| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8А въпроси...?!?...  (Прочетена 49497 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #90 -: 17 Май, 2013, 01:25:22 »
 :disk:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #91 -: 17 Май, 2013, 01:45:20 »
Копирали сме шитавото флопи  :D явно не е имало кой да чете западните ревюта тогава...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #92 -: 17 Май, 2013, 08:24:07 »
Ами то резултата е налице - шитаво флопи, сдьелано у нас. Щото за разлика от епълското българските не са платсмасови отвътре, а метални, но това не им помага да работят по-добре. Иначе наистина Rana е супер флопи!!! Като единствен недостатък му виждам, че подобно на оригиналното използва -12V. По-интересното обаче е фактът, че Rana Systems посреща 10-ти Ноември като българска компания. Нашите като след дългогодишни родилни мъки са разбрали, че няма да направят устойчиво работещо флопи са решили да подходят по капиталистически и просто са купили една почти фалирала компания, която все пак може да произвежда флопита.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #93 -: 17 Май, 2013, 09:28:35 »
По-интересното обаче е фактът, че Rana Systems посреща 10-ти Ноември като българска компания. Нашите като след дългогодишни родилни мъки са разбрали, че няма да направят устойчиво работещо флопи са решили да подходят по капиталистически и просто са купили една почти фалирала компания, която все пак може да произвежда флопита.
Сигурен ли си в тази информация? И ако е така, нищо интересно - държвана сигурност в лицето на НТР просто е изнасяла (крадяла) пари накрая на соца за свои хора. Лесен начин да се прехвърлят държавни пари в техни частни ръце. А ти си мисли, че става въпрос за електроника и флопита. Данни за сделката има ли днес ;) Има, ама друг път...

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #94 -: 17 Май, 2013, 10:03:08 »
Ами тази информация ми я сподели човек, който е бил съвсем вътре в електорниката по онова време и изобщо не сме обсъждали държавна сигурност, а от дума на дума той ми разказа защо нашите флопита са боклуци (основно чирпанските де), показа ми кой чип са се опитали да заменят с транзисторна схема, заради което били главните им проблеми и накрая съвсем между другото ми каза нещо от рода "и като видяха, че няма да могат да направят читаво флопи купиха една почти фалирала компания Rana Systems..." при което на мен ми увисна ченето. Друг човек - инж. Йордан Йорданов (сутрудник на Компютър за Вас по онова време) пък в едно интервю за британски журналист, който му заведох пък сподели как изобщо не са успели да направят твърд диск въпреки неимоверните усилия. Ще ги поканя на изложбата, така, че ако на някой му е интересно - да пита :)
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #95 -: 17 Май, 2013, 10:18:14 »
Голяма реклама и направи на тази изложба ;) Проблемът на българските флопита е основно механиката, а не електрониката. Така че не знам какви ти ги е разправял този. Пловдивските флопита (първата модификация - най-разпространената за щастие), ако са настроени правилно и не са пипани лакираните болтове след завода, по мое мнение са доста добри. А и ползват доста вносни компоненти, които са си като в епълските драйвове ;) Като се имат предвид методът на запис и плътността, направо са супер за целта. Че и чирпански съм виждал добри. Помня, че с половин височина бг флопитата за правец 8 са с проблемна електроника. Но едва ли съм виждал всички техни разновидности. Абе добре е хората да си пазят 360К PC fdd-тата, че стават с преходна платка доста добре.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #96 -: 17 Май, 2013, 10:46:19 »
Аз изрично казах, че говорихме за чирпанските. Пловдивската електроника си е различна. Доколкото до рекламата - в нощта на музеите така или иначе се изсипват няколко хиляди човека. На мен ще ми е по-приятно обаче да дойдат съмишленици :) Конкретно с теб ще се радвам да си видим ако намериш време и интерес :)
« Последна редакция: 17 Май, 2013, 11:06:20 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #97 -: 17 Май, 2013, 12:03:49 »
Мерси. Ще съм в командировка на минимум 500 км. отдалечение по това време. А и скептично се отнасям към нощни изложби на компютри...

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #98 -: 17 Май, 2013, 20:30:38 »
@    Георги Драмчев

ако сериозно искаш да донеса моя утре, кажи кък колко часа да съм там, и дай някакъв тел за Връзка. Ако не ,спок, ще дойд асамо да разгледами да разкажеш за твоите.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 650
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #99 -: 17 Май, 2013, 21:01:54 »
По-интересното обаче е фактът, че Rana Systems посреща 10-ти Ноември като българска компания.
За да не разводняваме темата на  Pichaga933, пуснах тема за може би интересна за някои платка пак на RanaSystems - Тема: Интересни платки за компютри Правец 8Х
Проблемът на българските флопита е основно механиката, а не електрониката. Така че не знам какви ти ги е разправял този. Пловдивските флопита (първата модификация - най-разпространената за щастие), ако са настроени правилно и не са пипани лакираните болтове след завода, по мое мнение са доста добри.
Пак по гореизброените съображения, предлагам да изместим темата за Флопитата в другата, създадена преди малко:
Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #100 -: 07 Юни, 2013, 17:05:52 »
Последно развитие по 8А правеца ми.

Та след като Георги го беше оправил и си бачкаше перфектно реших да го преместя  в една оригиналан пласмасова кутия от 8S

Та след като преместих дъното и захранването в кутията и вързах клавиатурата заработи супер.

Но в някакъв момент почна да губи картина.

С наместване на кабела(  композитния беше запоен за дъното) картината почна да с е появява от време на време, докато в еди нмомент изкара  случайни цифри по екрана- оказа се, че съм окъсил видео композитен сигнал към маса...

В последствие премести хабела на пиновете с конекторче и картината не изчезваше ама късно, нявсякъде хвърляще символи по екрана... РЕших, че съм утрепал пак чипсета.  :(

Закупих см630 и 632, което подобри малко работата, след подмяната им пона да тръгва компа с надписа правец, но винаги изписваки 2 реда  символи самичък, но поне не бяха разхвърлями навсякъде  по екрана , като в началото.

СМеих и см631( свалих го с пистолет за горещ въздух от едно дъно 8c, което мъчих но не тръгна) и този проблем изчезна.

Но забелязах че има друг проблем. :

При пускане :  за секунда сетва целия екран запълнен със някакви символи и после се показва надписа Правец: с чакащ курсор за въвеждане от клавиатурата.

Нямаше да ми е проблем това ако , не се оказа, че  компа не иска да направи софт рестартиране с комбинация от клавиатурата или  да прекрати всички изпълнявани  програми или да с еинициализира, абе не работят клавишните  комбинации иначе клавиатурата си пише без проблем...

смених и см633, без промяна.

ДА неби да иска някаква команда, че да изисти, тоя екран дето присветва в началаото или има няъде проблем?

ДА не би см631  дето го подмених също да не е читав?

Като забода флопи контролер, стартира с надписа "правец" , но не показва курсора за въвеждане  от клавиатурата и не пише при въвеждане.

Същия флопи контролер като го забода на работещия 8с изестно време изписва 8 битови цифрови комкбинации и като му дам Софт ресет комбинация , стига до  надписа " правец" без възможност за въвеждане,  както и при 8А- то.

КАто закача флопи, то  почва да търси после само върти постоянно... Нямам читаво флопи, което д а може д а прочете от дискета в момента, но проблема явно е в контролера...









Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #101 -: 07 Юни, 2013, 20:50:50 »
Цитат
При пускане :  за секунда сетва целия екран запълнен със някакви символи и после се показва надписа Правец: с чакащ курсор за въвеждане от клавиатурата.
- Това мисля, че е нормално. Ако той не се случи щяха да си стоят случайните символи. 
Нещо при самите клавиши - Ctrl / Reset да не би да е повредено. Ресет извода на клавиатурния конектор трябва да пада ниско при натиснати Ctrl + Reset. Ако това не става - нещо в клавиатурата не е наред.
Цитат
Като забода флопи контролер, стартира с надписа "правец" , но не показва курсора за въвеждане  от клавиатурата и не пише при въвеждане.
- Това е нормално състояние на зареждане от дискета. Флопи ако е закачено трябва няколко секунди да бръмчи...с Ctrl+Reset ce излиза от това състояние към BASIC. Ctrl+F1+Reset - зареждане от флопи, Ctrl+F2+Reset - Монитор.   

Неактивен ССТАНЕВ

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #102 -: 26 Януари, 2017, 19:33:45 »
Някой може ли да ми каже, вярна ли е тая работа, която я пише в книгата на Петров- че Правец 8А не може да ползва памет от Правец 82/м?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #103 -: 26 Януари, 2017, 22:09:48 »
В 82-ката паметите са 4116 и не могат да се ползват в 8А със сигурност. В 8М са 4164 и ще си работят без проблем при положение, че са в ред.

Неактивен ССТАНЕВ

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #104 -: 27 Януари, 2017, 19:09:48 »
Мда... като гледам, това което съм питал не е това, което съм имал предвид.  :writer:
Та въпросът ми е, дали може платка за допълнителна памет (рам), предназначена за Правец 82 (от такъв съм я извадил; 128 кБ;), да  се сложи и да работи на Правец 8А.
Ако трябва да се сменят интегралните схеми- ще ги сменям!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |