ФАРНСУОРТ, ФИЛО
Американски изобретател
Фило Тейлър Фарнсуърт, който е наречен забравеният баща на телевизията, спечели награда, предложена от Science and Inventionсписание за разработване на автомобилен ключ за запалванe, на тринайсет години. Най-забележителното от опита му в гимназията беше диаграмата, която той нарисува за учителя си по химия Джъстин Толман. Тази рисунка се оказа модел за по-късните му експерименти в електрониката и спомогна за спечелването на дело за патентни смущения между Farnsworth и Radio Corporation of America (RCA). Работата на Фарнсуърт обхваща континента. Първите му лаборатории бяха в дома му в Холивуд; по-късно той и семейството му се преместват в Сан Франциско, Филаделфия, Форт Уейн, Индиана и Солт Лейк Сити. Експериментирането на Фарнсуърт започва през 1926 г. в Сан Франциско, където той създава първата си корпорация, Фарнсуърт Телевизия Инкорпорейтед, през 1929 г.
През 1931 г. Фарнсуърт се премества във Филаделфия, за да създаде телевизионен отдел за Филко. До 1933 г., когато Филко решава, че изследванията на телевизионните патенти вече не са част от корпоративната му визия, Фарнсуърт се завръща в собствените си лаборатории. През 1938 г. създава телевизионната и радиокорпорация Farnsworth. По-късно тази изследователска и производствена компания е закупена от Международната телефонна и телеграфна компания (IT и T). Работата на Фарнсуърт за ИТ и Т включва както телевизия, така и ядрен синтез. През декември 1938 г. Фарнсуърт се премества в Солт Лейк Сити, за да организира последното си начинание: Фило Т. Фарнсуърт и съдружници. Целта му беше да продължи работата по синтеза, която той започна в IT&T .;
Според корпоративния проспект за Farnsworth and Associates развитието на идеите на Farnsworth през годините е довело до това, че „всеки продаден телевизор използва поне шест от основните му патенти“. Историкът Леонард Дж. Арингтън кредитира Фарнсуърт със 150 американски патента и „над 100 чуждестранни патента за различни чуждестранни изобретения“.
Фарнсуърт беше независим експериментатор, харизматичен учен, идеен човек, който успя да инициира идеи и да убеди инвеститорите. Основният му фокус обаче винаги е бил в лабораторията. Той беше работохолик и често оставяше бизнес, инвестициите и отговорностите на своите корпорации на други, докато експериментите му продължаваха. Той често е бил толкова потопен в изобретенията си, че се съобщава, че ще забрави да яде. Здравето му се оказа предизвикателство през целия му живот. Съпругата му Елма "Пем" Гарднър-Фарнсуърт работеше с него в най-ранните лаборатории като техник и счетоводител, а самият Фило каза: "Със съпругата ми стартирахме телевизия." След смъртта на Филон именно Пем работи, за да осигури признанието си за своите изобретения и последващото му място в историята. В много отношения работата му слага край на ерата на независимите изобретатели. Той е получил множество награди от научни и почетни дружества, а пощенската марка от САЩ от 1983 г. възпоменава изобретателя. През 1981 г. на сградата на Сан Франциско Грийн Стрийт е поставен исторически маркер, където е прожектирано първото телевизионно изображение на Фарнсуърт. През 1990 г. в Статуарната зала на Вашингтон е посветена статуя - гласи надписът Фило Тейлър Фарнсуърт: Изобретател на телевизията.
-Доналд Годфри
ФИЛО Т (АЙЛОР) ФАРНСУРТ. Роден в Beaver Creek, Юта, САЩ, 19 август 1906 г. Образование в гимназията Rigby Idaho; посещава университета Бригъм Йънг, 1923-25. Женен за Елма "Пем" Гарднър, 1926 г., четири деца. Изследователски директор в Crocker Research Labs, 1926; основава Farnsworth Television Incorporated, 1929; организиран телевизионен отдел за Филко, 1931-33; вицепрезидент и директор на научноизследователската и инженерна дейност в Телевизионната и радиокомпания Farnsworth, 1938; изследовател по телевизия и ядрен синтез за Международната телефонна и телеграфна компания, от 1949 г .; президент и директор на научните изследвания на Farnsworth Research Corporation, 1957; президент и директор на Philo T. Farnsworth Associates, Inc., 1968. Почетни доктори на науките от Технологичния институт в Индиана, 1951; Университет Бригъм Йънг, 1968 г. Член на Американското общество по физика. Обявен в Залата на славата на националните изобретатели, 1968 г. Умира в Солт Лейк Сити, Юта, 11 март 1971 г.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
Барнуу, Ерик. Tube of Plenty: Еволюцията на американската телевизия. Ню Йорк: Oxford University Press, 1975.
Евърсън, Джордж. Историята на телевизията: Животът на Фило Т. Фарнсуърт . Ню Йорк: Нортън, 1949.
Farnsworth, Elma G. Distant Vision . Солт Лейк Сити, Юта: Пембърли Кент, 1989.
Документи на Фарнсуърт. Държавен университет на Аризона, Темпе, Аризона и библиотеки на Университета в Юта, Солт Лейк Сити, Юта.
Годфри, Доналд Г. и Алф Прате. „Елма„ Пем “Гарднър Фарнсуърт: Пионерството в телевизията.“ Журналистическа история (Northridge, Калифорния), лято 1994.
Хофер, Стивън Ф. „Фило Фарнсуърт: Пионер на телевизията“. Journal of Broadcasting (Вашингтон, окръг Колумбия), пролет 1979 г.
Вижте също Телевизионни технологии