| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Маркировка на SMD електролитни кондензатори  (Прочетена 4190 пъти)

0 Потреб. и 10 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #15 -: 18 Януари, 2021, 15:58:54 »
Аз пък не мога да разбера каква е драмата с тези кондери...
Купи си нови от Комет https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8141/
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #16 -: 18 Януари, 2021, 22:00:25 »
Няма драма, просто искам да си изясня енигмата с маркировките и ако кондензаторите, които вече имам са старо производство както явно се оказва, няма да ги слагам. Вече поръчах танталови SMD.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #17 -: 18 Януари, 2021, 22:16:08 »
то ако не са ползвани, няма да протекът толкоз бързо, аз имам от тия българските КЕА чисто нови в пликче и не са мръднали ,ползвам си ги тук там :)

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #18 -: 19 Януари, 2021, 10:28:19 »
Благодаря на всички за отговорите! Вероятно няма да има проблем в близките години с тези SMD-та, които имам, но реших да сложа танталови SMD.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #19 -: 19 Януари, 2021, 17:52:02 »
В голяма грешка си, този тип кондензатори ги има баш от 91ва, попадал съм на такива, протекли  :(

Сложи една фотка на платка от 1991 г с такива протекли кондензатори да видя че ми стана интересно,то да се приказва много всеки може.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #20 -: 19 Януари, 2021, 20:52:58 »
Ето снимка на моята. Компютърът е Mac SE/30 от 1989.

142067-0

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #21 -: 19 Януари, 2021, 22:53:39 »
Не очаквах че има такива от време оно :) Е дължа ти една бира :drinks:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #22 -: 20 Януари, 2021, 08:12:18 »
Аз видях за пръв път такива кондензатори между 2006 и 2008 когато си купих поредния компютър. Но очевидно ги има още от 80-те :)  :drinks:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #23 -: 20 Януари, 2021, 10:28:32 »
Сложи една фотка на платка от 1991 г с такива протекли кондензатори да видя че ми стана интересно,то да се приказва много всеки може.

Подири у тубата, Sega CD model 1
Там конкретно платката е от 1991 и не качествените им SMD електролитни кондери дето са им слагали са известни с протичането. Аз при ме е вече ги смених, няма смисъл да ти снимам. Като си неверник, виж из нета. А както каза автора на темата, че дори от 1989та иам такива SMD електролитни кондензатори, което говори че технологията е дори по-стара

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #24 -: 20 Януари, 2021, 18:16:56 »
Аз видях за пръв път такива кондензатори между 2006 и 2008 когато си купих поредния компютър. Но очевидно ги има още от 80-те :)  :drinks:
И аз ги гледах в телевизори от по новото поколение,интересно че на места съм ги срещал като полиестерни електролитни кондензатори,каквото и да означава това :) Някаква китайска мода или продавач който не знае какво продава и като нормални електролитни кондензатори.
Гледах на Fujicon маркировката ,най отгоре CS или CK температурен код,под него стойността и на третия ред работно напрежение.Съответно 85 и 105 градуса.Друг производител Samwha,най горе е капацитета под него работно напрежение и най долу код за партидата.При Panasonic маркировката е като на Samwha.Явно няма задължителни условия.

Подири у тубата, Sega CD model 1
Там конкретно платката е от 1991 и не качествените им SMD електролитни кондери дето са им слагали са известни с протичането. Аз при ме е вече ги смених, няма смисъл да ти снимам. Като си неверник, виж из нета. А както каза автора на темата, че дори от 1989та иам такива SMD електролитни кондензатори, което говори че технологията е дори по-стара

Ти македонец ли си бре  ;) тоя въпрос вече го изяснихме с digi2577 чети по горе.Успокой се малко :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #25 -: 20 Януари, 2021, 20:15:45 »
Ти македонец ли си бре  ;) тоя въпрос вече го изяснихме с digi2577 чети по горе.Успокой се малко :)

Понеже съм от мобилен отговорих преди да видв, че сте писали и си се убедил в грешката си. Общо взето иззбързах с коментара като парле пред майка  :D досущ като тебе хаха  :rofl:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #26 -: 20 Януари, 2021, 20:39:51 »
Споко бе човеко,и аз си мислех че са нови някакви.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #27 -: 20 Януари, 2021, 22:17:07 »
Това, че въпросните кондензатори изглеждат еднакво не означава абсолютно НИЩО. Колегата lz2xl най-вероятно има в предвид доста по-новите полимерни кондензатори с твърд електролит, които не се разтичат. Първоначално ги бях видял в скъпите модели дънни платки, нe помня кога, може и да е било преди 10-тина години. Водеха ги още Solid State Capacitors. Ето тук има малко информация, не зная доколко е актуална:

https://en.wikipedia.org/wiki/Polymer_capacitor

За по-точна информация, може да се прегледат справочните данни на Sanyo, Panasonic и др.
А това по снимките от 90-те години са си най-обикновени тъпи електролити за SMD монтаж и е съвсем нормално да си се скапват от високите температури и токове с които ги тормозят  ???
Така, че фамикомчо, не се произнасяй толкова авторитетно без да си сигурен :drinks:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #28 -: 21 Януари, 2021, 00:32:20 »
А това по снимките от 90-те години са си най-обикновени тъпи електролити за SMD монтаж и е съвсем нормално да си се скапват от високите температури и токове с които ги тормозят  ???
Така, че фамикомчо, не се произнасяй толкова авторитетно без да си сигурен :drinks:

Хаха НККъкчо, изразих се щото съм сигурен какво свалих от къде и кога е. И точно както ти казваш та, тия са си скапани текливи смръдливи кондери на SMD монтсж, кой е твърдял нещо по-различно?

Неактивен roumenvelev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
Re: Маркировка на SMD електролитни кондензатори
« Отговор #29 -: 21 Януари, 2021, 04:43:45 »
Ето как се демонтират старите...


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |