| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на радио Рапсодия  (Прочетена 8449 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Ремонт на радио Рапсодия
« -: 07 Февруари, 2021, 17:18:02 »
Здравейте. Сдобих се с радио Рапсодия. Реших да си поиграя да вкарам укв то в сегашния фм диапазон. Като я включих работеше само единия канал и се захвана с измерване по точки от схемата на радиото. При докосването на катода на единия диод SFR от захранването сондата се хлъзна и се опря замалко в транзистора Т146, изгоря предпазитела, до тук всичко добре. Преди да изгори предпазитела установих, че напрежението не е 24в. а 42. Свалих захранването сложих силициеви диоди и голямата грешка е, че сложих един 0,5А предпазител и включих радиото. Светнаха лампите на скалата за част от секундата и угаснаха. Предпазитела го порверих беше здрав. Измерих мощния ASZ17 и ГТ2307 двата са си отишли. Реших да сменя всички със силициеви, приготвил съм ги, утре ще е смяната. Според вас може ли да има други изненади. Всъщност после като върнах лентата си мисля, че не съм поставил добре двете дистанционни втулки, които отделят платката от шасито и пропуснах този момент, че на шасито е +, а не -. Благодаря на всички отговорили предварително. Приятна вечер.
« Последна редакция: 07 Февруари, 2021, 17:24:13 от petarkolev »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #1 -: 07 Февруари, 2021, 17:38:40 »
Ако искаш, виж какви изненади натвори моята Рапсодия.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #2 -: 07 Февруари, 2021, 17:50:48 »
Четох доста и от твоята тема (:. Доста се надявам да е само това което мисля, но ще видим.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #3 -: 07 Февруари, 2021, 19:01:05 »
Рапсодията има стойност заради германиевия усилвател, като смениш транзисторите със силициеви я съсипваш. :hi:
Относно преработката на радиото за 88-108мхц, бих споделил че аз отдавна се  отказах от това упражнение за радиата , вграждам един модул - блутут приемник за 3лв и когато съм наблизо си пускам което искам радио или  песен. :writer:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #4 -: 07 Февруари, 2021, 19:35:18 »
Изненади едва ли ще има,ще има проблеми.Не може да сменяш германиеви транзистори със силициеви без да подбереш наново режима им.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #5 -: 07 Февруари, 2021, 21:44:53 »
вграждам един модул - блутут Може ли кажеш какъв е този модул и къде го поръчваш. Имам поне три радиа,които се нуждаят от такова нещо.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #6 -: 08 Февруари, 2021, 07:08:43 »
Аз на един Респром РМС 323 съм вградил такъв, доволен съм. Елимекс има едни магазини за електроника, че от тях.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #7 -: 08 Февруари, 2021, 08:06:39 »
   Благодаря! Желая ти успех с Рапсодията, прекрасен звук вади.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #8 -: 08 Февруари, 2021, 10:16:21 »
Не се плаши от Фишер, в германиевите транзистори няма кой знае каква магия, която да прави радиото безценно. Замяната със силициеви е възможна, но както ти е казал колегата lz2xl не става директно - сваляш единия, слагаш другия. Трябва си разбиране, където трябва може да се наложи да се промени режима, може да се наложи да се поставят кондензатори с малък капацитет за предотвратяване на самовъзбуждане, защото често силициевите транзистори които слагаш са доста по-бързи. Та манипулацията става, ако имаш опит и знаеш какво да очакваш!
По-интересния въпрос е с пренастройката на УКВ тунера. Проблема при Рапсодия е, че настройката не става с променлив кондензатор а с вариометри. Това затруднява пренастройката. Необходима е механична модификация на конструкцията на вариометрите, за да се покрие съвременния по-широк обхват. В пренастройката на тунери с вариометри опит има колегата rolling_heads, предполагам, че ще се включи в темата и ще даде съвети как става точно при Рапсодия.
Вграждането на bluetooth и други модули някак не ми пасва на моята логика. Не е като да няма от къде да слушам радио и музика, та да го правя през нескопосания НЧУ на Рапсодията. Чара на това радио е да си приема станциите от ефира, па да ти стане готино като чуеш как работи дискретния стереодекодер и т.н. та за мен там е смисъла. Но пренастройката на този тунер определено си иска определен опит.
Успех, стискам палци всичко да стане идеално!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #9 -: 08 Февруари, 2021, 11:26:49 »

Вграждането на bluetooth  модул има своя чар тъй като дава шанс на радиото да работи в разнообразни условия.Примерно ако е монтирано на село, на вилата където няма добър обхват  .Представете си,че сте в  в приземна механа  и сте група с лечебна цел поемаща спиртни лекарства/противоковидно/  - при наличие на радио с модул всеки  от компанията може да избере станция  или смени музикалния фон с БГрадио, Енерджи или блага чалгица с Веселина.
Поствам снимка  на модула и линк с надеждата, че съм в контекста на темата.
https://www.aliexpress.com/item/32961053585.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1aaf67bafZjkDG&algo_pvid=fc60947d-cffc-49e4-b64c-6275c13784c2&algo_expid=fc60947d-cffc-49e4-b64c-6275c13784c2-0&btsid=0b0a555516127749893685096e61e7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #10 -: 08 Февруари, 2021, 11:44:36 »
как се свързва в "Рапсодия" след като при нея + е на корпус?

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #11 -: 08 Февруари, 2021, 12:29:31 »
   Благодаря! Желая ти успех с Рапсодията, прекрасен звук вади.
Благодаря. Ще направя всичко възможно да проработи.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #12 -: 08 Февруари, 2021, 12:31:21 »
Не се плаши от Фишер, в германиевите транзистори няма кой знае каква магия, която да прави радиото безценно. Замяната със силициеви е възможна, но както ти е казал колегата lz2xl не става директно - сваляш единия, слагаш другия. Трябва си разбиране, където трябва може да се наложи да се промени режима, може да се наложи да се поставят кондензатори с малък капацитет за предотвратяване на самовъзбуждане, защото често силициевите транзистори които слагаш са доста по-бързи. Та манипулацията става, ако имаш опит и знаеш какво да очакваш!
По-интересния въпрос е с пренастройката на УКВ тунера. Проблема при Рапсодия е, че настройката не става с променлив кондензатор а с вариометри. Това затруднява пренастройката. Необходима е механична модификация на конструкцията на вариометрите, за да се покрие съвременния по-широк обхват. В пренастройката на тунери с вариометри опит има колегата rolling_heads, предполагам, че ще се включи в темата и ще даде съвети как става точно при Рапсодия.
Вграждането на bluetooth и други модули някак не ми пасва на моята логика. Не е като да няма от къде да слушам радио и музика, та да го правя през нескопосания НЧУ на Рапсодията. Чара на това радио е да си приема станциите от ефира, па да ти стане готино като чуеш как работи дискретния стереодекодер и т.н. та за мен там е смисъла. Но пренастройката на този тунер определено си иска определен опит.
Успех, стискам палци всичко да стане идеално!



С УКВ то задължително ще си поиграя да го вкарам в 88-108. Това беше първоначалния замисъл, преди да изгоря транзисторите.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 291
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #13 -: 09 Февруари, 2021, 15:44:55 »
След смяната на транзисторите грее R612 и измервам 42 волта на точката къде трябва да е 24, 8 волта също ги няма. А на Д605, 36 волта.
« Последна редакция: 09 Февруари, 2021, 15:53:47 от petarkolev »

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Ремонт на радио Рапсодия
« Отговор #14 -: 09 Февруари, 2021, 15:49:37 »
Ако искаш прочети и моята тема:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=14039.0

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |