| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на радио Пионер  (Прочетена 3391 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Ремонт на радио Пионер
« -: 05 Януари, 2021, 22:53:32 »
Здравейте,

Захванал съм се да възстановя радио Пионер P-IV-54-1. Смених цоклите на лампите, тъй като оригиналните бяха счупени и сложих кондензатор 5600 pF на първичната намотка на трафа, тъй като такъв липсваше, а на схемата е показано, че трябва да има. При първото пускане установих, че се чува трептящ звук, наподобяващ пищене, който се усилва с усилване на звука и заглъхва при намаляване на звука. В това видео съм снимал проблема:

Някой има ли идея каква може да е повредата?

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #1 -: 05 Януари, 2021, 23:29:06 »
Колега,провери кондензаторите, които си сменял. Да не би някой пико да е станал нано. Типичен Motorboating.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #2 -: 05 Януари, 2021, 23:38:33 »
Кондензатори все още не съм сменял. Само сложих, както казах, 5600 пико на първичната на трафа, защото липсваше. Кои кондензатори да проверя?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #3 -: 05 Януари, 2021, 23:59:11 »
Със сигурност всички неполярни са си завишили стойноста поне двойно  :)   .  Електролита е добре , не се чува бръм . Смени дзифтовите , няма смисъл да ги проверяваш даже  :drinks:

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #4 -: 06 Януари, 2021, 00:05:20 »
Благодаря. Очаквах и аз, че ще се наложи да сменя асфалтовите, но реших първо да питам и ако не се налага да не ги пипам. С какъв тип кондензатори ще ме посъветвате да ги сменя?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #5 -: 06 Януари, 2021, 00:24:55 »
Каквито успееш да намериш . Казват че дисковите кондензатори си променят стойностите спрямо температурата . За радио обаче това не е много критично , може да се сложат и такива ...
Гледай само да не объркаш някоя стойност , примерно на мястото на 0,01 да сложиш 0,1 и т.н.т  :)
« Последна редакция: 06 Януари, 2021, 00:34:16 от kortex »

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #6 -: 06 Януари, 2021, 23:51:58 »
В книгата на Пецулев има дадени два варианта на схема на Пионер P-IV-54-1. Моят приемник има елементи и от двата варианта, обичайно ли е това? Например стойностите на резистора и кондензатора между филтровите кондензатори 32uF и маса отговарят на тези от втори вариант (150 ома и 30 uF) докато в останалата част схемата по-скоро следва първи вариант. Също така не ми е ясно защо във втори вариант филтровите кондензатори 32uF са свързани обратно на първи вариант - с минус към анода на лампите. Грешка ли е това или си има причина?

И също относно асфалтовите кондензатори - до колко е важно при смяната да се сложат кондензатори със същото работното напрежение? Струва ми се, че не е необходимо да слагам кондензатори 1200-1800V, каквито са старите.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #7 -: 07 Януари, 2021, 00:42:56 »
Първо за кондензаторите . Знаеш ли защо са слагани с доста по високи работни напрежения ? -Първо защото най вероятно просто такива е имало  :D . Второ защото както е извесно като включиш приеник с подобна схема преди да са истинали лампите  се създава ,,токов удар,,. Съответно частите ако не могат да го издържат се поврежда нещо-  най вече лампите . Имай го в предвид .
Дисковите кондензатори , поне повечето са за над 1 кВ , така че не се притеснявай за това :)

За схемите , правено е кой  както му падне . Много пъти съм се убеждавал . Не винаги е едно и също .
Пример - на телевизора ми опера 1 половината схема за ВО  е направена по схема за опера 3 ... Това не е грешка , но ако те драни можеш да го оправиш. Най вероятно и така ще работи ...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #8 -: 07 Януари, 2021, 08:43:38 »
Ganz опитай да запазиш автентичния вид на радиото. Пъхни в старите тръбички на кондензаторите нови кондензатори.
Спазвай и оригиналния монтаж. Вариантите на пионер са повече от 5. Не знаем кой е твоя.

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #9 -: 07 Януари, 2021, 09:15:52 »
Да, и аз планирах така да направя. Има ли правилен начин да се "изпразнят" старите кондензатори?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #10 -: 07 Януари, 2021, 09:23:58 »
Нагряваш ги със горещ въздух и издърпваш.
когато ги затварям уплътнявам около кондензаторите със салфетка и после заливам със зифта. Използвам друг поялник, с който не запоявам, защото прегаря човката.
Дискови кондензатори няма да влязат в тръбичките. Ще трябва да ползваш други. Напрежение 250V на кондензаторите е достатъчно.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #11 -: 07 Януари, 2021, 09:56:45 »
E да , ако ще слагаш новите в старите - дискови просто няма да влязат в тях :)
Има един модел цилиндрични кондензатори , може от тях да се опиташ да намериш . Те вече ще влязат супер .

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #12 -: 13 Февруари, 2021, 20:35:22 »
Здравейте, бавно продължавам с възстановяването на Пионера.
Смених всички асфалтови кондензатори с полиестерни MKT 1813. Тъй като не приемаше нищо на КВ, следвах написаното в темата Радио Пионер на Спас и откачих L4 (синята бобина, отбелязана на прикачената снимка). Добавих и резистор 4,7 kOhm, който оригинално липсваше. Появи се някакво приемане на КВ, но чувствителността на СВ падна. Успявам да приема само радио Кошут 540 kHz, което прочетох, че се излъчва от предавател 2000 kW. В моето радио има кондензатор 47 pF (или 470, не е ясно) паралелно на тример кондензатора във входния кръг, който липсва в класическата схема на радиото. Също така не съм сигурен стойността на резистора между L1 и маса дали трябва да бъде 4,7 или 47 kOhm.

Моля за някакви насоки дали се движа в правилна посока.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #13 -: 14 Февруари, 2021, 08:17:08 »
Насоките са:
1.Настройване на МЧТ на 468kHz
2.Настройване на хетеродина в съответния обхват
3.Спрягане на входните кръгове

Това се прави със сигнал генератор и честотомер.
Чак тогава може да помислиш за промяна в схемата на входните кръгове.

Неактивен Ganz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Ремонт на радио Пионер
« Отговор #14 -: 23 Февруари, 2021, 19:58:09 »
Заех се с настройката на МЧТ, но както се вижда от приложената снимка, има изкривяване на изходния сигнал. Модулирания ВЧ сигнал подавам директно на g1 на хептода на UCH21, а изходния сигнал следя с осцилоскоп на говорителя. Изкривяването не се влияе от положението на потенциометъра. Размених двете UCH21, но нямаше промяна.
1. На какво може да се дължи това изкривяване
2. Бихте ли дали съвет как да установя дали хетеродина генерира в съответния обхват и ако не, как да се настрои

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |