| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на радио Рапсодия  (Прочетена 8448 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #105 -: 16 Април, 2021, 19:03:16 »
След смяната на големите кондензатори прекъсването изчезна.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #106 -: 19 Април, 2021, 18:41:33 »
Пак имам въпрос. Когато работи на радио е супер, двата канала са без никакви шумове и работят добре. Когато включа външен източник единия шуми. Прави го и на двата входа, за грамофон и за магнетофон.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #107 -: 19 Април, 2021, 19:42:38 »
Не мога да си спомня точно схемата, но тоя проблем може да идва от две меса- превключвателите радио/ външен източник, по-скоро проблема е в превключвателя за външен източник (замърсени контакти) или във входната част за външните източници. Добре ще е да се третират превключвателите ISOSTAT с контактен спрей, аз ползвам KONTAKT OL на WURTH. Или KONTAKT OS- все забравям кой е контактен спрей, кой е изолационен лак  ???  Имаше случка такава, един колега видял при мен като пръскам потенциометър с контактния спрей. Отишъл в склада, грабнал един флакон лак- на външен вид са съвсем еднакви- и опръскал един касетофон май беше..... Бракувахме го естествено.... :flag_of_truce: Потенциометри, превключватели- нищо не можахме да направим  :empathy2:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #108 -: 20 Април, 2021, 07:13:33 »
Благодаря. Ще прегледам тези неща да видя какво ще стане.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #109 -: 27 Октомври, 2021, 13:55:28 »
Здравейте. Продължавам с Рапсодията с леко прекъсване. Всичко по усилватела работи, няма грешка. Занимавах се с УКВ то. Настроих я на около 10 станции да лови и се полакомих да вкарам повече, но дадох на маса през корпуса на и изгорих транзисторите. Смених ги, дотук добре, после се прецака единия само. Смених и него, но сега като я пусна няма шум а само брум и от време на време стрелката на индикатора отива до края, когато въртя L106. Възможно ли е да има грешка в схемата и да не съм включил коректно транзисторите.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #110 -: 27 Октомври, 2021, 15:14:22 »
Цитат
... и изгорих транзисторите.
Сигурен ли си в това? (Как успя? :crazy:). Защото са в такъв режим (470 Ohm в емитера?, общо захранване: 7V от стаб. с  Д814Д през 120 Ohm?), че и с "късо" при един от електродите им съм сигурен, че трудно би повредил който и да е транзистор. (Е, има напр. всякакви непредвидени ситуации: напр. с "+/-" в базата или високо напрежение няма да останат здрави ...). Измери ги още веднъж, с отчитане на особеностите при измерване на GE транзистори. Защо казвам това? Ако са здрави, най-добре да са си оригиналните. Защото след всякакви замени (дори с еднотипни) ще е необходима бегла/или по-голяма/ пренастройка (заради разлика напр. в h21e и/или междуелектродните капацитети, и др.).

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #111 -: 27 Октомври, 2021, 15:52:35 »
Германиевите транзистори лесно изгарят, то по принцип е живо чудо когато работят...
Петре, ти кои транзистори всъщност опука? тези на тунаера ли? Защото и без тунер изобщо, МЧУ ще дава нормален шум на УКВ. Ако откачиш захранването на тунера, този брум дали изчезва? Ти какви транзистори сложи? Или транзисторите на МЧУ да са изгорели? А на СВ работи ли радиото?

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #112 -: 29 Октомври, 2021, 09:35:43 »
Здравейте отново.......и така, заминаха транзисторите на УКВ блока - ГТ328В и AF 124, които са оригиналните, замених ги с КТ3128А и ВС 177В. Тук за мене е интересното защото втория е npn, а АФ 124 е pnp. Въпреки това радиото си заработи като слънце. След дълго настройване от моя страна на повече станции па замлъкна. И сега имам някакви спомени, че имаше някакви разлики в принципната и монтажната схема и когато ги запоявах тези вторите транзистори гледах само монтажната схема. На СВ и ДВ радиото работи нормално. Приятен ден на всички и весел и слънчев уикенд.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #113 -: 29 Октомври, 2021, 12:26:31 »
......и така, заминаха транзисторите на УКВ блока - ГТ328В и AF 124, които са оригиналните, замених ги с КТ3128А и ВС 177В. Тук за мене е интересното защото втория е npn, а АФ 124 е pnp. ......
BC177B си е pnp.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/16093/PHILIPS/BC177B.html

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #114 -: 29 Октомври, 2021, 18:52:56 »
Да Радко, съгласен съм, грешката е моя. Сложих на мястото на ГТ 328, ГТ3127А. На мястото на AF 124, BC177B. Успях да хвана само три станции, в диапазона от хоризонт до радио 1 рок. Как да увелича чувствителността и да се хванат и останалите радиостанции.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #115 -: 29 Октомври, 2021, 18:59:13 »
Не може така на сляпо да заменяш германиеви транзистори със силициеви,работната точка е друга.Налага се корекция в режима на работа.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #116 -: 29 Октомври, 2021, 22:12:53 »
Петре, рано ти е още за такава работа.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #117 -: 30 Октомври, 2021, 08:13:00 »
Да, съгласен съм не съм съобразил. Ще сменя ВС то с германиев.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #118 -: 01 Ноември, 2021, 15:40:28 »
Смених ги и двата с германиеви. КТ3127А с ГТ308А и ВС 177А с П416. Доста са древни но работи здраво. Не хваща всички станции но съм супер доволен. Сега ще я лакирам и колоните също. Благодаря на всички, които помагаха.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #119 -: 01 Ноември, 2021, 17:09:10 »
Смених ги и двата с германиеви. КТ3127А с ГТ308А и ВС 177А с П416. Доста са древни но работи здраво. Не хваща всички станции но съм супер доволен. Сега ще я лакирам и колоните също. Благодаря на всички, които помагаха.

Правилно си постъпил,КТ3127А също е силициев.Мерак да има опита идва с времето :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |