| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио незнайна марка  (Прочетена 4203 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен faraon4eto

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: ВРАЦА
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #15 -: 30 Декември, 2020, 21:30:44 »
Детето гледа детско филмче Пейс Патрул ако имате проблем на Пейс Патрул се обади да те избави от беди. :drinks: :drinks: :drinks:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #16 -: 31 Декември, 2020, 09:05:56 »
Да разбира се  faraon4eto веднага удари едно рамо лампа и цокъл са намерени.    :hi:  :D

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #17 -: 31 Декември, 2020, 17:31:56 »
 :D :D    :drinks:

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #18 -: 01 Януари, 2021, 07:10:19 »
Здравей колега.
Ето една наша схема от "онова време" с EF6 и EL3 лампи. Само трябва да смениш изправителната лампа. Макар, че аз линеен приемник, както и какъвто и да е друг български довоенен приемник с EZ изправителна лампа не съм срещал.
Дано да съм помогнал. :drinks:
« Последна редакция: 01 Януари, 2021, 07:20:54 от dido »

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #19 -: 01 Януари, 2021, 07:40:45 »
Само да добавя, че като гледам оригиналните части и то кондензатора който е в сантиметри за мене това радио е произведено в периода 1936-1939 година и още по малко вероятно е да е с EZ. Най вероятно щом е само с едно напрежение от 6,3 Волта(за мене е странно да няма второ ниско 5 волта или друго напрежение) да са използвали американската 84 или 6Z4. И от двете е имало внос по онова време.
Само ще добавя като куриоз, че ми попадна българско довоенно радио с 2,5 волта отопление на изправителката и се оказа, че са използвали американската 82 лампа. И в момента в който е изгоряла, радиото е станало за украшение :)
« Последна редакция: 01 Януари, 2021, 08:06:18 от dido »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #20 -: 01 Януари, 2021, 08:21:44 »
Благодаря, за схемите ще помогнат. Трансформатора  вади две напрежения по 6,3 волта и две по 408 волта предполагам че като се натовари ще падне малко. Избрах тази лампа заради цокъла и отоплението. Отворих каталога и тази ми се видя приемлива. Не знам какви са слагали за този период. Но пък я намерих чисто нова. Тези  84 и   6Z4 ги дават за 350 волта.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #21 -: 08 Януари, 2021, 17:04:01 »
Здравейте, колеги ако може малко помощ  от, по знаещите. Става въпрос за електролитите доста са възрастни и не искам да ги повредя. Единия по новия от 38г. се възстановява макар и бавно, постепенно увеличавам напрежението защото вдига голям ток и загрява. По старият от 35г. все още не съм пробвал, но ме притеснява че е текло електролит. Конструкцията е странна и си мисля, че трябва да има гумено уплътнение което липсва. Въпроса е какъв евентуално може да бъде електролита ако се наложи доливане.  Със такъв от нов кондезатор дали ще стане или ще се получи нежелана реакция.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио не знайна марка
« Отговор #22 -: 08 Януари, 2021, 18:47:39 »
Мдаа, старите Хидри. Прекрасни са като визия на корпуса, но мнението ми е, че е най-добре да вградиш по добър начин в техния корпус нови. Най-малкото нямам опит в реставрация на електролитни кондензатори, и за мен е твърде рисково да ги възстановяваш. Представи си, че даде утечка когато не му е времето и вземе та се взриви в радиото, или опече мрежовия траф, или кенотрона или всичко едновременно?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #23 -: 08 Януари, 2021, 19:24:16 »
Ще ги подържа няколко дена под напрежение пък да видим. От българските вече няколко са минали процедурата държат се перфектно.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #24 -: 21 Януари, 2021, 09:09:06 »
Здравейте,отново почти съм готов с шасито и елементите. След като свалих боята  се оказа че шасито е калайдисано. Реших да го оставя така само до калайдисах някои места с нарушено покритие142105-0. Резисторите не са с променени параметри, поставих нови изводи и малко боя. Хартиените кондезатори са преработени с нови, електролитите се възстановиха.  Променливите донастройващи също са преработени, наложи се подмяна на деилектрика. Говорителя получи нова боя и мембрана.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #25 -: 21 Януари, 2021, 09:19:41 »
Електролитите не са като оловен акумулатор да го доливаш. Изсъхнат ли веднъж край,  само смяна с нови. Ами аз в корпуса на стария слагам нови като гледам колкото е възможно новите да са със запас от напрежение. Е според обема се нагаждам и така. Риск един електролитен кондензатор да се повреди има винаги. А и винаги стареят и след ен време така и така ще се повреди един електролитен кондер.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #26 -: 21 Януари, 2021, 09:29:22 »
Започнах да сглобявам, но реших да направя малко промени. Сложих двата променлеви един под друг. То шасито е променяно многократно в годините, имаше следи че цоклите на лампите някога са били монтирани на други места. На самото шаси имаше изрисувано лого с молив може би. Ако някой го разпознае да изкаже мнение.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #27 -: 21 Януари, 2021, 09:31:15 »
Има електролитни кондензатори в които има електролит, когато се разклатят се чува. Лично аз съм разглобявал такива кондензатори, само на Филипс съм срещал, в тях има, четох някъде, борна киселина. Едва ли обаче се долива такъв електролит в тях.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #28 -: 21 Януари, 2021, 09:33:48 »
След възстановяването ги оставих седмица под напрежение държат се перфектно. Не съм доливал при процеса се възстановява окисния слой на един от полюсите.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Радио незнайна марка
« Отговор #29 -: 21 Януари, 2021, 20:43:05 »
Днес посетих колегата Пеко в чирпан  и видях на живо радиото.
Според мен радиото е почти готово.Станало е много красиво.
Положил е много прецизен труд и старание.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |