Представи си,че искаме да направим автомобил, който се движи по всякакви пътища с постоянна скорост - 150км/ч. Не е невъзможно, но за целта двигателят трябва да може да осигури достатъчно мощност, та по баир нагоре да се движи с тази скорост. Ако тази мощност я приложим при движение по равно, тогава скоростта би станала примерно 200км/ч.
Долу-горе така работи и хоризонталното отклонение в ламповия телевизор. Максималната скорост, която може да развие автомобилът по равен път съответства на стойността 'макс' на бостерното напрежение. Всъщност тази стойност 'макс', при условие, че всички елементи в схемата са изправни, зависи от захранващото напрежение и от състоянието на лампите (крайната лампа и бостерния диод). При проектирането на телевизора са приели, че той трябва да работи нормално в граници на захранващото напрежение от 190 до 230В. Това значи, че нормалната стойност на бостерното напрежение трябва да може да се постигне при 190В, а при 230В тя би била доста по-висока - също както автомобилът би могъл да развие 200км/ч по равно...
По тази причина бостерното напрежение се регулира от специална верига. Регулирането става чрез ограничаване - за да можем да го регулираме, то трябва да може да става по-високо без регулация. Ще може да става по-високо, ако захранващото напрежение е по-високо от 200В и ако лампите имат достатъчна емисия.
Като питам дали бостерното напрежение е на макс, е защото се съмнявам, че регулацията му не работи и стойността му е станала висока. То няма как да бъде повече от макс... Това е опасно, защото може да предизвика пробиви в изолаторите, кондензаторите, а и кинескопът се изтощава бързо. При теб, щом се регулира, макар и малко, значи не е точно така. Но това не значи, че регулиращата верига е изправна. Там основният елемент е един варистор, който всъщност е сензор за стойността на напрежението.
За изходния трансформатор за звука - явно е опчен, но за всеки случай измери съпротивлението на първичната намотка и го сравни с това на трансформатор от работещ телевизор. Преди да смениш трансформатора, провери дали токът на крайната лампа е нормален (към 30 мА) Токът ще получиш, като разделиш напрежението върху катодния резистор на стойността на съпротивлението на резистора. Това само при условие, че катодният кондензатор не е пробил!
Понеже каза, че предната лампа свети като крушка - това вероятно е поради късо съединение между първа решетка и катод на пентода. Провери с уреда и ако е така, може късото съединение да се прогори с ток. Най- простият начин с да заредиш голям електролитен кондензатор примерно до 30-40В и да го изпразниш през веригата катод-решетка. Така лампата може да оживее.