| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с движението на скалата за радиото.  (Прочетена 1733 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Колеги здравейте, имам един стар грундиг усилвател с радио и грамофон, като не го ползвам около месец спира да му се движи въженцето с стрелката за радиостанциите, съответно и станциите не могат да се настройват. Ако си поиграя малко да въртя копчето лека полека се раздвижва. Веднъж го отварях, леко с тънко машинно масло смазах всички осички с колелца които предвижват въжето, но ето че проблема си е останал. Някаква идея как мога да го поправя и с какво да почистя въжето и оста на копчето ако евентуално по тях е попаднала смазка. Благодаря предварително :)

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #1 -: 03 Октомври, 2020, 12:26:53 »
Колега, подобен проблем съм имал с моите Грундици и винаги причината е била засъхнала смазка в лагерчетата на променливия кондензатор. Промивал съм ги с бензин или спирт и после капка две масло (ползвам синтетично, моторно). За кордите е твърде вероятно да си ги омаслил, случва се. Аз ги пера с чист спирт и памучно парцалче, като го прокарвам няколко пъти от край до край на конеца, докато се обезмасли.
Случвало ми се е както на 50-60 годишни приемници, така и на по-млади. Това е от мен...
0888981645, 072365106

Неактивен hari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: бургас
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #2 -: 03 Октомври, 2020, 16:49:31 »
Здравейте.Много помага ако се натърка кордата в участъка където е навита около оста на копчето с колофон. :)

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #3 -: 06 Октомври, 2020, 17:32:20 »
Благодаря за отговорите колеги, тея дни ще се занимая пак с него и ще пробвам. Само не разбрах идеята на Хари, колуфона нали е на бучки и твърд, не говорим за такъв на паста ?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #4 -: 06 Октомври, 2020, 18:40:20 »
 Аз лекувам приплъзването с восък от топено сирене. Няма логика восъка да увеличи триенето,но от много години резултата е повече от добър. Кордата трябва да е от текстил.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #5 -: 06 Октомври, 2020, 18:43:56 »
Колофона както е твърд натъркваш, ще остави достатъчно след себе си. Нищо под формата на паста не слагай! Но послушай това за РАЗГЛОБЯВАНЕ и промиване и после смазване на лагера на променливия кондензатор. Това е 90% проблема! Имал съм случаи да се разтяга и скапва пружинката на кордата от запечен променлив кондензатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #6 -: 07 Октомври, 2020, 08:04:19 »
Виж да не се застъпва кордата в леглото ма оста за копчето.
Дай една снимка на механизма.
Отвори го гледай какво спира движението.
Може да се е разхлабило въжето.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #7 -: 08 Октомври, 2020, 08:10:09 »
Само едно уточнение - засъхнала и втвърдена смазка може да се почисти с бензин, ацетон и прочее неполярни разтворители. Спиртът по принцип не разтваря мазнини и използването му не е много уместно. Друг добър начин за почистване е варене в обезмаслител.
Ако без да се отстрани старата втвърдена смазка се капне ново свежо масло, лагерът ще се раздвижи, но много скоро пак ще клеяса и новото масло ще се втвърди от 'закваската' на староро.

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #8 -: 11 Октомври, 2020, 10:52:13 »
Благодаря на всички за съветите, тея дни ще го разглобя и ще направя и някоя снимка да го видите :)

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Re: Проблем с движението на скалата за радиото.
« Отговор #9 -: 13 Октомври, 2020, 11:18:19 »
Колеги благодаря на всички за включването, както казахте проблема е в потенциометъра оста му се движеше адски трудно, не посмях да разглобявам до основи оста, пръсках я с обезмаслители и контактен спрей да отмие малко старата смазка и като взе да се върти по леко и капнак капка много финно машинно масло, сега е мед :) Да ама пък му се прецака касетофона, изрони се на едната зъбчатка която навива касетата зъбното колелце, явно остаряла пластмаса, ама кво да правиш, то касетофон така и няма да ползвам. Я кажете за какво е врътката anti - skating?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |