| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8А въпроси...?!?...  (Прочетена 49499 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 335
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #105 -: 27 Януари, 2017, 20:35:15 »
Със сигурност няма да рабти в AUX слота, а иначе зависи.... Трябва снимка на картата.

Неактивен ССТАНЕВ

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #106 -: 28 Януари, 2017, 09:47:56 »
Ще гледам в понеделник да кача снимка, че не е при мен.
Почетох тук:
Цитат
Cards for the Apple ][+ will work in a //e or IIgs as well, are usually known as 'slinky' (slot 1-7) RAM Cards and will not function the same as RAM cards for the RAM expansion connectors, meaning they will not be seen by the system as available RAM. Only on an individual software level will they be recognized.
Май ще трябва да засилвам Ато към продавалника, че няма какво да го правя със 64 кБ рам  :flag_of_truce:

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #107 -: 28 Януари, 2017, 14:56:57 »
Колега,

Намери си такава карта, която се бучи в AUX слота. Това си е копие на RAMWORKS карта за APPLE IIe.
На нея може да се инсталира до 512кB памет... или за повечко памет си купи някоя RAMWORKS II или III от ebay...

Аз лично си ползвам такава българска карта с 512кВ.


Неактивен ССТАНЕВ

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #108 -: 28 Януари, 2017, 19:07:31 »
Порових из ибей- тея рамворкс са трицифрена сума... То нова да ми направят няма да е толкова скъпо  :alko:
Ако знаех, че 8Ато не работи с памет за 82, изобщо нямаше да го купувам това 8А... ама пусто, нали всички имахме 8Ц, а искахме 8А, които не се произвеждаха...
Не мога да намеря читави снимки на тая платка. Двустранна ли е?
Мисля, че съм виждал снимка, на която долният ред ИС ги няма. Повече от 192 К не ми трябват- колкото Copy 5.2 да презаписва търкалетата наведнъж.
« Последна редакция: 28 Януари, 2017, 19:26:28 от ССТАНЕВ »

Неактивен ССТАНЕВ

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #109 -: 04 Февруари, 2017, 17:16:53 »
Най-после намерих телевизор на който да го пусна.
Написах pr#3 и увисна. Сложих паметта от 82то- същата работа- pr#3 и увисва. Явно тая памет не става за тая работа. Ще търся да чета, дали не може да се преправи нещо. Имало за Aplle //e някакви памети по 64 кБ.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #110 -: 18 Февруари, 2017, 19:45:25 »
@ ССТАНЕВ- Разгледай форума,  :D

Рам 8MB карта за 8А
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8107.0

Прави се от най-добия разработчик на такава периферия в момента, и човека е българин!

Има цял раздел с негови разработки:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?board=48.0



« Последна редакция: 18 Февруари, 2017, 19:51:16 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ССТАНЕВ

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #111 -: 18 Февруари, 2017, 22:10:16 »
Благодаря, виждал съм нишката.
Ще подебна още (не)известно време в продавалника, пък ще видим по-подир.

8Ато се оказа, че е като корекомските яйца- недостъпни, но кухи. Тръгнах да мисля как да изкарам цветен образ от него, а се оказа, че даже и ЧЗС нямал  :---

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #112 -: 18 Февруари, 2017, 23:23:37 »
платка за "цвят"

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7364.0

Ако толкоз не го харесваш, 8А-то , дай го насам, аз ще му се зарадвам  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #113 -: 02 Май, 2021, 19:02:20 »
Каго сава въпрос за памет.8а има 8 чипа на цокъл 4164!Днес ги извадих и на тяхно място забучих-км41с256-7 и машината върви перфектно!Явно организацията е така направена да работи и с по големи памети , докато на 8м това не става! Там изписва простотии при стартиране с 8-броя-км41с256-7  , може при 8м да имам и друг проблем с организацията на паметта ,но като върна 4164-тръгва нормално.
Та въпроса ми е как да проверя колко като обем е паметта на 8а ,със сменени-км41с256-7 ,8броя , работещ нормално!
Стия тестови програмки вадени от епъл,само тества паметта не ти показва колко е???Димек може да съм сменил чиповете,ама си бачка пак със 64к!Видима разлика има и то голяма при зареждане на игри и програмки от ром-карта.Но искам да разбера количеството памет с което работи ,и дали има смисъл да подменя 16-чипа на другия ми правец-8ц ,които нямат цокли и са запоени!?!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #114 -: 02 Май, 2021, 22:53:06 »
Извадка от книжката на правец 8А

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #115 -: 03 Май, 2021, 01:03:08 »
В книгата говорят за RAM карти "128K/512K RAM" и "RAM PLUS" а не за паметта на дъното.
Тези карти позволяват да се сложат различни чипове памет и се получава съответният обем на паметта.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #116 -: 04 Май, 2021, 23:07:31 »
Каго сава въпрос за памет.8а има 8 чипа на цокъл 4164!Днес ги извадих и на тяхно място забучих-км41с256-7 и машината върви перфектно!Явно организацията е така направена да работи и с по големи памети , докато на 8м това не става! Там изписва простотии при стартиране с 8-броя-км41с256-7  , може при 8м да имам и друг проблем с организацията на паметта ,но като върна 4164-тръгва нормално.
Та въпроса ми е как да проверя колко като обем е паметта на 8а ,със сменени-км41с256-7 ,8броя , работещ нормално!
Стия тестови програмки вадени от епъл,само тества паметта не ти показва колко е???Димек може да съм сменил чиповете,ама си бачка пак със 64к!Видима разлика има и то голяма при зареждане на игри и програмки от ром-карта.Но искам да разбера количеството памет с което работи ,и дали има смисъл да подменя 16-чипа на другия ми правец-8ц ,които нямат цокли и са запоени!?!

Пак ти е 64К  няма да има разлика освен в това че "А8" ти виси и ще работи нестабилно машината ( освен ако 1 крак не е сложен на маса на 8А , не съм гледал платката ) , най вероятно затова и на 8М не ти работи ( свържи 1 крака на всичките памети към маса и би трябвало да няма проблем и с 8М ) но така няма да получиш повече памет . Трябва да се добавят поне още 2 чипа за да работи ( виж схемата на 8Ц ).
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #117 -: 05 Май, 2021, 20:52:18 »
А на 8С , дали ще се увеличи обема на паметта, ако сложа 16 броя км41с256-7 вместо 4164 ?

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #118 -: 05 Май, 2021, 23:59:15 »
А на 8С , дали ще се увеличи обема на паметта, ако сложа 16 броя км41с256-7 вместо 4164 ?

Не .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #119 -: 06 Май, 2021, 09:25:00 »
А на 8С , дали ще се увеличи обема на паметта, ако сложа 16 броя км41с256-7 вместо 4164 ?

Това до колкото ми е известно ще стане на 8S, който малцина са виждали на живо :empathy2:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |