| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Принципна схема на българската CP/M картата  (Прочетена 1304 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Здравейте, колеги!

Преди време реших да си намеря CP/M карта и пуснах тема тук във форума. Габо беше така любезен да ми подари една такава, но с проблеми. След известно борене с проблемите и в крайна сметка се оказа, че трябваше да се сменят два кондензатора и една резисторна матрица. За съжаление някакси съм изгорил процесора, не знам как е станало. Жалко ми е, защото беше оригинален Zilog. Както и да е - намерих друг LG.

Най-много ме измъчи един керамичен кондензатор. След като Габо ми подари неговата карта се сдобих с една друга работеща. И понеже не намерих принципна схема просто видях какъв е кондензаторът на работещата карта и сложих такъв на неработещата. Беше 150pF. Картата тръгна, но много нестабилно. TheHungry ме посъветва да видя как са нещата при схемата на Правец 8М и там видях, че всъщност кондензаторът трябва да е 200pF. И с правилния кондензатор нещата заспаха. Не знам обаче как работещата карта, от която гледах, работи стабилно със 150pF. За всеки случай и там сложих 200pF.

В мрежата намерих пронципна схема на оригинала - Microsoft Softcard. Но при нея както и при схемата на Правец 8М има някои малки разлики. Някой не разполага ли с принципната схема на нашенската CP/M карта? Така и не можах да я намеря. Най-малкото да я имаме в архива.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Принципна схема на българската CP/M картата
« Отговор #1 -: 25 Ноември, 2020, 00:14:56 »
Като гледам нашата е 100% копие на Microsoft v1.0 поне на пръв поглед ...

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Принципна схема на българската CP/M картата
« Отговор #2 -: 25 Ноември, 2020, 08:48:43 »
Да, принципно са почти еднакви. Само нашата няма DIP ключове, оригиналната има сякаш един-два кондензатора в повече и разположението на пътечките е различно.

Ето принципните схеми на оригинала, които аз намерих:

140221-0

140223-1

Кондензаторът, за който се подведох, че е 150pF, е C7 на платката. В принципните схеми обаче той е отбелязан като C8. Или схемите са леко объркани, или са от други версии или аз нещо не схващам :)

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Принципна схема на българската CP/M картата
« Отговор #3 -: 25 Ноември, 2020, 18:30:11 »
Ти сега искаш 100% копие като Правеца ;) , място за DIP-ключета има просто не са запоени . Не ми се прави разказ по картинка но мисля че е 100% еднаква , може да има някой филтриращ кондензатор повече ама и това ме съмнява.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Принципна схема на българската CP/M картата
« Отговор #4 -: 25 Ноември, 2020, 19:52:57 »
Аз само искам някой ако има принципната схема да я сподели :) Просто от любопитство. Аз си свърших моята работа по тази карта макар и по трудния начин :)

Между другото сега като каза и се загледах в платката - наистина има място за DIP ключета :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |