| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Маркировка на SMD електролитни кондензатори  (Прочетена 4179 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #30 -: 21 Януари, 2021, 08:15:19 »
Да бе. На някоя по хилава платка така ще насуче пистите, че  :master2:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #31 -: 21 Януари, 2021, 13:47:28 »
Мисля че го бях гледал баш това видео и аз така ги махам ефективно е. Защото преид, да го гледам, разпояването е кошмар  пистите се скъсаха :( Даже той го споменава защо е така, заради потеклият електролит връз спойките.  :master2:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #32 -: 21 Януари, 2021, 14:33:33 »
Не е само той :) Adrian - собственикът на този канал https://www.youtube.com/channel/UCE5dIscvDxrb7CD5uiJJOiw - прави същото. Аз не рискувах и се мъчих с поялника. Наистина е голяма занимавка. Дори разлепих една пластина, но не беше фатално.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #33 -: 21 Януари, 2021, 17:27:24 »
Това, че въпросните кондензатори изглеждат еднакво не означава абсолютно НИЩО. Колегата lz2xl най-вероятно има в предвид доста по-новите полимерни кондензатори с твърд електролит, които не се разтичат.

Нещо такова,китаеца така беше писал полимерни електролитни кондензатори,и сега като гледам на линка че не се препоръчва повторно разпояване и запояване.Нещо което е малко необичайно,но явно има защо.Да оставим споровете.То тука възниква въпроса,а как да ги мерим без да ги вадим.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #34 -: 21 Януари, 2021, 22:22:55 »
То тука възниква въпроса,а как да ги мерим без да ги вадим.

Ето с такива примерно :) ма да скъпи http://www.electronicrepairguide.com/esr-meter.html

Активен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #35 -: 21 Януари, 2021, 22:34:27 »
Аз имам един руски уред за измерване на капацитет и ESR на кондензатори - ESR micro V3.1, и в повечето случаи с него проверявам електролитните кондензатори без да ги разпоявам, и откривам много бързо империалистите, особено като поработиш известно време с него, и вече имаш нюх кога измервания кондензатор има още хляб, и кога е негоден. Е, понякога се налага и разпояване на измервания кондензатор,но в повечето случаи това не се налага.
Просто ми е незаменим помощник. Този е доста стар модел, руснаците имат и по-нови разработки.
https://xn--b1afkjap0i.xn--p1ai/p292415608-izmeritel-emkosti-esr.html

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #36 -: 21 Януари, 2021, 23:18:22 »
Като го гледам на видеото как ги вади като зъболекар развалени зъби,те после едва ли стават за нещо.Не че са скъпи,стотинки са,но ако трябва да мериш всички си е разход.Полимерните се вадят,сега пробвах на една платка,освен това на видеото като че ли не са лепени с лепило към платката,в новите машини където пистите са по 0.2 03. мм ако така ги вадиш пиши пиши я платката за скрап.Особено с тоя китайски припой без олово ще е касаплък.Отдолу ако са и лепени ще е зор.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |