| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Третата опера 3  (Прочетена 2068 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Третата опера 3
« -: 02 Юни, 2020, 11:38:20 »
Здравейте,
подхванах и третата опера 3 . Такова нещо до сега не съм виждал... Каналния не работи, образа е такъв на входа на МЧУИ и във видеоусилвателя...Изглежда като някакво смущение,но и аз не знам... Другото нещо е че ТХО то не  се чува правилно... Аз понеже нямам с какво да проверя честотата ,но пак на слух не е правилно . Не е обичайния звук, чува се дразнещо много висока честота , а като въртя  честотата на редовете картината се разваля. Понеже смених бубинката за груба настройка  , защото оригиналната беше прекъснала, подобно нещо може ли да стане ако примерно съм я свързал на обратно?Няма логика но ... Ако центъра е правилен но двата и края са разменени? Инъче образа е замръзнал на място,няма веене ,трептене или прескачане ,само това смущение...  :unknown:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #1 -: 02 Юни, 2020, 16:25:59 »
Махни шахматното поле и пусни градация на яркостта. Направи снимка...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #2 -: 02 Юни, 2020, 16:38:21 »
Това е най доброто което изкарва... Шантава работа.. Показва тъмното че е от ляво а светлото от дясно а е обратно по принцип... Май наистина има нещо завъртяно... За да го хвана това грубата настройка я завъртях до такава степен че вече ТХО не се чуваше изобщо...  Нещо става с честотите,или са объркани защото има погрешно свързване... Или не знам сега като се довглеждам целия образ от светло към тъмно се показва на тясна лента и се повтаря ... Поне няма трептене в образа ... Замръзва си на място... Само това работи явно...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #3 -: 02 Юни, 2020, 17:23:55 »
Не ти е вярна хоризонталната честота.
На шахматното поле се виждат леко наклонени тъмни хоризонтални линии. И при градацията ги има, но са по-гъсти, по-малко наклонени и повече на брой... Това значи, че при шахматното поле честотата е била по-близо до вярната. Трябва да въртиш в такава посока, че тези наклонени линии да стават все по-малко и все по вертикални. Когато станат само две (на няма да се виждат, защото ще бъдат едната отляво, а другата - отдясно на изображението) и са напълно вертикални, тогава честотата ще е вярна.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #4 -: 02 Юни, 2020, 17:39:09 »
Да... но проблема е че не става... Въртя от единия край чак докато яркостта започва да пада и до другия край,налълно развъртайки сърцевината и не става... Оставам с впечатление (това само ако няма друг проблем)че съм я свързал на обратно... Центъра си е вярен,него няма как да объркам,но съм разменил сигурно двата края... Ще пробвам да я  обърна .

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #5 -: 02 Юни, 2020, 18:31:12 »
Обърни я. Ще стане ясно.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #6 -: 02 Юни, 2020, 19:08:15 »
Уау... Още преди да беше загрял чух че вече звучи правилно... Направо си заспа на място... в дясно има много леки изкривявания ,квадратчетата са леко разширени... Но ще го нарека успех  :D Ще видя какво става с каналния . Освен него само звука ми остана да му досменя кондензаторите и съм готов .

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #7 -: 03 Юни, 2020, 07:38:46 »
  В Операта гледам, че няма бобина за корекция на хоризонталната линейност. Остава да видиш кондензатора за S-корекцията (който е последователно на хоризонталните отклонителни бобини). Ако пък си го сменил вече - опитай да върнеш стария. Там кондензаторът трябва да е качествен. Обикновените кондензатори не стават за това място.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #8 -: 03 Юни, 2020, 15:23:09 »
Ето го  ;) Кинекопа е като  чисто нов,явно не е гледан много... Много ярък , вижда се дори при намалена на цяло яркост. Картината си е супер   :good: Кондензаторите на самата отклонителна бубина не съм ги пипал,освен един който беше счупен до сега не съм виждал повредени  от този модел.   Звука обаче не е в ред...След смяната на кондензаторите още нямаше нищо... Забелязах че крайната лампа светеше като крушка... Смених я ,оказа се че старата е била дефектна. Сега има някакъв звук но... Чува се  тихо и със нещо като зъзнещ съпровод.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Третата опера 3
« Отговор #9 -: 03 Юни, 2020, 16:51:10 »
Браво  :bravo:  колега човек може само да ти завиди .

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #10 -: 03 Юни, 2020, 17:20:19 »
Май ще се окаже, че се е опекъл изходният трансформатор за звука... Това се получава при утечка на прехвърлящия кондензатор (С133 по схемата) - токът през кр. лампа нараства и трансформаторът прегрява и окъсява. Електролитният кондензатор паралелно на катодния резистор също е важен. Сега, като пипнеш решетката на триода, не се ли чува силен брум?
Кондензаторът за S-корекцията по схема е С103.
Това, че е много ярък, може и да е признак за повреда! Регулира ли се бостерното напрежение? Да не би да е на макс?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #11 -: 03 Юни, 2020, 17:32:13 »
Бостерното се регулира с по малко от 10 волта... и е 780... Повече от макс... Паралелния с резистор филтър в аудиото беше отворил ... Имам  такива трафове ако се наложи ще го сменя ... Не се чува почти нищо като докосна  решетката ...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #12 -: 04 Юни, 2020, 08:18:34 »
Представи си,че искаме да направим автомобил, който се движи по всякакви пътища с постоянна скорост - 150км/ч. Не е невъзможно, но за целта двигателят трябва да може да осигури достатъчно мощност, та по баир нагоре да се движи с тази скорост. Ако тази мощност я приложим при движение по равно, тогава скоростта би станала примерно 200км/ч.
Долу-горе така работи и хоризонталното отклонение в ламповия телевизор. Максималната скорост, която може да развие автомобилът по равен път съответства на стойността 'макс' на бостерното напрежение. Всъщност тази стойност 'макс', при условие, че всички елементи в схемата са изправни, зависи от захранващото напрежение и от състоянието на лампите (крайната лампа и бостерния диод). При проектирането на телевизора са приели, че той трябва да работи нормално в граници на захранващото напрежение от 190 до 230В. Това значи, че нормалната стойност на бостерното напрежение трябва да може да се постигне при 190В, а при 230В тя би била доста по-висока - също както автомобилът би могъл да развие 200км/ч по равно...
По тази причина бостерното напрежение се регулира от специална верига. Регулирането става чрез ограничаване - за да можем да го регулираме, то трябва да може да става по-високо без регулация. Ще може да става по-високо, ако захранващото напрежение е по-високо от 200В и ако лампите имат достатъчна емисия.
Като питам дали бостерното напрежение е на макс, е защото се съмнявам, че регулацията му не работи и стойността му е станала висока. То няма как да бъде повече от макс... Това е опасно, защото може да предизвика пробиви в изолаторите, кондензаторите, а и кинескопът се изтощава бързо. При теб, щом се регулира, макар и малко, значи не е точно така. Но това не значи, че регулиращата верига е изправна. Там основният елемент е един варистор, който всъщност е сензор за стойността на напрежението.
За изходния трансформатор за звука - явно е опчен, но за всеки случай измери съпротивлението на първичната намотка и го сравни с това на трансформатор от работещ телевизор. Преди да смениш трансформатора, провери дали токът на крайната лампа е нормален (към 30 мА) Токът ще получиш, като разделиш напрежението върху катодния резистор на стойността на съпротивлението на резистора. Това само при условие, че катодният кондензатор не е пробил!
Понеже каза, че предната лампа свети като крушка - това вероятно е поради късо съединение между първа решетка и катод на пентода. Провери с уреда и ако е така, може късото съединение да се прогори с ток. Най- простият начин с да заредиш голям електролитен кондензатор примерно до 30-40В и да го изпразниш през веригата катод-решетка. Така лампата може да оживее.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #13 -: 04 Юни, 2020, 13:32:01 »
Видях че напрежението на Б+ е 235 волта.... Избрах точната стойност резистор да заместя селена така че да излезе 215 волта,да е малко по ниско да не напрягам нещо... Това обаче го направих преди да сменя всички кондензатори... Явно е имало някой ликажен който е натоварвал веригата и напрежението е падало... Сега като ги смених се е вдигнало ... Сложих друга стойност,нямам точната в момента,сложих малко по голяма  и напрежението ми е 200 волта. Бостерното падна на 690 ... Веднага се видя че има слаба лампа защото вертикалната стабилизация изпусна и започна да прескача...Може да се спре но не е както преди чак на края на потенциометъра да почне... Но и така става. Проблема със звука си е същия,ще измеря тока на лампата, ще опитам с друг говорител въпреки че се съмнявам проблема да е от него... И ще измеря трафа , най вероятно ще е от него както казвате.На края на яркостта вече екрана загасва,но пак си е доста ярък,явно наистина е малко гледан.
« Последна редакция: 04 Юни, 2020, 13:37:12 от kortex »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Третата опера 3
« Отговор #14 -: 04 Юни, 2020, 14:45:37 »
Не разбрах дали си сменил резистора на точка Б или последователно на диода ,защото правилно е да е на диода около 5,5 ома .Бостърното при мен се регулира във голям диапазон около 200-300 волта ,така че имаш и там проблем. Провери варистора и всички резистори около тримера включително и него,бостърен кондезатор какъв си сложил .Трябва да е високоволтов и качествен ,аз съм сложил от Пирин макар и по голяма стойност работи стабилно.  :good:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |