| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Свързване на стар грамофон FONICA  (Прочетена 3646 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен matoshev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: София
Свързване на стар грамофон FONICA
« -: 06 Април, 2021, 18:25:34 »
Здравейте!

Имам стар грамофон FONICA, който искам да свържа към ресийвър. Грамофонът има изход мъжка петица (DIN), а ресийвърът има два чинча PHONE. Опитах с някакъв стар кабел, но не се получи. Някъде прочетох, че крачетата на тия букси петици по соц.време били свързвани по различен начин и може би това е проблема. Та въпросът ми е ако някой е свързвал нещо подобно да се обади, или да ми препоръча преходен кабел с който ще си реша проблема.
Предварително благодаря на отзовалите се.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #1 -: 06 Април, 2021, 19:01:23 »
Добре е да прочетеш още неща написани по този грамофон, защото Фоника много модели, дори не знаем с каква доза е този.
След това, за да го свържеш към уредбата то тя трябва задължително да има вход за грамофон, наричан PHONO.
И накрая - не разчитай на преходници, просто петицата ще трябва да се махне и да се монтират чинчове на нейно място.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #2 -: 06 Април, 2021, 19:42:17 »
 Аз ползвам преходник 5-ца към стерео жак на един Грундик магнитофон, добре работи. По спомени 3-ти пин на 5- цата е обща маса,а 1 и 2 или 4 - сигнал. Ако имаш излишен чинч кабел,режи изпробвай, няма да стане беля. :master2:
В нета има схема на изводите. Успех!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #3 -: 06 Април, 2021, 20:19:25 »
 1 и 5 пин - ляв и десен канал . , 3 ти пин / средния / маса .  А най добре го отвори , и виж .
Ако е магнитна доза , а тя е такава , няма да тръгне на всеки усилвател .,

Неактивен Lac40

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Гр. Перник
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #4 -: 06 Април, 2021, 21:13:24 »

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #5 -: 06 Април, 2021, 22:13:04 »
Отзад на буксата има заглушка с два пина.Това са двата активни пина и маса в средата.Направи си кабел сам.Елементите са евтини.Няма да струват повече от лев максимум два.Кристална доза.

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #6 -: 06 Април, 2021, 22:43:58 »
Може би ще се изкажа неподготвен? Доколкото имам спомени Фоника с магнитна доза не съм виждал, а са с кристална? А относно свързването на пиновете, смятам че не соц. времето е виновно, защото май така и не се намери единен стандарт? Поне на моите техники с петици от преди 40-50 години ми се е случвало опитно да ги намирам. Както казват колегите, пробваш, стига входа на усилвателя да не е за магнитна (динамична) доза. Е, не е фатално, но при такава комбинация ще се чудиш, че не звучи както трябва..
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #7 -: 07 Април, 2021, 09:29:52 »
1 и 5 пин - ляв и десен канал . , 3 ти пин / средния / маса .  А най добре го отвори , и виж .
Ако е магнитна доза , а тя е такава , няма да тръгне на всеки усилвател .,
.." а тя . не е такава" , исках да кажа . Извинете ме !   :( Имах предвид , че ако входа е за магнитна , почти не може да се слуша от кривоч .. 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #8 -: 07 Април, 2021, 16:23:00 »
Значи, всички сме на едно мнение, само остава той да пише кой модел Фоника е, защото това е общо име, и има и с магнитни дози. След установяване на типа доза, и типа вход, ще засегнем въпроса със подаването на сигнал от пиезо / кристална доза на RIAA вход за магнитна, и то с доста прилични резултати.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #9 -: 07 Април, 2021, 22:02:36 »
Значи, всички сме на едно мнение, само остава той да пише кой модел Фоника е, защото това е общо име, и има и с магнитни дози. След установяване на типа доза, и типа вход, ще засегнем въпроса със подаването на сигнал от пиезо / кристална доза на RIAA вход за магнитна, и то с доста прилични резултати.
Имал заглушка на петицата . Значи е " мистър хит" , фоника с пиезо доза . Унитра тоника , е моя грамофон - дек , с магнитна доза .  Най добре е  да видим снимчца  за да не гадаем .
Слави , това отдолу е ФОНИКА  , и е с магнитна доза , и винаги е била .
« Последна редакция: 07 Април, 2021, 22:14:29 от радиото »

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #10 -: 07 Април, 2021, 23:45:13 »
Добре бе радио, съгласих се. Ама човека пише "стар грамофон" и по името го свързах с ония пластмасарки от 70-те и вярно се казваха "мистер хит". Защото, това дето го показваш е G601, което вече е друга бира и се появи на нашия пазар доста след мистер хит? Просто не съм обръщал внимание, че и на G601 пише Fonica? Нали отначало писах, че съм неподготвен! Нека matoshev уточни за какво става въпрос и кой с каквото може да му помогне, а ние да не се дърляме за глупости?!
0888981645, 072365106

Неактивен matoshev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: София
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #11 -: 08 Април, 2021, 09:21:08 »
Наистина пропуснах модела и вида на дозата, за което се извинявам. Моделът е FONICA GS-464, дозата е динамична, полско производство. Опитвам се да го свържа с ресийвър KENWOOD KRF-V4530D, на чинчовете си има надпис PHONO. Въпросът е да мина по най-лесния начин, защото няма да ползвам кой знае колко този грамофон, затова се надявах да мина с готов преходен кабел, или аз да си преправя моя по някакъв начин.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #12 -: 08 Април, 2021, 12:09:40 »
Както ти писах по горе .  Среден пин - маса двата крайни - ляв и десен канал . Прави преходния , и си слушай музика .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #13 -: 08 Април, 2021, 16:46:46 »
Не е така,средния 2 маса.Крайния 3 е ляв канал,между тях 5 е десен канал.Интересно защо поляците са ги означили така 1,4,2,5,3.Долу на схемата се вижда.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Свързване на стар грамофон FONICA
« Отговор #14 -: 08 Април, 2021, 16:54:44 »
Както ти писах по горе .  Среден пин - маса двата крайни - ляв и десен канал . Прави преходния , и си слушай музика .
Да , това е на кабела  - мъжката петица  , дето отива към входа на НЧУ . Аз му пиша за вътре . Изводите на дозата са куплирани на петица - женска , която е под рамото .
« Последна редакция: 08 Април, 2021, 17:00:21 от радиото »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
46 Отговора
21069 Прегледи
Последна публикация 11 Август, 2015, 15:02:28
от chronometer
5 Отговора
1566 Прегледи
Последна публикация 12 Февруари, 2016, 11:01:14
от teshkarina
1 Отговора
1341 Прегледи
Последна публикация 20 Ноември, 2022, 20:44:57
от Узунов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |