| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на радио Рапсодия  (Прочетена 8466 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #60 -: 02 Март, 2021, 18:59:35 »
Благодаря, мога да го монтирам обратно и да видя нататък какво ще се случва.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #61 -: 15 Март, 2021, 15:13:17 »
Здравейте пак. Бях записал всички кабели откъде съм ги разпоил, но ето тези двата-зелен и червен не мога да им намеря местата или не съм донаписал. Зеления по моите писания е на 3, червения обаче незнам къде е. Може ли някой да помогне. Приятен следобед.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #62 -: 15 Март, 2021, 15:17:23 »
Ето още една по ясна снимка откъм номерацията на платката. Сега като се загледах сякаш съм писал, че червен е на 2, а зелен  на 3. Ако може само някой да потвърди, че наистина е така.
« Последна редакция: 15 Март, 2021, 15:43:11 от petarkolev »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #63 -: 15 Март, 2021, 16:49:19 »
Тези цветове и номерация не значат почти нищо. Трябва по схемата сам да се ориентираш къде са им местата. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #64 -: 15 Март, 2021, 17:10:23 »
Проследих нещата. Червен на 3, зелен 2.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #65 -: 15 Март, 2021, 19:52:00 »
Колега , тая машина е трудна за ремонт , дори и за професионалисти.  Както са те посьветвали по - горе , проследявай си кабелите , без да се ориентираш по цвят . Ще го направиш , когато всичко ти се запечата в главата - кое , от кьде , и защо идва и отива .  :rtfm:  Всички други начини , са триене на талончета .

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #66 -: 17 Март, 2021, 14:55:15 »
Тръгна най сетне. Остава да я вкарам в фм обхвата. Една работна снимка.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #67 -: 17 Март, 2021, 15:35:54 »
Браво! Греят ли много крайните транзистори като усилиш докрай?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #68 -: 17 Март, 2021, 19:05:07 »
Аз ще ти помагам за ФМ, но трябва да ми кажеш с какви уреди и генератори разполагаш.
За пренастройка, трябва да се сменят сърцевините на вариометрите с възможност дебелите които се съберат.
Новите се изработват от алуминий на струг.
Друго не пипай за сега по ФМ

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #69 -: 17 Март, 2021, 19:05:45 »
Не греят изобщо, но като го вкарам обхвата ще то пусна по дълго и тогава ще пиша как са.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #70 -: 18 Март, 2021, 09:03:27 »
На мястото на Т1 съм сложил MJ2955, едва се усеща да топли.
« Последна редакция: 18 Март, 2021, 09:08:45 от petarkolev »

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #71 -: 18 Март, 2021, 09:06:08 »
Аз ще ти помагам за ФМ, но трябва да ми кажеш с какви уреди и генератори разполагаш.
За пренастройка, трябва да се сменят сърцевините на вариометрите с възможност дебелите които се съберат.
Новите се изработват от алуминий на струг.
Друго не пипай за сега по ФМ
Благодаря за предложената помощ. Аз съм любител аматьор и имам само мултицети - цифров, Ц4342М и поялник разбира се въпреки внушителната малка работилница и ресурс от елементи. Мога само да те изнервя или разочаровам  ::). Мисля да следвам съветите на колегите от подобна тема за обхвата. Благодаря и на съфорумците, които имаха търпението да се занимават с мене, когато трябваше да се поправи стабилизатора и най вече на NHB.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #72 -: 18 Март, 2021, 13:05:11 »
Не отказвай помощта която rolling_heads ти предлага. Имай предвид, че пренастройката на обхвата на радио с вариометри никак не е лесна задача, особено когато нямаш опит. Той има опит именно с този тунер, та със сигурност ще ти бъде от полза. Действително неприятна подробност е, че без никакви уреди ще стане по-трудно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #73 -: 18 Март, 2021, 13:59:50 »
Не отказвай помощта която rolling_heads ти предлага. Имай предвид, че пренастройката на обхвата на радио с вариометри никак не е лесна задача, особено когато нямаш опит. Той има опит именно с този тунер, та със сигурност ще ти бъде от полза. Действително неприятна подробност е, че без никакви уреди ще стане по-трудно.
Така е трдно е като нямам необходимото оборудване и опит, аз оценявам високо неговото предложение и опита на всички в този форум, но правя за да не му губя напразно времето. Ако прецени какво може да се направи с тези неща които имам ще се възползвам от неговите съвети.
Възникна един допълнителен проблем неочаквано. Единият канал леко шуми и след известно време спира напълно. Като усиля докрай се появява отново. Навежда ме намисълта, че някой транзистор върти номера.
Ще меря по точките дадени на схемата и ще видя къде е проблема. Имате ли предположение някакво.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #74 -: 18 Март, 2021, 20:53:52 »
Много неща може да са, а така описано може да бъде и лош контакт някъде. Прегледай изходните електролитни кондензатори, имал съм лош контакт между кожуха на кондензатора и изводите със МНОГО подобно поведение. В случая не изключвам и възможността да е деградирал германиев транзистор, но чак пък да спира съвсем, знам ли.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |