| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ригонда 102-проблем с ниските тонове  (Прочетена 3664 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« -: 21 Декември, 2020, 09:20:29 »
Здравейте, от няколко дни се запалих супер много по този модел, абсолютно начинаещ съм, тепърва чета литература. На тази ригонда всичко й работи, но има проблем с ниските, като се врътне копчето започва да пука и да се губи силата на звука. Не знам дали е от потенциометъра, та ако може съвет ,ще съм благодарен. Смятам да я тунинговам и търся човек, който се занимава с това, защото аз нямам нито техниката, нито опита, за София става въпрос. Грамофона с какво масло е хубаво да се смаже, защото четох противоречиви мнения, имам финно налично или трябва грес?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 462
  • Населено място: Пловдив
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #1 -: 21 Декември, 2020, 10:01:32 »
Изглежда че е от потенциометъра . Опитай да го пръснеш вътре  с някакъв контактен спрей , и с WD40 става  :D. За грамофона , ползвам финно масло и нямам проблеми до сега ...  :)

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #2 -: 21 Декември, 2020, 14:42:17 »
Здравей колега . Възможен дефект : Провери или замени С3,С4,С7,С8.но най големите съмнения са върху R4. За грамофона както те съветва колегата . Почистване с някакъв разтворител и фино машинно масло.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #3 -: 21 Декември, 2020, 15:04:46 »
Проблема е в потенциометъра. Да се напръска със контактен спрей, а може и да му се капне малко нафта(ако е не е херметичен).

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #4 -: 21 Декември, 2020, 15:24:58 »
Мерси за съветите, заемам се след малко и ще пиша дали се е оправил. Иначе питах в два сервиза за тунинг и категорично отказаха ,било безмислено. Аз за тази класика и инжинер ще стана ако трябва :) та така като гледам сам ще действам

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #5 -: 21 Декември, 2020, 15:57:34 »
Понякога, пръскането с контактен спрей не помага, прекалено много се износва графитния слой на потенциометъра. Тогава си е необходима смяната му.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #6 -: 21 Декември, 2020, 16:13:39 »
sunrise Здравей и добре дошъл във форума.
Старите лампови примници крият доста подводни камъни.
На първо място при ремонта им трябва да спазваш техника за безопасност, защото анодното напрежение от 250V хапе лошо :master2:.

Относно твоя потенциометър. Най добре е да отвориш почистиш, рагледаш смажеш и затвориш. Аз винаги правя така и винаги резултата е отличен.
Внимавай, че някой потенциометри имам графитна пъпка на плъзгача и като падне в бермудцкия триъгълник, ще споменаваш роднините му.

Предлагам ти преди са започнеш каквото и да било по това радио, да го пуснеш последователно през крушка 100W, да премериш напреженията на лампите и да ни ги предоставиш.
Така ще има върху какво да разсъждаваме и ще ти дадем по полезни съвети.

Ако не знаеш как да измериш нещо просто питай.

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #7 -: 21 Декември, 2020, 16:21:19 »
sunrise Здравей и добре дошъл във форума.
Старите лампови примници крият доста подводни камъни.
На първо място при ремонта им трябва да спазваш техника за безопасност, защото анодното напрежение от 250V хапе лошо :master2:.

Относно твоя потенциометър. Най добре е да отвориш почистиш, рагледаш смажеш и затвориш. Аз винаги правя така и винаги резултата е отличен.
Внимавай, че някой потенциометри имам графитна пъпка на плъзгача и като падне в бермудцкия триъгълник, ще споменаваш роднините му.

Предлагам ти преди са започнеш каквото и да било по това радио, да го пуснеш последователно през крушка 100W, да премериш напреженията на лампите и да ни ги предоставиш.
Така ще има върху какво да разсъждаваме и ще ти дадем по полезни съвети.

Ако не знаеш как да измериш нещо просто питай.

Като цяло не знам, преди да тръгна да замервам и пипам по-смело ще изчета литература и ще търся клипчета, защото в това поприще съм по памперси :) Така, че в тази насока всеки съвет и идея ще ми е от огромна полза :) за което огромно благодаря предварително 

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #8 -: 21 Декември, 2020, 16:36:03 »
Ама не пускай радиото за дълго без измерване, че може да се запали :master2:
Може и да не се запали, ама знае ли се  ;)

Да знаеш, че не харесва думата замерване. според мен се използва когато хвърляш камъни по някой.
За мен е правилно да се каже измерване.

Предлагам първо да измериш напреженията които съм посочил.
Ще се справиш ли?
Имаш ли мултицет?

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #9 -: 21 Декември, 2020, 16:41:51 »
Ама не пускай радиото за дълго без измерване, че може да се запали :master2:
Може и да не се запали, ама знае ли се  ;)

Да знаеш, че не харесва думата замерване. според мен се използва когато хвърляш камъни по някой.
За мен е правилно да се каже измерване.

Предлагам първо да измериш напреженията които съм посочил.
Ще се справиш ли?
Имаш ли мултицет?

Ще си купя, освен него друго от какво ще имам нужда, да се обзаведа на един път :) Иначе мисля, че ще се справя

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #10 -: 21 Декември, 2020, 19:18:44 »
Въпрос за пръскането, там където са пружините /съжалявам ако не се казва така / ли се пръска,  защото ми се стрява, че останалото е в капсула? Съжалявам за тъпите въпроси и неправилния изказ :)

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #11 -: 21 Декември, 2020, 22:01:13 »
Здравейте . Това е много класно Българско радио . Аз го нямам но все пак принципите за ремонта са едни и същи . Всичките мнения на колегите от форума по въпроса са верни и проблема на радиото може да е във всеки идин от тях . След представянето на радиото , добре е да го дадете на специалист . Скромно от моя страна , бих започнал с проверка и задължителна смяна на  С 3 / 20 мкф. и другите , които е споменал колегата ” УООО ” Вероятно лампите в НЧУ - се държат добре , но знае ли човек . Успех в реставрацията !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #12 -: 21 Декември, 2020, 22:15:17 »
Цитат
Здравейте . Това е много класно Българско радио
Не е. Руско е.

Цитат
бих започнал с проверка и задължителна смяна на  С 3 / 20 мкф. и другите , които е споменал колегата ” УООО
Руските кондензатори са добри и вероятно нищо им няма. Не ги пипай за сега.

Цитат
добре е да го дадете на специалист
Много добро и правилно предложение, но кой се навива да го бори?

Цитат
от какво ще имам нужда, да се обзаведа на един път :) Иначе мисля, че ще се справя
От търпение, докато се научиш. Иначе за сега само мултицет. Ако се научиш , ще си вземеш и генератор и честотомер

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #13 -: 21 Декември, 2020, 23:12:48 »
Да . Извинявам се . От Руските апарати имам само Латвия , Романтика , Балтика и Москвич . Какво да се прави , че някои наименования звучат близко Романтика - Романс и т.д.
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Ригонда 102-проблем с ниските тонове
« Отговор #14 -: 21 Декември, 2020, 23:28:57 »
Снабден с мултицет, отворих, изчистих, напръсках, но с измерването явно ще е друг път :) Ще гледам клипчета, иначе мерси за съветите безкрайно много :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |