Та историята е следната:
Колега ми се обажда с молба да погледна апарата.
Бил сложил МП3, но след известно време работа , почвало само да се усилва и намалява и други ефекти.
Донесе ми шасито с вързаната Мп3-ка.
Захранването за модула беше изнесено в кутийка, която в последствие отворих и извадих трансформаторчето + изправителя и Лм7805 стабилизатора , да се охлаждат спокойно на единия крак на шасито на апарата.
Явно апарата е бил обект на някаква реставрация, понеже макар и ликажни , кондензаотрите бяха с много близък до схемния капацитет... От големите филтрови единя електролит беше мноооого заминал, другия беше тръгнал след него. катодния на Ел84 също не беше цвете, Смених ги.
Неполярните : някои бяха заминали, други не. Замених всичко, което не е във високочестотната част. След просвирване ,апарата дори се опита да хване и станции на различните обхвати.
НО това не беше целта на заниманието.
Заех се с монтитането на модула:
Монтирах захранването му на единия крак със кабелни връзки.
Прекарах сигналния кабел по шасито до Предусилвателната лампа, който кабел в последствие преместих на галетния ключ-и запоих за Контактната пластина на вход-Грамофон.
При тестовете първо прослушах, как е звука директно със сигнал подаден през разделителен кондензатор на 1-ва решетка на Пред усилвателя на НЧУ. В последствие преместих сигнала на Грамофонния вход, за да мога да използвам потенциометъра за сила на звука и тон контрола, които пък почистих със спрей за потенциометри...
Междувременно проведох и захранващ кабел за модула. И на 2-та кабела запоих букси, за да могат да се демонтират от модула без разпояване.
2та канала на модула за изходен сигнал, са подадени през по 10к съпротивления заедно към входа на предусилвателната за поучаване на Истинско МОНО по препоръка на Origo.
Междувремнно направих тест на крайната лампа ЕЛ84 с Катодно съпротивление 82 ома. Свири поне на моя слух по приятно и линейно от колкото със заводското 150 ома. Като Анодния ток не скача над допустимия за лампата.
Това беше само тест естествено. Оставих заводското, защото този апарат се очаква да се ползва натоварено и живота на Крайната лампа със заводското ще е доста по дълъг, въпреки че 150 ома е доста по-голямо засхтраховане от предвидените по PDF 135 ома катодно съпротивление.
Хр. Ботев III приемник с E серия лампи, свири мнооого по приятно поне на моето ухо от Мелодия и Орфей...Явно Немското желязо в изходния траф си казва думата.
В заключение всичко гореизброено беше чуто на OT: Игла с драйвер FRS8. Просто поради факта че не ми беше предоставен оригиналния говорител.