| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на радио Рапсодия  (Прочетена 8458 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #30 -: 10 Февруари, 2021, 14:30:29 »
Ако не държиш радиото да е автентично, а да си го слушаш- мини на друга концепция. Този захранващ блок е едно от най-куците и недомислени неща, които съм виждал! Направих навремето няколко РАПСОДИИ по следния начин- изрива се първо цялото захранване без трафа. Трафът е с две вторични, слагаш един свестен грец и кондензатори и получаваш двуполярно захранване, от което с два интегрални стабилизатора от типа LM317/LM337, можеш да получиш идеален захранващ блок за един интегрален усилвател с мощност 2х20-30W на канал. Махаш смотаните крушки и си правиш подсветката със светодиоди. Ако ще ползваш оригиналното радио- повтаряш захранващата схема със свестни диоди и стабилизатор от типа 78ХХ- не помня вече колко волта трябваха. И ще получиш сандък със страхотен ретрофасон и много добър звук. И като направиш тези промени- имаш нужното захранване и за УКВ-то от ЕЛИМЕКС. Пак повтарям- ако не си решил да възстановяваш радиото в оригинален вид, а явно не си, щом си започнал замените на германий със силиций. Повярвай, не си струват усилията, които ще положиш, без да знаеш какво те чака на края..... Спомням си, че едната РАПСОДИЯ я въоръжихме с усилвател от порядъка на 2х80W, aма трафа май стърчеше навън. То и радиатор адекватен имаше и се получиха нещата.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #31 -: 10 Февруари, 2021, 14:35:44 »
Благодаря за съветите и вниманието. Решил съм да я възстановя, дори мисля да потърся германиеви транзистори, ако се закучат нещата.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #32 -: 10 Февруари, 2021, 16:55:04 »
https://vikiwat.com/search.html?phrase=%D0%93%D0%A27302
Ето ти транзистори купувал съм от тях за:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6671.msg57751#msg57751

Аз предпочитам оригиналния вид, до колкото в възможен

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #33 -: 10 Февруари, 2021, 18:52:15 »
Оригиналният вид е едно, добрата работа е друго, германиевият звук- трето. Германиевият звук е пълна измишльотина, но има хора, които са убедени, че по-хубаво няма. То има и хора, които вярват, че земята е плоска...
Обаче, германиевият звук е от германиевия усилвател, а стабилизаторът на захранването няма нищо общо със звука. Стабилизаторут дава постоянно напрежение и толкова. Силициевият стабилизатор няма да попречи звукът да си е германиев.
Петре, от измерените напрежения следва КТ837 да е запушен, но явно не е. Просто предполагам, че изобщо не си свързал правилно емитерите, базите и колекторите на транзисторите. За съжаление, от показаните снимки никак не мога да разбера краката на КТ814 към кои точки на платката са свързани. Краката на 2Т6821 не се виждат изобщо, а КТ837 изобщо го няма на снимките. Освен това, номерата на точките на платката не съответстват на номерата в схемата. Това не е проблем, но искам такива снимки, че да мога да разбера от тях всеки крак на всеки транзистор къде е свързан. За КТ837 да видя краката му и какви цветове проводници са запоени на тях, и да знам на кои точки на платката са свързани.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #34 -: 10 Февруари, 2021, 19:00:10 »
На кт 837 са: червен -емитер, син-колектор и бял-база.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #35 -: 10 Февруари, 2021, 19:13:40 »
Гледал съм по схемата, която си ми дал по горе. Има разлика между принципната и монтажната схема при свързването на Т601. Това го четох в темите и на други колеги.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #36 -: 10 Февруари, 2021, 19:16:57 »
Дебелите бял и син са от електролитните кондензатори, тънките син и бял са от кт837.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #37 -: 11 Февруари, 2021, 08:30:36 »
Петре,
На платката белият печат е объркан за Т601. И аз съм чел това някъде в темите.
Ето как трябва да бъде:
143120-0
143122-1

Като гледам последната ти снимка, там КТ814 изглежда обърнат напопъки, при което местата на емитер и база са разменени. Не се вижда хубаво от гайката, но ако транзисторът се вижда на снимката с лицето си, където са му надписите, е обърнат. На гърба му има метална пластина и при руските транзистори гърбът е грубо шлайфан - като в час по трудово обучение. Това, което се вижда на снимката, никак не прилича на гърба.

Отделно, независимо от това, имаш проблем с КТ837. Както ти казах, от напреженията, които си написал - или е дефектен, или и него не си свързал правилно. Не мога да видя как си го свързал, няма снимка. Работата е там, че напрежението на изхода 43В го има, защото точно КТ837 е отпушен - през него протича ток. Дори без товар, ток трябва да тече през R611 и D604, при което R611 трябва хубаво да загрява. Ти каза, че загрява R612, но или грешиш, или означенията на белия печат и там не са правилни. Та, при условие, че напрежението на базата на КТ837 е по-ниско, отколкото на емитера - тоест преходът е обратно поляризиран, няма как транзисторът да е отпушен, ако е здрав и свързан правилно. Понеже силно се съмнявам че е свързан правилно, ще помоля и него да го снимаш...

ПП Да, в белия печат са разменени групите R611-D604 и R612-D605. При което са разменени и по схема стойностите на резисторите. Тоест, резисторът, който загрява е R612, но е със стойност 1К, а не както е в схемата 5.6К
« Последна редакция: 11 Февруари, 2021, 08:52:59 от NHB »

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #38 -: 11 Февруари, 2021, 08:51:25 »
Благодарско за помоща и ангажираността. Спираме до вторник защото едно пътуване предстои. Когато се върна ще пиша и ще снимам транзистора. мисля да купя pnp, от от линка на колегата. Приятен ден.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #39 -: 11 Февруари, 2021, 09:03:01 »
ОК,
Ако ще купуваш - по-добре вземи дарлингтон, примерно TIP126. Така от схемата ще отпадне Т601.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #40 -: 11 Февруари, 2021, 11:32:16 »
А ако не искаш да сменяш всичко германиево със сълиций, се обади на styrshel, да ти изпрати и SFD-та и SFT-та каквито трябва!  ;)

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #41 -: 16 Февруари, 2021, 11:51:25 »
И така, свързал съм транзисторите така:
Т601
Е-R607
K-R604
B-K T602
T602
E-D605, R612
B-R605
K-B T601
T1
E-R612
K-R603
B-E T601

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #42 -: 16 Февруари, 2021, 11:53:47 »
Прилагам още малко снимки, предните вярно не бяха изчерпателни. За Т601 лицето с надписа е към мене.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #43 -: 16 Февруари, 2021, 11:56:50 »
Платката отгоре

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #44 -: 16 Февруари, 2021, 11:58:55 »
Пак отгоре с Т602

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |