| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650  (Прочетена 4888 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #60 -: 09 Февруари, 2021, 17:34:50 »
Що Драгане такава скука при теб? Казваш, че започваш и накрая го свършваш и то, както трябва! И никакви изненади?!... :D
Браво и честито! И доколкото знам имаш и други? Кога ще видя "серия" Тулан-и? :bravo:
0888981645, 072365106

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #61 -: 09 Февруари, 2021, 17:35:30 »
Радост, за очите.    :bravo:

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #62 -: 09 Февруари, 2021, 17:43:55 »
Що Драгане такава скука при теб? Казваш, че започваш и накрая го свършваш и то, както трябва! И никакви изненади?!... :D
Браво и честито! И доколкото знам имаш и други? Кога ще видя "серия" Тулан-и? :bravo:
Благодаря бай Слави.
Истина,е че имам доста Тулани и все се заричам да спра,да ги събирам.
Ядосвам се когато работя по тях,сменям проводниците с разрушена изолация и запоявам кондензатори и елементи директно на шасито за ооето е необходимо 100вата поялник.Особенно на финала,когато трябва да се монтира шасито /на една страна вкарване/ в кутията.Не става  без да натиснеш оста на потенциометъра за да го вкараш в отвора на кутията ,който е незнайно защо  с 15мм диаметър и пак не стига.А ако трябва да вадиш от цоклите  лампите ЕСН3,ЕF9,ЕМ1,ЕВС1 може и зорлем да ги повредиш и да отделиш цокъла от балона!!!.
Но истината е ,че са стабилни и тръгват без много манипулации.И радостта е когато го видиш завършено и със затворена кутия.
Няма регулиране на бобини и МЧФ.
В скоро време ще покажа снимки на малките Тулани модели 141 в батериен и мрежов вариант.
« Последна редакция: 09 Февруари, 2021, 17:55:10 от dragan »

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #63 -: 09 Февруари, 2021, 17:55:29 »
Браво Драгане,
Отново радост за душата и очите. :good:
Има ли нещо общо схемата на Комфорт_а с Камер_а.
Тук съм пуснал една примерна схема, като съм гледал от твоето шаси. Ако можеш провери дали има нещо общо с истината.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #64 -: 09 Февруари, 2021, 18:13:57 »
Здравей Любо
Имах голям проблем около галетния превключвател .Мрежа от проводници с рушаща се изолация.Каквото пипнеш се разпада.
Радиото тръгна на СВ и на ДВ но нямаше живинка на КВ.
На КВ не искаше да работи .Помислих че има някаква грешка защото ти си публикувал две схеми с ЕСН3 и ЕСН4.
На схемата с ЕСН4 от променливия кондензатор към 1-ва решетка тръгва съпротивление 56 ома.И при мен е така и си помислих ,че трябва да сложа ЕСН4.
Помислих си,че вместо ЕСН4 са поставили ЕСН3,но разпайката около  цокъла  съответства на ЕСН3 .
В предниото писмо писах ,че радиото беше с 2 лампи ЕСН3.Разпайката на втората лампа ЕСН3 съответстваше на EF9 и аз поставих такава .
Случайно допрях с пинсета клема 2 на галетатата и радиото оживя. Не можах да открия проблема .
Вероятно има някакво прекъсване на бобината  от входния кръг на КВ оградено с червено.
За да изляза от положение свързах клема 2 от галетата с един кондензатор 200рф/зелен цвят/ към антенния вход и радиото си заработи.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #65 -: 09 Февруари, 2021, 18:50:18 »
Радост, за очите.    :bravo:
Здравей Петко
Вече и ти имаш Тулан.
Успехи при ремонта и  реставрацията.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #66 -: 09 Февруари, 2021, 19:15:12 »
 :good:

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #67 -: 09 Февруари, 2021, 20:38:25 »
 :good: Много хубав е станал , поздравления !
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Възстановяване на радиоприемник TULAN 650
« Отговор #68 -: 09 Февруари, 2021, 20:48:56 »
Благодаря Лъчо.
Тази вечер говорих по телефона с Л.Божков относно публикуваната от него схема на Тулана,която ми много  помогна  при извършването на ремонта.Ще споделя нещо лично.
С Любо Божков се познаваме отдавна и сме съвипускници /випуск 1974г/от елитния електротехникум М.В Ломоносов-гр.Г.Оряховица.Той бе от паралелката със специалност електроавтоматика, а аз от паралелката  ел.мрежи и централи.Подновихме контактите си покрай форума.
Ако радиото беше попаднало в неговите ръце или в ръцете на Валери радиото може би щеше да изглежда значително по-добре.
Тази вечер пробвах радиото на КВ в периода от 19:30 до 20:30 часа.Радиото има  висока чувствителнст и чисто приемане в диапазона от 27-35 метра.
Съжалявам,че не мога да направя видеоклип.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
36 Отговора
2845 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2021, 21:41:39
от slavi

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |