| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Правец 8М  (Прочетена 4574 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #15 -: 26 Февруари, 2021, 09:51:02 »
Z80 отсъства от моята машина, но ще си го набавя. Какво още ми е нужно да пусна CP/M?

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #16 -: 26 Февруари, 2021, 10:18:05 »
Z80 отсъства от моята машина, но ще си го набавя. Какво още ми е нужно да пусна CP/M?

Трябва ти този имидж: https://www.apple.asimov.net/images/cpm/os/CPM_Apple_CPM.dsk

Трябва да намериш начин да заредиш от него. Аз имам Floppy Emu https://www.bigmessowires.com/floppy-emu/. TheHungry преди правеше SDFloppy II, но вече няма от тези.

Ако не намериш може да ми пратиш една дискета и ще се опитам да ти я запиша. Флопи контролери сега се намират сравнително лесно, но с флопитата е малко по-трудно.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #18 -: 01 Март, 2021, 14:33:21 »
Малко се бавя с проекта, но използвах слънцето през уикенда за "retro bright" и всичко беше пак разглебено.

Разполагам със следните компоненти - флопи контролер P3-84 и флопи от ПЗ "Кочо Цветаров". Почистил съм ги и смазах флопито. Не знам да ли са работещи. Как трябва да свърща лентовият кабел към контролера? Къде е пин 1 на портовете? При едно флопи кой порт трябва да позлвам? Има ли значение в кой слот включвам контролера в компютъра? За мое "улеснение" уравнението има и трета неизвестна. Разполагам с три дискети, но пак не знам да ли работят и какво има на тях. На две от тях имали игри. Ако всичко работи какво трябва да се случи с включването на компютъра - надпис "Правец" - трябва да въвеждам команди или ще буутне от дискетата директно и ще се стартира игра?

143747-0 143749-1 143751-2 143753-3

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #19 -: 01 Март, 2021, 15:31:47 »
Флопито трябва да е свързано към контролера ето така:

143755-0

По принцип флопи контролера се слага в слот 6, но може да тръгне и в слот 5. Слот 6 е вторият слот като броиш отдясно няляво като под дясно имам предвид най-близкия слот до видеоизхода.

При изключен компютър слагаш дискетата във флопито и му затваряш вратичката. Пускаш компютъра и ако има нещо и се прочита правилно ще разбереш сам, че е наред :) Флопито трябва да започне да върти и да зареди. Ако има проблем може да чуеш неприятно тракане, а може и нищо да не тръгне. Може дори компютърът да не изгрее, което е знак, че нещо е много не наред - гасиш веднага! Ако всичко е наред ще ти зареди ДОС и ще ти покаже промпта или може нещото записано на дискетата да тръгне директно както е например Karateka.

Направи това и публикувай снимки и ще помагаме още :drinks:

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #20 -: 01 Март, 2021, 15:46:16 »
Здравейте

Пин 1 е от страната на интегралните схеми на контролера.

Диск 1 е горния конектор, Диск 2 - долния.

Контролера ще зарежда автоматично при включване на компютъра, само ако е включен в 6-ти слот. Предпоследния, отдалечен от захранването - https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=761.0;attach=1084;image
Ако е включен в друг слот, при включване ще се появи промпт - "]" и трябва да напишете "PR#" и номер на слота в който е контролера за да заредите от флопито.

Най-добре преди включване проверете дали кабела не се разминава някъде за да не стане  :master2:
Много е вероятно да трябва да се регулира скоростта на въртене на флопито.
Главите се цапат от една - две дискети и за реално ползване най-добре е да имате емулатор.

Успех :)

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #21 -: 01 Март, 2021, 22:21:00 »
Ето какво направих - включих кабела на флопито в първия (горния) порт. След това сложих контролера в слот 6. Сложих дискета и включих конпютъра. На екрана се изписа "ПРАВЕЦ", каза "бип" и флопито светна и започна да върти дискетата. Главата се установи в най-външна позиция. И така върти и нищо. Главата не се мести по секторите. Лошото е че не знам какво има по дискетите.

TheHungry все пак е прав за смущенията по екрана. Има ги и на друг (LCD) телевизор. Но пък ги няма в графичен режим (HGR). Къде трябва да търся този проблем?

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #22 -: 01 Март, 2021, 22:35:13 »
Хубаво е да се намери от някъде дискета с ДОС, която да е проверена, че работи. Щом главата се позиционира на най-външна позиция значи контролерът е читав и флопито търси да зареди ДОС от първите три пътечки. При теб може на дискетата да няма ДОС, главата да е замърсена, ремъкът може да е за смяна или да е нужно регулиране както вече написа RETROTRONICS.info. Други проблеми ми се струват по-малко вероятни.

Ако смяташ да се занимаваш доста с Правец 8 един флопи емулатор си е направо задължителен :) Дискети се намират, но обикновено са използвани, а и дори да са неизползвани са на по 30 и кусур години. Освен това и като нови не бяха надеждни.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #23 -: 01 Март, 2021, 23:35:03 »
Това че позиционира не значи че контролера е изправен но е по-малко вероятно да е повреден . Теоретично би трябвало да зареди от всеки слот не е задължително да е 6-ти ( някои игри като Каратеката например изискват това но не е задължително ) .

Както казаха колегите може Флопито да е неизправно , замърсена глава или различна скорост от тази с която е записана дискетата .

Аз ползвам елулатор и намам проблем ;) .

Проблема с точките трябва първо да се определи от какво е , колкото и странно да ти звучи може проблема са точките да е причина да не може да заредиш от флопи или да ти забива компютъра тъй като схемите които генерират видео изображение се грижат и за опресняване за динамичната памет и понякога може компютъра ти да забравя определена информация ;) . Трябва да се премерят доста сигнали , схемата на 8М я имаше някъде из форума може да почнеш от там .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #24 -: 22 Март, 2021, 21:55:13 »
Почти няма развитие по моят проект. Успях да намеря схемата на Правеца. Почти не съм мерил нищо още поради липса на време.

По другият проблем с нечетящото флопи - до тук съм почти сигурен, че дискетите не са подходящи. Успявам да ги отворя на модерен компютър. Пробвах да настроя оборотите на 300 мин-1, но и това не толкова лесно. Или постоянно се менят в някакви граници или не ми достига до 300 със сложена дискета. Посленото може и да е от недостиг на захранващо напрежение. Крайното стъпало Q5 (TIP113) на регулатора доста загрява. Пробвах да снимам сигнала от тахометъра на двигателя. Амплитудата се променя циклично все едно има модулация.

144552-0 144554-1

Малко преди - след

144556-2 144558-3

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #25 -: 23 Март, 2021, 00:22:34 »
как от толкова мръсна кутия е направи толкова чиста , ако не е тайна ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #26 -: 23 Март, 2021, 08:32:01 »
как от толкова мръсна кутия е направи толкова чиста , ако не е тайна ?

Предполагам първо с почистване с вода и сапун, после с препарат за прозорци, сода бикарбонат и магическа гъба. Моят така успях да го изчистя, но не беше толкова мръсен :)

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #27 -: 23 Март, 2021, 09:03:22 »
Цялата кутия измих с Meglio и вода. Тъмните следи от монитор премахнах с изопропилов алкохол. Последва "retro bright". Панела на клавиатурата беше боядисана в сиво като места боята липсваше. Самата пластмаса не беше в цвета на другите детайли. Последва механично остраняване на старата боя. Местата с наранявания запълних с кит. След което боядисах панела с тонирана боя във флакон. "Retro bright"-а избели добре пожълтялото, но забелязвам, че пак започва да пожълтява дори и в тези не толкова слънчеви дни.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #28 -: 26 Март, 2021, 06:56:47 »
Тия флопита са ужас - МОТОРИТЕ!!! им се скапват и за това загрява крайния транзистор на стабилизатора на обороти. При четене като вземе да си мени оборотите , почуквам двигателя и се оправя!Така разбрах за този проблем.При мен от 10-тина оспях да възстановя около-2.Ще пробвам с двигател от изотско флопи , понеже имам доста за донори с откраднати платки ,но е трудно преспособяването , и захващането е различно и платката!
Още един проблем ще споделя - прекъсват кабелчетата на главите - проверете ги с омметър за по сигурно!

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #29 -: 09 Юни, 2021, 10:15:45 »
Здравейте пак след поредното прекъсване от 3 месеца. Последните два-три дни гледам схемата, чета по книгите и меря с оцилоскопа, опитвайки се да разбера от къде идва проблема със снежинките. И го открих! Оказа се външна причина - захранващ адаптер. Той захранва цифровият тунер за телевизора. Държа го почти постоянно влючен, тъй като тунера бавно зарежда. Вчера при поредното мерене, започнах да изключвам всичко около компютъра и след като изключих въпросния адаптер снежинките просто изчезнаха. Адаптера за 12V и може би ще си потърся с нещо да го заменя. Между временно се сдобих с Z80 CPU и "празнотата" е запълнена. За сега няма развитие по проблема с флопито.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |