| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радио ЛИРА 68  (Прочетена 1468 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
радио ЛИРА 68
« -: 07 Януари, 2021, 01:00:17 »
Здравйте,
това радио го показах в темата с колекциите ми ...
Та днес го отворих за да сменя EL84 , прави ми впечатление че като загрее звука се влошава значително ...

Късмет ли е не знам , но точно като му махнах капака и го пуснах захранващия резистор отиващ към бушона започна да се прави на бенгалски огън  :D  Махнах го и сложих два по 10 ома да се разпределя температурата (оригиналния беше 27 ома ) .

Та по темата , викам дай да го включа на радио да видя какво ще хване . Първоначално абсолютно нищо  :D  Забелязах че пластиката превключваща м/у ФА и външната антена липсва (гетинаксовата свързана с бутона)... Ако някой има моля да пише на лични , мога да пратя и снимки . За проба взех от друго радио . Естествео като я сложих си заработи супер .

Изключително много ме впечатли че само с феритната антена , без външна в панелен блок хвана БНР Хоризонт и още към 10 чужди станции  :)   .
 Проблема ми е с УКВ . Спомням си преди хващаше поне  2-3 станции чисти , сега с външна антена получавам на няколко места само много силен бръм. Звучи сякаш радиото навлиза в осцилация и като го оставя става още по силна ... Някакви идеи ? Нямам голям опит с радиата  :blush:

През някъде около две -три минути  станцията намаля почти до нула , но след 10 секунди  си се усилва ... Не знам и това на какво се дължи (на СВ) :help:
« Последна редакция: 07 Януари, 2021, 01:05:23 от kortex »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #1 -: 07 Януари, 2021, 08:39:10 »
Не разбрах кой резистор си сменил.
Посочи го схемата.
Според мен имаш кондензатори за проверка.
измери напреженията на лепите и ще разберем кой кондензатори са повредени.
УКВто трябва да се пренастрои защото е на стария обхват.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #2 -: 07 Януари, 2021, 08:50:06 »
Това е гасящия резистор свързан последователно към първичната намотка на мрежовия трансформатор.Този резистор се появи много по късно в схемното решение на приемника "Мелодия10"

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #3 -: 07 Януари, 2021, 09:12:17 »
Значи този резистор е защита по ток и щом е изгорял, значи има натоварване някъде.
Kоrtex имаш проблем, трябва да се търси повредата

Активен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #4 -: 07 Януари, 2021, 09:12:22 »
Това е гасящия резистор свързан последователно към първичната намотка на мрежовия трансформатор.Този резистор се появи много по късно в схемното решение на приемника "Мелодия10"

Точно , свързан е последователно и с  бушона . На схемата го няма .

За кондензаторите - всички които ги видях че не са дискови , основно в НЧУ усилвателя както и електролитите са сменени

Значи този резистор е защита по ток и щом е изгорял, значи има натоварване някъде.
Kоrtex имаш проблем, трябва да се търси повредата

Стария резистор беше много малък и доста потъмнял от температурата ... Новите нито се загряха , нито се появи някаква друга повреда .Може и да му е дошло времето , знам ли ... Ще измеря и консумацията по късно да сме сигурни .

М/у другото благодаря за схемата , не можах да я намеря  :drinks:

Преди време се бях заирал с УКВто ... Видях че с няколко оборота настройка на УКВ модула обхвата се ,,качва,, малко нагоре и успява да хване 3-4 дори 5 станции чисти . Това беше преди години и работеше , сега обаче получавам само нещо като осцилация  и звучи доста дразнещо ...
Това е само на УКВ , другите честоти работят, поне малко ...
« Последна редакция: 07 Януари, 2021, 09:22:20 от kortex »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #5 -: 07 Януари, 2021, 09:27:01 »
Може да се разстроили МЧТ. Трябва да се проверят с генератор. А укв'то с честотомер

Активен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #6 -: 07 Януари, 2021, 10:35:58 »
Ха ,много интересно как ще се растрои само от стоене но предполагам че има логика щом не работи ...
Мога да пробвам със смяна на лампата , но ако не е от нея няма да мога да го направя сам ... Нямам апаратура , ще трябва да търся някой за помощ  ;)

Добре , да направя това което мога поне докато съм го раглобил . Основно с грамофона ... Трябва да му оправя тежестта , май беше с пружина отзад на рамото която трябва да се натегне ... 

От къде мога да взема диамантена игла за тези китайските дози ? Моята е обикновена и съм навъртял три пъти повече часове от колкото е предназначена да просвири  :D . Само игла ме интересува ако има някъде , аз не успях да намеря в някой тукашен сайт или магазин ...

Активен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: радио ЛИРА 68
« Отговор #7 -: 07 Януари, 2021, 18:37:37 »
Измислих го  :D

Намерих една стара рука доза с диамантена игла . Дозата е унищожена - не работи ...Отрязах иглата и я сложих на мястото на китайската . Като чух как звучи ... Малеее ... Коренна разлика , направо като чисто нова  :D  Оправих и тежестта на рамото - и това оказа влияние , звука се подобри още . Това вече е готво ,супер стана .

За радиото , смених ECC85 . Звука на УКВ дойде , но много слабо - едва се чуваха станциите ... Ударих му една настройка на слух и живна  8)  . Някъде 6-7 станции хваща сега , толкова правеше и преди и за като без УКВ приставка в същност е доста добре според мен . Особено с 2 метра кабел само . Останалите честоти са само на  феритната .


Ето клип как звучи , грамофона не се сетих да го запиша ...  :drinks:
Мале по 3 секунди се застоях на станция и веднага ми изписа че ми е блокиран клипа заради авторски права ... Направо са се побъркали  :D

« Последна редакция: 07 Януари, 2021, 18:54:27 от kortex »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |