| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8А въпроси...?!?...  (Прочетена 49498 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен george

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #75 -: 13 Май, 2013, 23:20:33 »
Лоши спойки съм виждал рядко по правците. Особено рядко в по-късното производство. Ако има такъв тип проблем - то той е в контакта между чипове и цокли.  Особено при тези флуиди от органичен и неорганичен произход, с които е заливана платката. Щом толкова ти се работи, по-добре ги "прозвъни" всички пинове. Примерно с бипкащ мултицет между изводите на ИС и страна "спойки" на платката.  Правец 8А е най-готината платка от серията и най-ремонтопригодната. С най-малко компоненти и най-малка тяхна плътност по площта й и всичко почти на цокли.
« Последна редакция: 13 Май, 2013, 23:29:08 от george »

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #76 -: 16 Май, 2013, 09:20:10 »
Понеже се заформи дискусия за 8А само ще добавя, че в нощта на музеите
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1674.new.html#new
ще изложа и руски 8А. На мен лично ми беше интересно да видя разликите от българския. Надявам се и на други фенове да бъде :)
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #77 -: 16 Май, 2013, 10:25:58 »
Е, то нощем как ще хванеш разликите пък и в музей ;)? Особено на лепенката-етикет отдолу на кутията. ;) Баси неестественото място за един комп. А този тука го съживихме доста бързо. СМ632 беше пукясал както става често с този "бг" чипсет.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #78 -: 16 Май, 2013, 10:49:03 »
Етикета отдолу е съвсем различен, но и кутията и клавиатурата не са като на нашето 8А.
Доколкото до СМ632 - още се намират. Ако все пак съм успял да създам дефицит на пазара - може да разчитате на бройка  :D
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #79 -: 16 Май, 2013, 11:02:02 »
E, намират се, а на мен лично си ми подарявал  - благодаря, така че е време да си ги купувам оттам, от където ги има. Но да се запасявам като тебе - не бих. Трябват средно веднъж на година.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #80 -: 16 Май, 2013, 18:59:09 »
Щото не съм ти дал моите издумкали дъна  :D
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #81 -: 16 Май, 2013, 19:16:09 »
Благодарение на george моя Правец 8А Вече работи   :drinks:

По подробно целия ремнонт ще опиша след няколко часа.

Флопито ми е много шит, за него ще разказвам по нататък.

Да кажа, че си търся Флопи за 8А. Може и голо.

И да напомня, че си търся клавиатура за 8А, ако някой изрови, моля пишете ми.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #82 -: 16 Май, 2013, 19:52:30 »
Като дойдеш в музея ще ти покажа как да вържеш 3.5" флопи. Ще нося устройството. За съжаление на пичовете дето ги правят са им останали само 5-6 бройки.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #83 -: 16 Май, 2013, 20:09:41 »
Като дойдеш в музея ще ти покажа как да вържеш 3.5" флопи. Ще нося устройството. За съжаление на пичовете дето ги правят са им останали само 5-6 бройки.

Извинявам се ,че спамя но последно от 18:00 ли започва нощта на музеите ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #84 -: 16 Май, 2013, 20:20:30 »
Като дойдеш в музея ще ти покажа как да вържеш 3.5" флопи. Ще нося устройството. За съжаление на пичовете дето ги правят са им останали само 5-6 бройки.

Дай някакъв тел на ЛС , да се разберем, как е входа там, ще трябва ли някава организация за внасянето му / изнасянето му. Щото да не ме обвини някой в замъкване на техника  :D

Колко кеш пара е входа? КАто внасям експонат ще трябва ли да се кеши  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #85 -: 16 Май, 2013, 20:39:58 »
Като дойдеш в музея ще ти покажа как да вържеш 3.5" флопи. Ще нося устройството. За съжаление на пичовете дето ги правят са им останали само 5-6 бройки.
Здравей,
за хората от "прованса" може ли поне една снимка на това митично устройство :)
Поздрави.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 650
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #86 -: 16 Май, 2013, 21:04:56 »
Като дойдеш в музея ще ти покажа как да вържеш 3.5" флопи. Ще нося устройството. За съжаление на пичовете дето ги правят са им останали само 5-6 бройки.
Те е искаха ли някакви 'приятни' суми от порядъка на 100 лв. дори за българи? /ако става дума за контролера на bootzero де./

Pichaga933, търкалят ми се 1-2 чирпански флопита и 1 пловдивско полуживо, ама хем не знам дали ще мога да дойда на тоя музейна сбирка /по-скоро не/ та да ти ги дам, хем чирпанските освен повредените от обръщане на кабела чипове, не им работят и 'охлюви' дето местят главата. А по куриери не си струва пращането.

(пък и ако изтраеш още малко, The_Hungry ще пусне SdDisk][ в продажба)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #87 -: 16 Май, 2013, 21:12:35 »
На моето флопи освен, че е разцентровано навсякъде и имаше изгорял транзистор итн, kоито неща ги по приведе в що годе нормално състояние Georgi.

Най-големия му проблем в момента е, че на Охлюва , едната крайна му позиция  не се застопорява  с палеца  близо до оста ,в който опира ламаринката.

При мене тоя палец е отчупен и изскача от улея  топчето и продължава по пътя си.  :D

Сега мисля да пробия  плексито до оста и да навия една рапидка, която да ползвам за стопер вместо отчупения палец...

Май ще ми трябва едно от ония куфарчета, за да го настроя накрая , ех мечти....
« Последна редакция: 16 Май, 2013, 21:19:08 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #88 -: 16 Май, 2013, 22:05:11 »
Pichaga933 ако ти трябват механични части мисля, че имам 2-3 флопита, които още не съм изхвърлил. Иначе имам платки от флопита доста, че изхвърлих поне 10-15. Даже не помня дали им свалих стъпковите мотори. Ако ти трябва нещо - свиркай. Иначе ако адаша не е успял да го накара да го приведе в 100% работно състояние, смятай, че никой не може!!! Аз моите ги намалих до 1-2 с контролерите за 8Д, които заминаха за Англия и Испания.
gabo за bootzero става въпрос, да. 100-ина лева му искат наистина, но си решаваш проблемите с флопитата дългосрочно. А като се има предвид, че да си вкараш от ибей някое оригинално флопи ще ти е пак 70-100 кинта и нещата стават на кантар. То навремето това нещо беше започнато заради 8Д, че да му се върже 3.5" флопи (което и вероятно ще покажа). Главно заради дефицита на 5.25" дискети.
По отношение на флопитата - по-големи боклуци от чирпанските едва ли някога са правени. Обаче имат нещо ценно - стъпковия мотор им е същия ИЗОТ, който се използва и в Робко 01. Така, че ако ги хвърляш не забравяй да им свалиш моторите.
« Последна редакция: 16 Май, 2013, 22:19:14 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #89 -: 16 Май, 2013, 23:26:21 »
Мотора е същия да. Беше запекъл в екраниращата  алуминиева лепенка ротора. Махнах я и се врътна супер, сега съм я отдалечил с едни подложки и пак си е там да екранира ама на 3мм разстояние. Оставя да му направя Стопера и да чакам адаша ти, да се върне че да му го нося за настройка, нали си нямам клавишник още...  :(

+ ,че са му счупени  пласмасовите държачи на водачите за дискетата с улеите. Та трябва или да ги сменя или да мисля как да ги регулирам, че да не посукват дискетата.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |