| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домофон за панелка идеи за подобрение  (Прочетена 5076 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Здравейте.

Днес започнах да възстановявам домофона в блока.
Свалих външната кутия и захранването и ги оживих на масата в работилницата.
Всичко кондензатори са сменени. Всичко съпротивления диоди и транзистори са премерени.

Както се очакваше звукът е ужасен.
Като сложа слушалката на домашния домофон до радиото в работилницата във външното тяло се чува с много изкривявания.
Като доближа външното тяло до радиото в слушалката на домашния домофон се чува добре.

Дайте идеи за доработки с цел подобряване на звукът.
Не съм сигурен в изправността на микрофонните капсули и слушалките,нямам комплект за проба, но като им разменям местата, няма промяна в звукът
добавям цяла схема а с терминалите и опростена без терминалите и превключвателите.

Добавям и проекта в sprint layout7

В оригналите схеми има разлики от реалното изпълнение.

П.П. За какво служи стъпалото което съм начертал с пунктирани линии. На неговото място платката не беше наситена.
« Последна редакция: 27 Юли, 2020, 19:31:17 от Gabo »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка иди за подобрение
« Отговор #1 -: 27 Юли, 2020, 01:22:24 »
Имам абсолютно същия на къщата. Оригинален,но с объркана инсталация(отрязани кабели),мерси за схемата  ;)  На платката където пише 1 3 2 има свързана бубина,която при теб липсва. Мога да пратя снимки като отида .

Междо другото и аз исках да оправя домофоните на блока,въпреки че в половината апартаменти вече телефоните ги няма... Та отворих вън таблото но всичко е окрадено... Микрофона,говорителя... Платката...И се отказах за сега...
« Последна редакция: 27 Юли, 2020, 01:34:28 от kortex »

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Домофон за панелка иди за подобрение
« Отговор #2 -: 27 Юли, 2020, 10:03:16 »
Ето и от мен една схема на външен домофон. Помня, че я бях свързал някяк с етажен домофон и се чуваше добре.
После изоставих експериментите с домофони и вече не си спомням подробности. Надявам се да полезна...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка иди за подобрение
« Отговор #3 -: 27 Юли, 2020, 16:47:00 »
rolling_heads Сега като се загледах между старата и новата схема има разлика в поляритета на диодите в захранването.В новата са обърнати .

Неактивен Kamona

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка иди за подобрение
« Отговор #4 -: 27 Юли, 2020, 19:23:29 »
Колеги от снимките не се разбира домофона дали има
копче за ел.брава?

Домофона е поставян 95-98 година.

 И ако има такава какви са цветовете на кабелите?

При мен проблема е когато се включат всички апартаменти

ел.бравата с чип е винаги включена.

Техника отрязал кабелите оставил само 1 етаж.


Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #5 -: 27 Юли, 2020, 21:22:16 »
Някъде има окъсяване,затова...Ел бравите на тези домофони работят просто всички копчета са свързани успоредно . Така от който и апартамент да натиснеш отваряш вратата... Така също не се появява проблема като се натиснат едновремено няколко копчета нещо да укъси...Защото всички отиват на едно и също място...Най вероятно някой е махнал домофона и така е отрязал кабелите че нещо някъде докосва .  :unknown: Та затова ги е отрязал ...  За цветовете,на всякъде е различно... При нас са зелени, на снимката виждам че са сини , виждал съм и жълти...
« Последна редакция: 27 Юли, 2020, 21:28:52 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #6 -: 29 Юли, 2020, 20:29:27 »
Здрасти когели,
ето го моя,взех го да го погледна на спокойствие.Вижда се бубинката за която говорех. Като гледам как олигуфренски е бил свързан май никога не е работил както трябва... Свързано е само захранването , тоест на телефона ще се чува човека  отвън но отвън няма да се разбира нищо... Простотия... Те затова бяха отрязани кабелите... Ще видя какво мога да направя , не  знам тази бубинка дали играе някаква роля в качеството на звука но... Не съм и толкова компетентен ... Намерих и гонгов свънец  :D

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #7 -: 30 Юли, 2020, 08:15:19 »
Значи долната част от схемата е генератор, вероятно за създаване на някакъв тон за звънене.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #8 -: 30 Юли, 2020, 11:34:40 »
Да, именно, генератор е който май при някои от разновидностите се модулираше с 50 херца и се генерира звънене от телефонния капсул в слушалката на домофона. Явно е било предвидено звъненето да става през самия домофон, но и в нашия вход тази система не работеше.
Управлението на долния капсул (високоговорителя) е с обикновено транзисторно усилвателно стъпало общ емитер.
На първо място провери дали долният капсул е читав, смени го с нов, и се осигури, че е с нужния импеданс. Имаше разкрития, че на някои телефони капсула е 60 ома а на домофоните е 120, това е възможно до някъде да има значение.
После виж полярността с която си го свързал към схемата, тук има постояннотокова съставка през капсула и това в някои случаи има значение, пробвай с две различни полярности как се чува като сила и качество.
Не на последно място премери всички напрежения в схемата както е свързана спрямо общия електрод. Искам да видя напреженията на всички електроди на транзистора.
После ще помислим как да модифицираме схемата за подобрение в разбираемостта при говор. Музиката и да звучи изкривено не е фатално, но ако наистина става въпрос за някакви непоносими изкривявания, то ще оказва влияние и при разбираемостта на говора. Виж също така дали горния въгленов микрофон е читав, ако не е в ред го смени. Виж също да не си го приближил твърде много до радиото и от там да идва твърде голяма сила на звука и съответните изкривявания. Ще го оправим, няма къде да ходи.
Прилагам схема заместител на въгленов микрофон, ако се наложи да сменяш макар, че все още се намират и като надеждност е най-доброто. В схемата двата транзистора мисля, че може да се заменят с каквито и да вземеш силициеви без проблем. Между другото и в усилвателната схема на централката ще е добре да се сложи някое читаво съвременно транзисторче с корекция на режима, че най-често транзисторите се предават в тези схеми.
Прилагам и схема на TA-1300 от където може да видиш как е реализиран звънеца, мещо много подобно е и в тази централа. Прилагам и схеми на свързване на домофонни централи от тази епоха. Поздрави!

P.S. Сега гледам, че транзистора който си сложил е силициев. Сигурен ли си, че схемата оригинално не работи с германиев? Ако е бил германиев, ще трябва да се коригира делителя за преднапрежение за да се вкара новия транзистор в подходящ режим.
« Последна редакция: 30 Юли, 2020, 11:40:38 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #9 -: 30 Юли, 2020, 12:58:54 »
Няма нужда от измервания, видях режима на схемата. Не знам от какво е продиктуван, но не е най-добрия за случая. Направих модификация в режима, за да се подобрят параметрите за максимална мощност и минимални изкривявания.
Прилагам тук схемата ти по която обяснявам модификациите:


1. Резистора към въгленовия микрофон не трябва да бъде 220к. Трябва да го замениш с 470 ома 1 ват. Реално трябва да бъде около 0.5 вата но ако е от новите бих препоръчал 1 ват.
2. На мястото на 33к сложи 6.8к

Така през капсула ще имаш ток около 25 милиампера ток.
Резисторите в базата не са критични като абсолютни стойности, а по-скоро целта ти е върху резистора в емитера да имаш 5.2 волта. Реално може да бъдат два по 3.3к или два по 10к. По-нагоре не ходи като стойности.
С тази модификация на режима ще имаш около 40 миливата в капсула максимална неизкривена мощност.
Тествай тази промяна и докладвай. Има начин да се увеличи още мощността и да се свалят изкривяванията, но определено ще трябва повече от един транзистор и едва ли ще си заслужава да се занимаваш.
Така оразмерена схемата работи най-добре с капсул 120 ома. Ако сложиш 60 ома капсул, пак ще работи но ще се чува по-слабо. За 60 ома капсул може да намалиш емитерния резистор от 200 на 100 ома а кондензатора паралелно на него да увеличиш на 100 микрофарада. Това ще накара схемата да работи адекватно и със същите параметри в 60 ома капсул. Проблема обаче е, че транзистора започва да разсейва около 200 миливата. За корпус TO-92 това е относително висока мощност, не че ще изгори де. Но е по-добре в такъв случай да се замени с нещо в карпус TO-126 като BD140 например:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/17705/
Може и друг транзистор, важното е да има коефициент на усилване по ток над 100.
Може транзистора да се замени и с NPN като се обърне посоката на диодите в захранването, и посоката на всички полярни кондензатори на платката.
Успех!
« Последна редакция: 30 Юли, 2020, 13:10:11 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #10 -: 30 Юли, 2020, 14:39:04 »
Да кажа и аз за моя  :D  Същата история... Звучи ужасно ... Това с обръщането на поляритета на микрофона и говорителчетата го опитах... Няма кой знае каква разлика... Опитах също със друго захранване да се убедя че филтрацията е добра и се оказа че е ,пак без разлика. За долната схема със бубинката, свързах соленоидния звънец в телефона към нея , звука е същия все едно съм го свързал към 8V AC на захранването ... Интересното обаче е че като свържа говорител вместо соленоида  се чува  звук , наподобяващ звънене на телефон но без прекъсванията . Имам една теория за какво е, мисля че тази схема е била свързана към говорителче долу  при звънците,свързано заедно с ел. бравата на вратата  . Сигурно идеята е била когато се натисне копчето на домофона да се отвори вратата това да е като звукова индикация...   :unknown: Мистерията е решена  ;)


П-С Намерих грешка в  схемата, резистора на микрофона не е 220 К а 220 ома... Поне на моя е така . При мен на мястото на 38 е сложен 6,3 ...
« Последна редакция: 30 Юли, 2020, 15:11:09 от kortex »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #11 -: 30 Юли, 2020, 15:12:55 »
Не, от долу идеята е да звъни горе, гледай схемата която съм прикачил няколко поста по-горе. За това е и веригата с превключващия контакт в домашните домофони, капсула се използва за звънец когато е поставена слушалката. Просто не съм виждал това да е реализирано някъде у нас. Все пак по-надеждно и чуваемо е с обикновен звънец. Попромени режима на транзистора както съм писал, и ще видиш как значително ще се подобрят нещата, но задължително със силициев транзистор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #12 -: 30 Юли, 2020, 16:09:34 »
Мислих си, от къде ще намеря 26 домофона от старите и още толкова читави капсули за микрофони и слушалки и не се сетих. :flag_of_truce:
, а и съседите , че и съпругата ми, смятат че са грозни.
Преориентирах се към съвременни аналогови домофони(готови от магазина). когато съм готов ще публикувам схемите.

А това за режима ще го пробвам задължително, просто от любопитство и с научна цел, и ще докладвам.

П.П. на капсулите пише че са 260ом

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #13 -: 30 Юли, 2020, 17:07:54 »
Опитах с различни стойности за 200 омовия, колкото повече повишавам стойноста  качеството се разваля още повече. После започнах да свалям  и качеството започна да се подобрява... Накрая го прескочих  .Сега е много по добре, но пак ... Започвам да си мисля че няма да стане така и ще трябва да се промени схемата... Може би с два три транзистора ... Предложения?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домофон за панелка идеи за подобрение
« Отговор #14 -: 30 Юли, 2020, 18:05:29 »
Защо пипаш 200 омовия резистор преди да си пипнал преднапрежението в базата. Първо коригираш преднапрежението в базата, чак после резистора в емитера, и то ако искаме да работим с по-нискоомни капсули.
При положение че използваш 260 омов капсул за долу, трябва режима да се коригира по друг начин, и това което съм писал в предишните постове няма да даде добър резултат за този капсул. За 260 омов капсул, само намаляваш емитерния резистор на 47 ома и увеличаваш кондензатора в паралел на 220 микро. Друго не пипаш (естествено оправяш стойността на резистора към въгленовия микрофон който както коментирахме е първото нещо което трябва да се оправи).
Разбира се, това няма да оправи напълно нещата, отново ще продължава да криви. Ще изкарва около 30 миливата ефективна мощност в капсула при 10% изкривявания. При желание мога да пусна и подобрена схема с повече активни елементи която да замести оригиналната, но все си мисля, че идеята на домофона е просто да те чуват какво казваш. Т.е. в случай че с промяната на режима започне да се чува едновременно достатъчно силно и разбираемо, мисля, че няма защо да се пипа повече.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |