| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8А въпроси...?!?...  (Прочетена 49481 пъти)

0 Потреб. и 10 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #180 -: 20 Март, 2022, 20:15:30 »
от вчера вече имам  Sony PVM14L което има pal ,ntsc с автоматично разпознаване,но на нито един правец от моите за сега цвят не съм изкарал!Започвем с пробите въоръжавам се с десетина кварца,променливи пикофарадни кондензатори и ще видим резултата
Само ме мъчи дросела на 8М който трябва да се монтира пише навсякъде едни капацитети на друго място,други по сайтовете на епъл снимките не са ясни,но цветните кодове на дроселите въобще не отговарят на схемите и документите.Като цяло ще стане с проби.
Иначе сонито като за челнобяло изображение  е просто убиец 600реда е не мига не дразни очите ,няма нищо общо с нашите монитори.Има АББ -автоманичен баланс на бялото и доста други екстри ,от професионалната им серия е за теле-студия е проектиран и за дълговременна работа.
Ще мъча да извадя цвят.
Лошо е ,че в момента нямам индуктивомер за бърза проверка на дроселчетата. Почвам на сляпо за сега.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #181 -: 21 Март, 2022, 09:31:37 »
Ролята на дросела (33μH), тример-кондензатора (5 до 50pF) и кондензатора (47pF) които се слагат на платката и които колегата TheHungry е показал на първата снимка в тази тема е фина настройка на хромата след като вече се появи цвета.

Иначе само за да получиш цвят е достатъчно да смениш кварца с 14.31818 MHz + последователно свързан към него тример-кондензатор който може да бъден настройван между 15 и 30pF докато компютъра работи. Този тример ти позволява много фино да променяш резонансната честота на кварца. На моя Правец 82 цвета излиза когато кондензатора е настроен на 22pF. Аз изкарах кварца на два цангови цокъла за да мога лесно да го сменям с оригиналния кварц. Не забравяй също да тестваш с някаква игра (или да прекъснеш R11 на първата снимка в горепосочената тема), защото в текстов режим колорбърста се изключва автоматично.
« Последна редакция: 21 Март, 2022, 09:39:34 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #182 -: 21 Март, 2022, 17:42:01 »
Благодаря, прочел съм доста внимателно всички материали по случая!Но това всичко е за 8М и 82.
Тук става въпрос за Правец 8А и 8Ц,там мога само кварца да заменя и да добавя за финна настройка последователно свързан на едното краче променлив кондензатор.Друго всичко е изпълнено с 630-ста серия процесори и въобще не е ясно дали ще излезе от тях някакъв цвят?
Един от сервизните ми телевизори е28инчов лцд-дърт шарп който има 4 вида ntsc,с настройки в менюто на видео хрома и др. На автоматично разпознаване съм го включил.За сега нищо зветно не е изкарал.
Остава ми да монтирам донастройващ променлив кондензатор на кварца.Само това не съм правил,иначе пробвах с около 10 кварца вадени от различни платки!Днес ще преработя девствен 8М ,ще пиша за резултата!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #183 -: 21 Март, 2022, 20:30:03 »
Явно трябва да намеря оригинален дросел,пробвах с различни от 30-90mh с някой сменя гамата като цяло.Понеже в момента нямам тестова програма,само продос платка това успях да докарам.Благодаря за инфото как да свържа променливия кондензатор към кварца преди време пробвах паралелно и не стана по принцип знам,че може и двата варианта но с този тръгна от раз.
Когато стартирам тестова програма  ще видя кое как е с доизкусуряване на детайлите,но ще трябва в сервиза да свърша работата където имам и апаратура за измерване.
 тук на полеви условия с поялник и отвертка-толкова.Прилагам и две снимки с дросел и без дросел?
Не можах да разбера за р11,когато го махна имам само цветно изображение-никаква чернобяла картина?Оставих го, 4к7 е фабрично.Не съм пробвал да го изменям ,мисля,че няма да е от полза.Без да махам резистора чернобялото изображение е чисто без цветни смущения-перфектно и цвета се появява когато играта стартира.Супер е.
На мястото където сложих 47 пикофарада ,заводски имаше син 150 нанофарада???Като филтриращите тетеелките по цялото дъно.
« Последна редакция: 21 Март, 2022, 20:41:39 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #184 -: 21 Март, 2022, 20:51:09 »
През R11 се контролира транзистора, който изключва цвета когато си в текстов режим, така че буквите да не изглеждат шарени. При теб си работи идеално, така че не го пипай. Иначе наистина си много близо до реалните цветове на втората снимка.  :drinks:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #185 -: 21 Март, 2022, 22:17:29 »
При 8А  посмъртно не се получава само със смяна на кварц и кондензатор!Явно са нахакали някъде както в 8М някой /150нанофарада вместо 47 пикофарада/кондензатор който трябва да се замени.Че и епълските дъна не са точно като нашите,за да видим разликите.Другият вариант е да сравня схемите които са доста различни.
Още веднаж благодарности за идеите на колегите -  CVT и TheHungry
Но за 8А-то,цвета го изкарвам с руската платка не е проблем че не вади цвят на комплексния изход!
Ще преработя Правеците 82 по същия начин  тия дни.
« Последна редакция: 21 Март, 2022, 22:25:17 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #186 -: 22 Април, 2022, 09:12:52 »
от вчера вече имам  Sony PVM14L което има pal ,ntsc с автоматично разпознаване
...

А това Sony PVM14L случайно да го продаваш?  :)
Пиши на лично ако е да.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #187 -: 29 Април, 2022, 21:26:08 »
Канех се да му правя RGB,поради лошото ntsc което има,но реших да го оставя в оригиналния му вид!
Ето тук даже е дадено как се прави-
https://www.retrorgb.com/rgb-modding-a-pvm-20l1.html

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #188 -: 30 Април, 2022, 17:55:14 »
Аз мислех че той си има RGB, ама май това е чак при L4 модела.

Иначе за RGB си вземи един такъв (аз имам същия и много ми харесва) - https://bazar.bg/obiava-32760821/prodavam-televizor-soni-trinitron-14-incha

Можеш лесно да му направиш кабел за RGB или CGA/EGA: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16308.msg122948#msg122948

« Последна редакция: 30 Април, 2022, 18:12:49 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #189 -: 02 Май, 2022, 21:32:36 »
rgb-имам доста ,използувам ги за джама игровите платки.Вадя шасито със шкарта и кинескопа и ги монтирам в дървен кабинет с игрова платка и става аркадна игра.Или при ремонт на такива аркадни автомати,където не ми се играе да поправям оригиналното шаси.
Ставаше въпрос за Сонито-монитора.Мислех си да си има освен комплексен и rgb вход, и даже реших с 4-броя bnc да го направя за по-професионално,с цветни шайбички!Въпрос на проект като остане време.Имам един vga-dell 19 inch,че той е направен фабрично с 5-bnc.Много се запалих с bnc да бъде.Доста професионални видео-техники са напранени с bnc-стандарт.Даже и нашия Правец.
« Последна редакция: 02 Май, 2022, 21:39:52 от lopesbroko »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |