) и въздушната междина.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Ето и една доста точна програма за изчислението на намотките: цък!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Няма нужда макарата да хлопа около сърцевината. Като начало обаче, трябва да е ясна схемата, режимите, напрежения, токове и тогава идва трафа...
Възможен вариант е да захраниш съществуващия траф с авто-трансформатор, габарита е наполовина по-малък.

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Интересното е, че има два дървени клина под нея и вместо почти квадратно сечение на макарата са направили правоъгълно. Това решение са го правили в доста силови трафове в САЩ. Гледах два три клипа как се разглабят и от там видях как да махна тия клинове за да мога да разглобя трафа. И наистина все още се колебая как да оползотворя изходните, най лесно щеше да е намеря аналог на 7868, защото са безбожно скъпи и те и 7591. 6П41С уж е подобна ама не баш :).

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Извадени от пакета при повторен опит за вкарване Ш ламелите се съпротивляват (т.е. последните трудно влизат) предполагам това е била идеята с по-голямата макара и клиновете лесно да се сглоби а после да се фиксира. Но решението как ще оразмериш си е твое и определено опита показва, че не всички трафове имат значително по-голяма макара. Та според мен може и да не повтаряш 1:1 тази конструкция с клиновете. Възможно спестяване на място може да дойде от навиване на една вторична анодна намотка вместо две както разбирам, че е сега естествено тя ще се оразмери с проводник с по-голям диаметър от оригиналната защото ще се натоварва двуполупериодно. Единствено изправянето ще става с кенотрон+2 диода а не само с кенотрон. Разбира се, ако се стремим към конструкция изцяло без полупроводници, този вариант отпада.
Относно изходните трансформатори - вземи да им снемеш предавателното отношение и индуктивността, и ще видим за коя лампа ще са подходящи. Със сигурност ще може да се използват и с друга лампа.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Сега изрових снимка на трафа и старата макара. Изходните са доста интересни и има пълни данни за тях някой ги е сметнал уж в аудиокарма прилагам данните. Уж мислех да е нещо с 5ц3с и октални  предусилвателни и крайни, ама видя ккаво ще се събере като анодна и отоплителна на 6.3 според програмата :).

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 71
  • Населено място: Асеновград
Здравейте колеги, споменатата лампа аз лично бих я заменил с 6П3С или още по-добре 6П3С-Е.
Аз подкрепям мнението на "styrshel" да не се пипа оригиналния, ако е изправен и да се ползва
допълнителен траф или автотраф 230/115V. Ако не се гони 22W мощност, а да речем 12-15W, може
да се ползват и 6П14П.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |